Verslas

2020.09.07 05:30

Kiek kainuoja gydyti COVID-19 pacientus: vidutinė kaina – 2 tūkst., o brangiausias atvejis – 130 tūkst. eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.09.07 05:30

Vidutinė naujuoju koronavirusu sergančio asmens gydymo kaina ligoninėje mokesčių mokėtojams atsieina 1 960 eurų, o brangiausio COVID-19 paciento gydymas Lietuvoje siekė 130 tūkst. eurų, rodo Valstybinės ligonių kasos pateikti duomenys.

Įprasta manyti, kad gydymo paslaugos šalyje nieko nekainuoja, nes daugelį jų gauname nemokamai, kadangi mokame mokesčius.

Vis dėlto, pažiūrėję į Valstybinei ligonių kasai (VLK) gydymo įstaigų pateikiamas sąskaitas nustebtumėte, kiek gali kainuoti tam tikrų ligų gydymas ar medicininiai tyrimai. Pavyzdžiui, vien COVID-19 molekulinis PGR tyrimas vienam asmeniui, skaičiuojant tik medžiagų savikainą, valstybei atsieina apie 20–30 eurų.

LRT.lt prašymu VLK suskaičiavo, kiek valstybei kainuoja gydyti COVID-19 užsikrėtusius pacientus.

Vidutinė gydymo kaina ligoninėje – apie 2 tūkst. eurų

VLK atstovas Rimantas Zagrebajevas teigia, kad pacientai, kuriems buvo nustatyta COVID-19 diagnozė, buvo gydomi keliais būdais, o nuo to priklausė ir gydymo kaina.

„Vieni pacientai konsultavosi su šeimos gydytojais ir gydėsi namie, kiti gavo gydytojų specialistų konsultacijas ir gydymą taip pat tęsė namie, ambulatoriškai. Treti buvo stebimi ir gydomi priėmimo-skubios pagalbos skyriuose, dar kiti buvo gydomi stacionare.

Už pacientus, kurie gydėsi su šeimos gydytojų pagalba, atskiro mokėjimo nebuvo. Ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis sumoka gydymo įstaigoms už šeimos gydytojų darbą, atsižvelgdamos į prisirašiusių prie gydymo įstaigos gyventojų skaičių“, – pažymi specialistas.

VLK duomenimis, gydytojų specialistų konsultacijos vidutinė kaina siekė apie 21 eurą. Už pacientą, apsilankiusį ar stebėtą ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, ligonių kasos sumokėjo vidutiniškai po 70 eurų.

Jei COVID-19 sergančiam asmeniui buvo taikomas stacionarus gydymas (pacientas buvo paguldytas į ligoninę), tokio ligonio aktyviojo gydymo kaina valstybei vidutiniškai atsiėjo 1 960 eurų.

„Ši kaina kiekvienu gydymo atveju yra skirtinga ir priklauso nuo gydymo trukmės, gretutinių ligų ir taikyto gydymo metodo“, – pažymi R. Zagrebajevas.

Daugiausia Lietuvoje kainavęs COVID-19 paciento gydymas mokesčių mokėtojams atsiėjo 130 tūkst. eurų. Šiam ligoniui buvo taikyta ekstrakorporinė membraninė oksigenacija (gydymo metodas, kuris naudojamas ypač sunkiems ligoniams, kuriems nepadeda nei deguonies terapija, nei dirbtinė plaučių ventiliacija).

Savo ruožtu VLK vadovas Gintaras Kacevičius pažymi, kad COVID-19 pacientų gydymas Lietuvai jau kainavo apie 1,25 mln. eurų, o tai sudaro vos 0,08 proc. visų išlaidų, skirtų sveikatos priežiūros paslaugoms.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistų skaičiavimu, beveik trečdalis koronaviruso sirgusių žmonių buvo gydyti ligoninėse.

Kaina nėra didelė

Banko „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis tikina, kad tokia vidutinė gydymo kaina, palyginus su kitomis valstybės išlaidomis, kurios buvo skirtos kovai su COVID-19 ekonominėmis pasekmėmis, yra nedidelė.

„Čia yra labai maža kaina, ypač vertinant, kokios buvo kitos COVID-19 pasekmės ir kiek jos kainavo valstybei. Turbūt visos išlaidos, susijusios su pacientų gydymu, nesiekia net vienos dešimtosios procento išlaidų ekonomikos gydymui, bankrotų prevencijai, ekonomikos ir užimtumo skatinimui. Ten kalba eina apie milijardus, kuriuos valstybė tik pradeda išleisti ir dar išleis ateityje. (...) Šiemet biudžeto deficitas sieks apie 3 mlrd. eurų. Tai toje sumoje išlaidos ligoniams, jų gydymui, sudaro visiškai mažą ir neapčiuopiamą dalelę“, – teigia N. Mačiulis.

„Šiemet biudžeto deficitas sieks apie 3 mlrd. eurų. Tai toje sumoje išlaidos ligoniams, jų gydymui, sudaro visiškai mažą ir neapčiuopiamą dalelę“, – teigia N. Mačiulis.

Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas Romas Lazutka sako, kad vertinti COVID-19 gydymo kainą yra sunku, tačiau apie tai būtina kalbėti, nes žmonės nesuvokia, kiek valstybei kainuoja jų gydymas.

