Naujienų srautas

Verslas2020.04.29 14:14

Oficialu: atnaujinami skrydžiai, leidžiama prekiauti ne maisto produktais turgavietėse

Vyriausybė pritarė trečiajam karantino švelninimo etapui. Jau nuo ketvirtadienio atnaujinama turgaviečių veikla, bus leidžiami skrydžiai į užsienį, o reikalavimas dėvėti apsaugines kaukes nebus taikomas esant už gyvenamosios vietovės ribų. 

Trečiadienį Vyriausybė pritarė naujoms karantino švelninimo priemonės. Pagal priimtą trečiąjį karantino švelninimo etapą, jau balandžio 30 d. bus leidžiama atnaujinti tam tikrų maršrutų skrydžius.

Šiuo metu Lietuvos oro erdvė uždaryta ir skrydžiai galimi tik su specialiu susisiekimo ir užsienio ministrų leidimu, tačiau nuo balandžio 30 dienos bus naikinamas skrydžių draudimas maršrutams, kurių atnaujinimui pritaria Vyriausybė, gavusi Užsienio reikalų ministro siūlymą.

Premjeras Saulius Skvernelis anksčiau sakė, kad bus leidžiami skrydžiai į svarbius susisiekimo centrus ir tas šalis, kuriose gerai valdoma koronaviruso krizė.

Į tokius lengvinimus suskubo sureaguoti ir skrydžių bendrovės. Pavyzdžiui, avialinijų bendrovė „Wizz air“ skelbia, kad jau gegužės 12 d. iš Vilniaus bus galima skirsti į Londoną, o nuo gegužės 17 d. į Milaną ar Paryžių.

Tiesa, kol kas Vyriausybės pasitarime nuo gegužės 10 d. leista atnaujinti tik skrydžius Vilnius – Frankfurtas – Vilnius. Skrydžius vykdys Vokietijos oro bendrovė „Lufthansa“. Planuojamas dažnumas – 3 kartai per savaitę.

Nuo gegužės 4 d. naikinamas ir draudimas piliečiams išvykti iš Lietuvos Vyriausybei argumentuojant, kad jų išvykimas neturi įtakos epidemiologinei situacijai šalyje. Iki šiol tai galima tik grįžtantiems į savo nuolatinę gyvenamąją vietą ar vykstant į darbo vietą, vykdant tarptautinius komercinius pervežimus.

Premjeras S. Skvernelis pažymi, kad prieš nusprendžiant išvykti iš Lietuvos, verta gerai pagalvoti, kadangi visi, grįžę ar atvykę į Lietuvą, privalės 14 dienų izoliuotis. Jiems bus atlikti COVID-19 testai.

Nors pirminiame Vyriausybės siūlyme buvo norima leisti lauko renginius, kuriuose galėtų dalyvauti iki 10 žmonių, vėliau ši nuostata iš projekto buvo išimta.

Vyriausybė taip pat pritarė jau nuo ketvirtadienio leisti prekybą turgavietėse ne maisto produktais bei kitose prekybos vietose. Iki šiol turgavietėse buvo galima prekiauti maisto produktais, augalais, išskyrus skintas gėles, sėklomis ir trąšomis, tačiau draudžiama drabužių ir kitų pramonės prekių prekyba.

Visose prekybos vietose galios tas pats reikalavimas – vienam pirkėjui privaloma užtikrinti 10 kv. metrų plotą. Jeigu to užtikrinti neįmanoma dėl parduotuvės dydžio, tada galima aptarnauti tik vieną klientą vienu metu.

Bus leidžiami ir visi laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas vienam lankytojui. Iki šiol tokia veikla buvo galima golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose, vandenlenčių parkuose.

Pritarta ir laisvesniam veido apsaugos priemonių dėvėjimui. Reikalavimas dėvėti apsaugines kaukes nebūtų taikomas esant už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai išskyrus artimuosius 20 metrų spinduliu nėra kitų asmenų. Kaukių taip pat nereikėtų dėvėti vienu automobiliu važiuojant vairuotojui su giminaičiais.

Kaukių taip pat nereikėtų dėvėti ir vaikams iki 6 metų bei sportininkams sportuojant aukšto lygio meistriškumo varžybose.Iki šiol galiojo reikalavimas viešosiose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, išskyrus lankantis lauko kavinėse.

Taip pat leista atnaujinti individualias sportininkų treniruotis ne tik atvirose, bet ir uždarose erdvėse.

Taip pat leista atnaujinti sveikatos priežiūros planines paslaugas. Prieš atnaujindamos planines procedūras ligoninės privalės užtikrinti lovų rezervą koronavirusu sergantiems pacientams. Planinės sveikatos priežiūros paslaugos nutrauktos kovo viduryje šalyje paskelbus visuotinį karantiną. Galimos paslaugų atnaujinimo datos bus nustatytos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu.

Be to, ministrų kabinetas leido teikti ne tik trumpalaikio pobūdžio, tai yra iki 20 minučių trunkančias paslaugas uždarose patalpose, bet ir ilgiau trunkančias paslaugas. Tai galės būti daroma ribojant lankytojų srautą. Taip pat leista teikti paslaugas atviroje erdvėje, nes joje laikantis tinkamų saugumo priemonių užsikrėtimo rizika yra itin maža.

Vyriausybė taip pat leido jūrininkų bei motociklų praktinius vairavimo mokymus, kai instruktorius ir mokinys naudojasi skirtingomis priemonėmis. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad jei situacija išliks stabili, mokymai „šiek tiek pakeičiant tvarką“ galės būti atnaujinti ir besimokantiems vairuoti lengvuosius automobilius. „Reikėtų perduoti žinią, kad kitame posėdyje lygiai po savaitės bus priimtas sprendimas dėl praktinio mokymo leidimo“, – posėdyje sakė S. Skvernelis.

Lietuvoje šiuo metu yra patvirtinti 1375 koronaviruso atvejai, nuo ligos mirė 45 žmonės.

Karantino režimas šalyje galioja iki gegužės 11 dienos. Ministras pirmininkas sakė, kad situacijai gerėjant karantinas gali būti nebepratęstas, tačiau kai kurie apribojimai liks.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi