Verslas

2020.08.05 15:01

Mažiau smarvės Klaipėdoje: bus deginamas dumblas, tačiau ar pavojingos medžiagos nepateks į orą?

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.05 15:01

Išvalius klaipėdiečių nuotekas sukauptas dumblas bus deginamas. „Klaipėdos vanduo“ susitarė su bendrove „Fortum Klaipėda“, kuri dumblą degins maišydama su kitomis atliekomis. Taip, pasak „Klaipėdos vandens“ vadovo, mažės bendras dumblo kiekis bendrovės teritorijoje ir nesklis kvapai, tačiau gyventojai nerimauja.

Į bendrovę „Fortum Klaipėda“ atvyksta pirmasis vilkikas, atvežęs sudeginti 12 tonų sausinto dumblo iš „Klaipėdos vandens“ aikštelės.

„Mūsų tikslas yra nebekaupti dumblo savo saugojimo aikštelėse ir norime visą dumblą realizuoti, tam, kad nebūtų skleidžiamas iš nuotekų valyklos kvapas, būtent dumblo. Džiovinant neišsiskleidžia joks kvapas, yra išgarinamas vanduo, kvapo nėra jokio“, – aiškina „Klaipėdos vandens“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Dumpiuose per dešimtmetį „Klaipėdos vanduo“ sukaupė per 100 tūkst. tonų dumblo, jį sutvarkyti vienu metu reikėtų 6 mln. eurų – tokių pinigų nėra, tad dumblu bus atsikratoma pamažu.

Pietinėje miesto dalyje gyvenantys klaipėdiečiai, trečiadienio rytą vėl pabudę nuo smarvės, labiausiai nerimauja dėl to, kas išsiskiria deginant dumblą ir kokia jo sudėtis.

„Priimant jį (dumblą – LRT.lt), kiek jį tikrina, kokios yra cheminės medžiagos tame dumble. Tai ne tik buitinės nuotekos tame dumble bus, tai bus ir taršių įmonių, pramoninių įmonių nuotekos, kuriose tikrai yra daug cheminių medžiagų. Ar į orą pateks tos pavojingos cheminės medžiagos, ar jos sudegs pilnai, ar jos bus surinktos tuose filtruose?“ – klausia visuomeninkė Sandra Gabrilavičienė.

Bendrovė „Fortum Klaipėda“ per metus sudeginanti 255 tūkst. tonų atliekų sako, kad dumblas sudarys tik 2 procentus ir tikina, kad pagrindo nerimauti nėra.

Žinios. Po sostinę Beirutą sudrebinusio galingo sprogimo Libane paskelbtas trijų dienų gedulas

„Dumblą deginant išsiskiria tos pačios medžiagos, kaip ir deginant įprastines atliekas, kai kurių net šiek tiek mažiau. Tai bendrasis kvapas liks nepakitęs ir emisija išliks gal net šiek tiek mažesnė, nes dumblas skiedžia bendrąjį emisijos faktorių visų atliekų“, – teigia „Fortum Klaipėda“ direktorius Donatas Petronis.

„Klaipėdos vandeniui“ deginimas atsieis 200 tūkst. eurų, bet, pasak direktoriaus, vartotojams kainos nekils. Dumblas, liekantis išvalius nuotekas – galvos skausmas visoms vandentvarkos bendrovėms. Ypač dumblo „Klaipėdos vandens“ aikštelėse ėmė daugėti nuo metų pradžios pradėjus valyti bendrovės „Grigeo Klaipėda“ nuotekas.

„Šiemet tikrai procentaliai daugiau dumblo turime. Teigti, kad tai vien „Grigeo Klaipėda“ pasekmė – tai ne, bet šiemet tikrai turime apie 40 proc. daugiau dumblo“, – pabrėžia B. Jonikas.

Atliekos deginamos tūkstančio laipsnių temperatūroje.

Aktyvuota anglis yra medžiaga, su kuria yra valomi dūmai, o lakieji pelenai yra tai, kas lieka išvalius dūmus.

Šitie miltų pavidalo nuodingi pelenai laivu plukdomi į Norvegiją ir ten laidojami. Nuotekų dumblą pradėjusi deginti „Fortum Klaipėda“ jau nuo šio sekmadienio trims savaitėms veiklą stabdo – vyks planuoti remontai.