„Kada žmonių reikalauja susimokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, tai visi labai piktinasi, skundžiasi, kad daug reikėjo susimokėti, tačiau jie nežino, kiek kainuoja jų gydymas. (...) Kalbant apie kainą, kuri siekia apie 2 tūkst. eurų, gali būti, kad ji, tobulėjant gydymo metodams, ateityje bus dar mažesnė“, – mano ekonomistas R. Lazutka.

Užsieniečius ir nedraustus žmones gydo nemokamai

SAM teigimu, Lietuvoje buvo gydyti ir užsienio piliečiai, kurie neturėjo sveikatos draudimo, tačiau jiems už gydymą mokėti nereikėjo. Įdomu, kad iš viso tokių asmenų Lietuvoje buvo vos 16.

Už COVID-19 gydymą nereikėjo mokėti ir Lietuvos piliečiams, kurie taip pat nebuvo drausti ir nemokėjo privalomojo sveikatos draudimo įmokų.

„Siekiant kuo geriau apsaugoti visuomenę nuo koronaviruso infekcijos plitimo, Lietuvoje esantys užsieniečiai ir į Lietuvą grįžę emigrantai, neturintys sveikatos draudimo, nuo šios infekcijos gydomi valstybės lėšomis, o gydymo įstaigos minėtus užsieniečius privalo priimti bei gydyti. Tokį sprendimą yra priėmęs valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas“, – rašoma SAM specialistų pateiktame atsakyme.

Vis dėlto verta atkreipti dėmesį, kad nuo COVID-19 buvo gydyta vos 13 lietuvių, kurie neturėjo privalomojo sveikatos draudimo.

Ekonomistas N. Mačiulis tikina, kad pasirinkimas nemokamai gydyti draudimo neturinčius COVID-19 pacientus yra teisingas, juo labiau kad liga gali greitai plisti ir pažeisti kitus visuomenės narius.

„Tai yra tarptautinis solidarumas. Manau, kad mūsų piliečiai, kurie buvo užstrigę kitose šalyse, taip pat būtų gavę medicininę pagalbą. Visas pasaulis susidūrė su panašia problema ir manau, kad toks tarptautinio solidarumo principas, kada, nepriklausomai nuo to, kur pacientas atsidūręs, mokėjęs įmokas, niekas nepalieka jo gatvėje. Juo labiau kada ši liga gali lengvai plisti ir tada kiti visuomenės nariai sulauks pasekmių“, – pažymi ekonomistas.

Vieno COVID-19 testo kaina valstybei – 20–30 eurų

Prisiminkime, kad mokesčių mokėtojams kainuoja ir kiekvienas mobiliuosiuose patikros punktuose atliekamas PGR COVID-19 testas. SAM specialistų skaičiavimu, vienas testas, atsižvelgiant tik į medžiagų savikainą, valstybei atsieina 20–30 eurų.

„Tyrimo kaina priklauso nuo to, su kokiais reagentais ir kokia įranga yra atliekamas tyrimas. Todėl vieno tyrimo kaina, įskaitant reagentus ir papildomas priemones (mėgintuvėlius, antgalius, pirštines, servetėles), svyruoja nuo 20 iki 30 eurų“, – rašoma SAM pateiktame atsakyme.

Interneto svetainėje „Koronastop“ nurodoma, kad rugpjūčio 26 dieną Lietuvoje iš viso buvo atlikti jau 618 405 koronaviruso testai, o tai reiškia, kad vien tik medžiagų kaina testams atlikti valstybei atsiėjo 12,3–18,5 mln. eurų.

Verta atkreipti dėmesį, kad koronaviruso PGR testai atliekami ir privačiose laboratorijose. Čia jų kaina siekia nuo 80 eurų.

Sveikatos apsaugos ministerijos Strateginio planavimo ir valdymo skyriaus vedėja Raimonda Janonienė teigia, kad iš viso kovai su koronavirusu Sveikatos apsaugos ministerijai buvo skirta 188 mln. eurų. Kaip nurodo ministerija, lėšos buvo skirtos apsaugos priemonėms, medicinos pagalbos priemonėms, reagentams, vaistams, įrangai, infrastruktūrai, mokymų ekspertinei veiklai, viešinimo paslaugoms įsigyti, darbo užmokesčiui kompensuoti.

„Daugiausiai, apie 54 mln. eurų buvo skirti asmeninių apsaugos priemonių įsigijimui, reagentų įsigijimui – 33 mln. eurų, medicininės įrangos įsigijimui – 22 mln. eurų“, – pažymi R. Janonienė.

Taip pat, siekiant užtikrinti papildomų sveikatos priežiūros išlaidų finansavimą (įskaitant sveikatos priežiūros darbuotojų atlyginimų priedus), iš PSDF rezervo skirta papildomai 24,5 mln. eurų, o iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų dar papildomai 54 mln. eurų.

Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų skaičiavimu, iš papildomai skirtų lėšų kovai su COVID-19 jau yra išleista 60 proc. – apie 112 mln. eurų, o likusią pinigų sumą planuojama panaudoti dar iki šių metų galo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt