Naujienų srautas

Verslas2020.03.16 14:15

Pagalbos verslui planas patvirtintas Vyriausybės – ko gali tikėtis dirbantys savarankiškai

Vyriausybei patvirtinus ekonomikos skatinimo ir pagalbos verslui planą karantino metu, paaiškėjo, ko gali tikėtis individualia veikla besiverčiantys gyventojai.

Tai aktualu šimtams tūkstančių žmonių, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skaičiuoja, kad šiuo metu Lietuvoje apie 208,9 tūkst. gyventojų turi individualios veiklos pažymėjimus arba verslo liudijimus.

Individualia veikla dažnai verčiasi grožio salonų atstovai, kirpėjai, buhalteriai, pavežėjai, autoriai, fotografai, auklės ir t. t.

Šiuo metu numatyta, kad savarankiškai dirbantys gyventojai, kurie mokėjo socialinio draudimo įmokas, galėtų iki 3 mėnesių gauti 257 eurų siekiančią paramą per mėnesį, kai dėl karantino negali vykdyti savo veiklos.

Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas palankiai įvertino siūlomą paketą verslui, tačiau baiminasi, kad dirbantiems individualiai tokių paskatų gali neužtekti.

Pavyzdžiui, to, kad savarankiškai dirbantiems fiksuota išmoka bus mokama tik 3 mėnesius, gali būti per mažai.

„O kas toliau? Buvo atsakyta, kad yra startas, ir niekas nežino, kokios apimties bus šita pandemija ir kiek laiko ji truks. Ateityje galbūt tai išsilies į kitas pagalbos priemones ir kitokius mechanizmus“, – svarsto D. Arlauskas.

Vyriausybė leis atidėti mokesčių mokėjimą arba išdėstyti mokesčius sutartu grafiku, netaikant palūkanų. Mokesčių mokėtojai taip pat bus atleidžiami nuo baudų, delspinigių, bus sustabdyti mokestinių nepriemokų išieškojimo veiksmai.

„Svarstėme šiandien klausimą ir dėl mokestinių nepriemokų. Tai galioja horizontaliai principas visiems mokesčiams, vienintelis pakeitimas šiuo metu šiandien buvo priimtas dėl galimybės atidėti nepriemoką dėl gyventojų pajamų mokesčio. Tokios galimybės įstatymas nenumatė, Vyriausybė nutarimo projektą dėl šio įstatymo pakeitimo priėmė ir prašo Seimo tai svarstyti ypatingos skubos tvarka, tai yra rytoj“, – sako finansų ministras Vilius Šapoka.

V. Šapoka teigė, kad šiuo priemonės, nustatytos plane, pagal situaciją ir poreikį gali būti pratęsiamos. Taip pat stengiamasi, kad paramos mechanizmai pradėtų veikti kaip įmanoma greičiau.

„Kalbant apie individualiai dirbančiųjų mokėjimus, tai tik iš karto priėmus įstatymus [įsigaliotų paramos paketas], stengiamės maksimaliai greitai „paleisti“ šias priemones, kad jos pradėtų kuo greičiau veikti. Niekas turbūt neturi to krištolinio rutulio, kad pasakytų, kiek tai tęsis ir kada tai baigsis, planas orientuotas į veiksmus, kurie yra būtini, bet reikalui esant planas bus peržiūrimas“, – sako V. Šapoka.

Ekonominių ir finansinių priemonių plane darbo vietų ir pajamų išsaugojimui skiriama 500 mln. eurų.

Taip pat gyventojams bus sudaroma galimybė atidėti arba išdėstyti įmokas už sunaudotą elektros energiją ir gamtines dujas „Ignitis“, tą padaryti bus rekomenduojama savivaldybėms, kurios skatinamos išdėstyti komunalines įmokas ir mokėjimus už šilumos energiją.

VMI dėl šalyje plintančio koronaviruso svarsto galimybę šiemet pailginti 2019 metų gyventojų pajamų deklaravimą.

Šiemet deklaracijas pateikti ir mokestį sumokėti įprastai reikėtų iki gegužės 4 dienos, tačiau data turėtų nusikelti. Deklaravimo pradžia dar nėra paskelbta, pernai pajamų deklaravimas prasidėjo kovo 20 dieną.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi