Verslas

2020.07.11 07:00

Dalis lietuvių spjauna į grėsmes ir vestuvių užsienyje neatsisako: jas kelia viruso paveiktoje Ispanijoje, nes pigiau

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.07.11 07:00

Nors dėl karantino dalis sužadėtinių vestuves nukėlė ar atšaukė, vis tik nemažai jų planų nepakeitė ir šią vasarą svarbiausią gyvenimo šventę ryšis atšokti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, nes, anot jų, už tą pačią sumą, kurią Lietuvoje išleistų paprastoms vestuvėms, svetur išsikelia kur kas prabangesnę šventę.

LRT.lt kalbinti vestuvių planuotojai sutinka, kad vestuvių kainos Lietuvoje yra kiek išpūstos ir tam tikrais atvejais didesnės nei, pavyzdžiui, Maljorkoje, tačiau vis tik galutinė kaina priklauso nuo jaunavedžių įnorių ir biudžeto.

Dėl karantino nukėlė

Susituokti šią vasarą planavusi Indrė dėl po karantino likusių saugumo rekomendacijų svarbiausią gyvenimo dieną nukėlė į kitus metus, tačiau šventės planas liko toks pats – savo vestuves moteris ketina atšokti ne Lietuvoje, o Maljorkoje.

Iš pradžių LRT.lt pašnekovė teigia svarsčiusi apie vestuves Nidoje, kur jai pasipiršo mylimasis, tačiau paskaičiavus, kiek atsieitų vidutinės vestuvės viename gražiausių Lietuvos kurortų, svajonės sumainyti žiedus meilės miestu tapusioje Nidoje jai su būsimu vyru teko atsisakyti.

„Iš pradžių galvojome apie Nidą, tačiau supratome, kad 10–15 tūkst. eurų nepakaks. Draugai dalyvavo vestuvėse Maljorkoje. Čia 10–15 tūkst. eurų kainuojančios vestuvės yra labai prabangios, o ne minimalaus biudžeto. Taip pat oras visas dienas geras, graži aplinka“, – pasakoja Indrė.

Paklausta, ar vestuvės užsienyje nekelia keblumų, pavyzdžiui, dėl svečių atvykimo, moteris neslepia, kad kai kurie giminaičiai vestuvėse nedalyvaus būtent dėl tolimos kelionės. Tačiau, Indrės manymu, tiek organizuojant vestuves Lietuvoje, tiek užsienyje dalis svečių neatvyksta.

„Tai nėra stabdis organizuoti šventę užsienyje, nes visuomet dalis žmonių atsisijoja, nesvarbu, kur vyks šventė.

Tėvams bilietus pirksime patys. Bilietų kainos tikrai nėra didelės, tad svečiams tai ne tik galimybė dalyvauti gražiose vestuvėse, bet ir pakeliauti, aplankyti kitą šalį“, – įsitikinusi Indrė.

Atšaukia visai nedaug, dauguma tiesiog perkelia

Vestuves Maljorkoje planuojanti Erika Zuikė neslepia, kad dalis vestuvių buvo perkelta arba net atšaukta.

„Čia yra pačių jaunųjų nuosprendis, ar jie yra linkę vestuvių laukti dar metus, kiti nelinkę. Kaip pačios nuotakos pasakoja, jaunavedžiai turi kitų planų, pavyzdžiui, kai kas labai nori leliuko, todėl nusprendžia šventę rengti kada nors ateityje“, – sako E. Zuikė.

Jauniesiems, planavusiems vestuves iki liepos 1-osios, nebuvo kito pasirinkimo, kaip tik šventę atšaukti arba nukelti, tačiau vasaros viduryje ar vėliau vestuves planavę žmonės vis tik ryžtasi jas daryti, tikina E. Zuikė.

„Atšaukia visai nedaug – dauguma perkelia. [...] Pavasarį žmonės neturėjo kito pasirinkimo, nes šventės nebuvo įmanoma rengti, o nuo rugpjūčio vidurio vėl startuosime ir 20 vestuvių darysime tikrai.

