Verslas

2015.12.21 11:38

ES mėgins taikyti Rusiją ir Ukrainą

Europos Sąjunga pirmadienį dar pamėgins sutaikyti Rusiją ir Ukrainą dėl prekybos, tačiau Vladimiras Putinas jau pasirašė įsaką, kuriuo nuo sausio 1-osios atšaukia lengvatas ukrainietiškoms prekėms. Tą dieną po pusantrų metų sustabdymo įsigalioja Ukrainos asociacijos su Europos Sąjunga sutartis, kuriai Maskva jau dvejus metus tvirtai priešinasi. Nors Europos Komisija rengė keliolika trišalių derybų turų, ieškodama kompromiso, Rusijos pozicija nepasikeitė.

Europos Komisijos narė, atsakinga už prekybą, pirmadienį dar kartą kviečiasi Rusijos ekonomikos ministrą ir Ukrainos užsienio reikalų ministrą į trišalį susitikimą, nors nei tokios pat derybos prieš tris savaites, nei visos ankstesnės pozicijų nepakeitė.

Prieš dvejus metus Rusija netikėtai puolė prieštarauti Ukrainos ketinimui pasirašyti Asociacijos sutartį su Europos Sąjunga, nors anksčiau pats prezidentas Vladimiras Putinas sakė tam neprieštaraujantis, ir įplieskė Maidano protestus.

Naujasis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pusmečiu vėliau sutartį pasirašė, bet Kijevas sutiko atidėti svarbiausios, prekybinės jos dalies įsigaliojimą iki 2016-ųjų pradžios, kad būtų galima rasti kompromisą. Europos Komisija netgi žengė neturintį precedento žingsnį Maskvai nuraminti - dvišalę sutartį sutiko aptarti su trečiąja šalimi, Rusija.

Tačiau Maskva nė kiek nesitraukė nuo reikalavimų ir grasinimų, kad jei sutartis vis dėlto įsigalios, Rusija ims saugoti savo rinką. Esą per Ukrainą dabar Rusiją galėtų užplūsti pigesnės prekės, neatitinkančios rusiškų standartų. Briuselis veltui įrodinėjo, kad tai netiesa. Įsigaliojus Ukrainos laisvajai prekybai su Europos Sąjunga, V. Putinas įsakė sustabdyti prieš ketverius metus pasirašytą Ukrainos ir Rusijos laisvosios prekybos susitarimą. Ukrainietiškoms prekėms bus taikomas muitas, vidutiniškai jos pabrangs 7 procentais.

Rusijos vyriausybė rugpjūčio viduryje nusprendė, kad vos tik įsigalios Asociacijos susitarimo prekybinė dalis, Ukrainai bus taikomos sankcijos – tokios pat kaip Vakarų šalims, taigi ir maisto prekių importo ribojimas. Jis turėtų paveikti maždaug 400 milijonų JAV dolerių vertės eksportą.

Ukrainos vadovas pareiškė, kad šalis pasirengusi tokiam praradimui. Jau anksčiau Kijevas pagrasino į kiekvieną Rusijos sankciją atsakyti tokia pat.

Rusija reikalavo, kad dar 10 metų Ukraina taikytų tokius pat senus sovietinius standartus savo prekėms, kokius taiko ji pati. Tai būtų pakirtę pačią Asociacijos susitarimo esmę – pamažu, skaudžiai, bet pereiti prie europinių standartų, kad Ukraina galėtų laisvai prekiauti su triskart didesne už Rusiją ir nepalyginamai turtingesne Europos Sąjungos rinka.