Verslas

2020.03.22 07:01

Ar kredito atostogos nepadidins paskolų palūkanų?

Irma Janauskaitė, Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.22 07:01

Bankai paskelbė, kad kuriam laikui paskolą turintis žmogus galės prašyti atidėti jos mokėjimą, jeigu neteks darbo arba dalies pajamų. Bankai žada suteikti pusmečio ar net metų vadinamąsias kredito atostogas. Bet kredito ekspertai ir vartotojų atstovai sako, jog nežinia, ar įmokų atidėjimas ilgiau nei 3 mėnesiams vėliau nevirs finansine našta.

Bankai tikina, šiuo sunkiu laikotarpiu tikrai nebandys pasipelnyti iš klientų.

Kranai Vilniuje dirba ir per karantiną. Bet, Statybų asociacijos vadovo teigimu, jau ne visu pajėgumu, o kai kur ir visai sustoję, nes negauna medžiagų arba neatvyko subrangovai.

Rūpesčių netrukus gali kilti ir tiems, kas nusipirkęs jau pastatytą bustą. 40 proc. būsto šalyje nupirkta su paskolomis. Prognozuojama, kad ekonomika šiemet gali susitraukti ir 3 proc., išaugs nedarbas.

Tiems, kas lieka be pajamų arba jos bent trečdaliu mažėja, Seimas leido pasinaudoti kredito atostogomis. Galima prašyti atidėti ir būsto, ir vartojimo paskolos įmokas trims mėnesiams.

„Įstatymas numato iš tikrųjų tokį privalomą 3 mėn. terminą kredito atostogoms, tačiau įstatymas neapriboja galimybes kreditoriams pasiūlyti ir ilgesnio termino su skolininku susitarti dėl ilgesnio termino“, – teigia Lietuvos banko Priežiūros tarnybos vadovė Jekaterina Govina.

Bankai iškart paskelbė, kad gali taikyti ir ilgesnes atostogas – SEB ir „Swedbank“ būsto paskolų turėtojams pasiūlė metų, o „Luminor“ – pusmečio atostogas. Visą tą laiką žmogui reikėtų mokėti tik palūkanas.

Ekspertai sako, apskritai kredito atostogos – labai gera galimybė, nes, mokant tik palūkanas, stipriai sumažėja mėnesio įmoka ir žmogui lengviau. Tačiau esą lieka neaišku, kaip gali keistis sąlygos, paskolos mokėjimą norint atidėti ilgesniam laikui nei įstatyme numatyti 3 mėn.

„Ką reiškia susitarti su banku? Kiek žmonių tarėsi, jiems visiems buvo pakelta banko marža puse procento ar vienu procentu. O įsivaizduokit, nuo 100 tūkst. kredito, jeigu bankas jiems pakels bent puse procento, kreditas žmogui 10 tūkst. eurų“, – sako Finansų ir kreditų valdymo asociacijos prezidentas Marius Jansonas.

SEB bankas sako, kad atidėdamas įmokų mokėjimą maržos neperžiūrės. „Swedbank“ teigia, kad netaikys jokių papildomų sąlygų ir papildomų mokesčių. „Luminoras“ sako, kad konkrečias sąlygas žmogus sužinos, pasitaręs su banku.

„Visi tikrai puikiai supranta situaciją, niekas piktnaudžiauti – bent jau kiek sako – nesiruošia ir nenori. Tai yra jų irgi nenaudai dar labiau varyti skolininką į blogesnę padėtį“, – tvirtina Lietuvos banko atstovė J. Govina.

Tačiau Vartotojų organizacijų aljanso viceprezidentas sako, kad tai – kiekvieno banko sąžinės reikalas.

„Ar jie pasinaudos sunkmečiu kaip galimybe prispausti klientą? Galim tikėtis, kad jie nepasinaudos, nes jie taip žada, – sako Kęstutis Kupšys. – Bet mes dar tik esame kelio pradžioje ir mes galim tik spėlioti, kokia bus ta reali situacija už kelių mėnesių. Bankai irgi ims šaukti, kad jiems sunku.“

Lietuvos banko atstovė pripažįsta, kad palūkanų perskaičiavimas įmanomas, jeigu sutarties sąlygos keisis reikšmingai. Pvz., vartojimo kreditui dvigubai ilgės grąžinimo grafikas.

Bankai sako, kad jau yra prašančių atidėti paskolos mokėjimą. Ir bankai, ir ekspertai akcentuoja, kad kreiptis dėl kredito atostogų reikia tada, kai mokėjimai dar nevėluoja ir nėra susikaupusios skolos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.