Žinoma, iš rudeninių vestuvių buvo tokių, kurie perkėlė į kitus metus, nes, pavyzdžiui, artimieji ar svečiai pabijojo, pablogėjo jų finansinė padėtis. [...] Viskas priklauso nuo poros: vieni nori perkelti į kitus metus, nes nelieka svečių, o kiti – priešingai – nori švęsti kad ir su 6 svečiais iš 26“, – sako E. Zuikė.

Pasak E. Zuikės, griežtų saugumo priemonių per vestuves nesiimama, nes šventė vyksta tik po atviru dangumi.

„Ispanijoje tik patalpose reikalingos kaukės. Kadangi pas mus viskas vyksta tik gamtoje, bažnyčioje po atviru dangumi ar per ceremoniją lauke kaukių nereikia. Pati šventė taip pat vyksta tik vilos kieme“, – kalba E. Zuikė.

Atkrito dalis svečių

Lietuvoje vestuves planuojanti Erika Semaško neslepia, kad dėl koronaviruso pandemijos nemažai daliai jaunųjų vestuvių planus teko kaip reikiant pakoreguoti.

„Daugiausia buvo atšaukta vestuvių, į kurias buvo kviesti svečiai iš užsienio, jie negalėjo atvykti. Dauguma nuotakų nukelti vestuvių nenorėjo ir negalėjo, bet iš esmės nemažai vestuvių buvo perkeltos į rudenį ar, tarkime, į darbo dieną, o ne savaitgalį. Esminė neįvykusių vestuvių priežastis buvo ne baimė, bet negalėję atvykti svečiai“, – teigia E. Semaško.

Dėl nukeltų vestuvių jaunavedžiai nuostolių nepatyrė, tikina E. Semaško.

„Iš pradžių buvo tam tikrų niuansų dėl avanso grąžinimo, [...] tačiau po truputį tiekėjai juos grąžina. [...] Nors ir atšaukė (vestuves – LRT.lt), bet avansus grąžina“, – sako E. Semaško.

Vis tik dalis sužadėtinių svarbiausios gyvenimo šventės nukelti nesiryžo arba dėl saugumo jų data buvo tik šiek tiek pakeista, tvirtina Lietuvoje vestuves planuojanti E. Semaško.

„Vestuves, kurias turėjome organizuoti birželį, nenorėdami rizikuoti, perkėlėme į liepą ar rudenį“, – pažymi E. Semaško.

Ta pati suma už keturias naktis

E. Zuikės teigimu, vestuvių kaina Maljorkoje priklauso nuo labai daug faktorių: ar ceremonija vyks bažnyčioje, ar gamtoje, prie jūros, ar jaunieji gyvens viešbutyje, ar viloje, kur ir vyks ceremonija, tačiau vis tik suma siekia apie 10 tūkst. eurų.

„Gali kainuoti 7, gali kainuoti ir 13 tūkst. eurų, todėl visoms nuotakoms sakau, kad jų vestuvės kainuos tiek, kiek jos nori pačios. Jeigu žmonės turi nusistatę biudžetą, mes ir skirstome viską pagal prioritetus. [...] Žinoma, tikrai yra atvejų, kai vestuvės kainavo ir daugiau, ir mažiau, tačiau standartinės, ne per daug prabangios, bet ir nevisiškai kuklios – apie 10 tūkst. eurų“, – sako E. Zuikė.

Vestuvių Maljorkoje planuotoja tvirtina, jog dėl karantino į kitus metus nukeliamos vestuvės papildomai sužadėtiniams nekainuoja.

„Viskas vyksta geranoriškai, tarpusavio sutarimu, nes nei jie (jaunieji – LRT.lt), nei mes nesame dėl šios situacijos kalti, tokie yra metai, todėl vestuves perkeliame į kitus metus“, – pažymi E. Zuikė.

Žmonės, nusprendę žiedus sumainyti svetur, paprastai nori modernesnių, o ne tradicinių „storų lietuviškų“ vestuvių, sako E. Zuikė. Jos tikinimu, gana prabangi vila ant jūros kranto, talpinanti apie 15 žmonių, Maljorkoje gali atsieiti 200–700 eurų už parą, o sodyba Lietuvoje parai kainuoja 2,5–3 tūkst. eurų.

„Už šią sumą žmonės Maljorkoje gali keturias naktis turėti vilą su palmėmis, baseinu, kalnais, o Lietuvoje, tarkime, reikėtų tenkintis tik ežeriuku. [...] Iš esmės yra apgyvendinimo faktorius ir ilgesnis šventės laikas: ne para, o keturios už tą pačią kainą“, – sako E. Zuikė.

Biudžetą lemia daug faktorių

Anot „Sofa Travel“ kelionių organizavimo partnerės Elitos Janavičienės, pasiūlymų vestuves švęsti užsienyje yra itin daug ir jų biudžetai labai įvairūs.

„Vestuvių užsienyje kainos skiriasi lygiai taip pat, kaip ir atostogos užsienyje. Biudžetas priklausys ir nuo pasirinktos krypties, ir nuo viešbučio kategorijos, ir nuo dalyvaujančių žmonių skaičiaus. Kitas svarbus aspektas yra tai, kokios vestuvės užsienyje yra planuojamos: simbolinės įžadams atnaujinti, o gal besituokiantieji norės oficialios vestuvių ceremonijos ir bažnytinės santuokos“, – aiškina E. Janavičienė.

Simbolines vestuves dažniausiai renkamasi dviem atvejais: norint atnaujinti įžadus arba pageidaujant vien tik pačios šventės, teigia E. Janavičienė.

„Tokio tipo ceremonijos kaina – nuo 800 eurų. Papildomai mokama už skrydį, viešbutį, pervežimus. Pavyzdžiui, Europoje simbolinių vestuvių šventė su skrydžiu ir apgyvendinimu kainuos nuo 2 tūkst. eurų. Žinoma, galutinė kaina priklausys nuo klientų galimybių ir lūkesčių.

Oficialios vestuvių ceremonijos, sakyčiau, yra populiariausios. Pačios ceremonijos organizavimas – nuo 1000–1200 eurų, o galutinė suma priklausys nuo tų pačių veiksnių: skrydžio bilietų, viešbučio kategorijos, vestuvėms pasirinktos krypties ir t. t.

Bažnytinės santuokos ceremonija jaunavedžiams kainuoja nuo 1800 eurų, o už kiekvieną svečią reikia papildomai sumokėti apie 30–100 eurų renkantis bet kurį vestuvių šventės variantą“, – komentuoja E. Janavičienė.

Nidoje – dukart brangiau

Tokios pat vestuvės, pavyzdžiui, Nidoje, pasak vestuvių planuotojos E. Zuikės, kainuotų dukart daugiau.

Už vieną gėlių puokštę šventės stalui dekoruoti Lietuvoje paklojama apie pusantro šimto eurų, tikina E. Zuikė, o Maljorkoje visam stalui skiriama apie 300–400 eurų.

„Jeigu norima, tarkime, puokščių iš palmių lapų, žalumos ir kad jos neatrodytų kaip kapų gėlės, kiek kalbėjau su floristėmis, jos sako, kad viena kainuoja apie pusantro šimto eurų. [...] Maljorkoje tokią, manau, padarytume už 50 eurų, nes ten žaluma auga vietoje ir jos nereikia atsivežti“, – aiškina E. Zuikė.

Pašnekovė sutinka, kad kitų vestuvinių paslaugų kainos tiek Lietuvoje, tiek Maljorkoje panašios.

„Pavyzdžiui, fotografų, kaip ir Lietuvoje, yra ir brangių, ir pigių. Yra makiažo meistrių, turinčių vardą ir klientūrą, yra ir tų, kurios dirba mažesnį laikotarpį ir už mažesnę sumą. [...] Maistas, gėrimai parduotuvėse pigūs, todėl žmonės neišsileidžia“, – pažymi E. Zuikė.

Paklausta, ar svečių neatgraso mintis, jog už skrydį į vestuvių šventę teks susimokėti patiems, E. Zuikė sako, kad kelionės kaina pirmyn ir atgal jiems paprastai kainuoja apie 130 eurų, o jaunieji neretai papildomų dovanų iš svečių neprašo.

„Svečiai drauge ir pakeliauja. Jaunieji sako, kad jiems vokelių nereikia, svarbiausia, kad svečiai atvyktų“, – sako ji.

Europoje populiaresnės santuokos, kai jaunavedžiai kartu skraidinasi ir apie 10–50 svečių, teigia E. Janavičienė. Svečiai pasirinktoje šalyje praleidžia 3–4 dienas, jaunavedžiai pasilieka savaitei ar ilgiau.

Egzotines vestuvinių kelionių kryptis, tokias kaip Mauricijus, Dominika, Maldyvai, Seišeliai ar Las Vegasas, renkasi norintieji privačių vestuvių, pažymi E. Janavičienė.

„Tokių vestuvių biudžetai didesni. Vien susimokėti už ceremoniją, skrydžius ir apgyvendinimą gali kainuoti nuo 4 tūkst. eurų ir iki tiek, kiek tik leidžia galimybės“, – sako E. Janavičienė.

Lietuvoje kiek brangiau

Vestuves Lietuvoje planuojanti E. Semaško sutinka, kad svečių apgyvendinimas, pavyzdžiui, vilos nuoma vestuvių šventei, užsienyje kainuoja mažiau nei sodyba Lietuvoje. Nors, anot jos, pastaruoju atveju yra galimybė iškelti didesnes vestuves.

Kad ir kaip būtų, E. Semaško neslepia, kad vestuvių kainos Lietuvoje kiek kandžiojasi.

„Žinoma, į viską reikia žiūrėti kompleksiškai, tačiau vis tik kainos Lietuvoje yra truputį užkeltos, tas tikrai yra“, – pažymi vestuvių planuotoja.

Kaip teigia E. Semaško, vestuvių kainos Lietuvoje yra papūstos dėl esančios paklausos.

„Vestuvės yra jautrus dalykas ir žmonės ryžtasi mokėti daugiau. Kad yra truputį išpūsta – taip, tačiau ši šventė yra jautri, todėl žmonės nori eiti pas geresnius specialistus ir jaustis gerai. Nebūtų paklausos, nebūtų tokių kainų“, – akcentuoja E. Semaško.

LRT.lt kalbinta vestuvių planuotoja sako, kad svarbiausia akcentuoti, kur galima išleisti daugiau, kur mažiau, ir taip planuoti šventės biudžetą.

„Pavyzdžiui, jaukios vestuvės iki 30 žmonių – apie 10 tūkst. eurų. Į šią kainą įeina maistas, apgyvendinimas ir dekoras, tačiau, tarkime, jaunosios suknelė gali būti ir labai pigi, ir labai brangi: nors kartą išnuomotą ir jau pataisytą suknelę galima gauti už 200–300 eurų, bet galima išsinuomoti už 800“, – kalba E. Semaško.

Vestuves Lietuvoje taip pat organizuojanti Sandra Olšauskienė pažymi, jog vestuvių, kuriose dalyvauja iki 30 žmonių, kaina vidutiniškai siekia apie 15 tūkst. eurų.

„Į šią sumą įeina viskas: maistas, suknelė, fotografai, filmuotojas. Dauguma jaunavedžių, kurie kreipiasi, įvardija 12–17 tūkst. eurų biudžetą“, – tvirtina S. Olšauskienė.

Vertindama vestuvių kainas užsienyje, S. Olšauskienė sutinka, kad šventės išlaidos galėtų būti mažesnės tokiose šalyse kaip Gruzija, Ukraina, Lenkija, tačiau nebūtinai ir ne itin ryškiai. „Manau, kad čia viskas perdėta“, – sako S. Olšauskienė.

Paklausta, ar už tą pačią kainą užsienyje galima išsikelti kur kas prabangesnes vestuves nei Lietuvoje, E. Janavičienė sako „ir taip, ir ne“.

„Dažniausiai vestuves užsienyje organizuojantys lietuviai apmoka pačią šventę, fotografų, muzikos atlikėjų paslaugas, pramogas, o svečiai skrenda ir apsigyvena savo lėšomis. Tokiais atvejais jaunavedžiai išleidžia maždaug tiek pat pinigų, kiek mokėtų už vestuvių šventę Lietuvoje“, – sako ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt