Verslas

2020.03.01 18:03

Jei esi jaunas ir entuziastingas – siūlome darbą: nors draudžiama, darbdaviai tokių skelbimų nevengia

Jonas Valaitis, ve.lt2020.03.01 18:03

Nuo 18 iki 30 metų – toks amžiaus reikalavimas nurodytas viename iš darbo skelbimų, kviečiančiame dalyvauti Klaipėdoje vykstančioje darbo atrankoje. Žadamas darbas viešbutyje. Regis, jame vyresnio amžiaus darbuotojai nepageidaujami.

Kitame skelbime jaunų darbuotojų ieško viena Palangoje veikianti kavinė. „Jei esi jaunas ir entuziastingas <...> siūlome darbą greito maisto kavinės darbuotojo (-os) pozicijoje“, – dėstoma skelbime.

Tiesa, kodėl puikiai maisto nesugebėtų pagaminti ir vyresnio amžiaus žmogus, jame kažkodėl neužsimenama.

O štai viena įmonė ieško vairuotojo, kuris turėtų būti jaunesnis, turintis tikslų, norintis tobulėti. Ar tokias savybes turi tik jaunimas?

Viena apsaugos paslaugų bendrovė darbo skelbime nurodė ieškanti darbuotojo, kurio amžius siektų daugiau nei 25-erius metus.

Nors žmogų diskriminuoti dėl amžiaus draudžia įstatymai, o už tai numatyta ir atsakomybė, darbo paieškos skelbimų portaluose vis dar pasitaiko atvejų, kai darbdavys aiškiai išreiškia norą, kokio amžiaus darbuotoją norėtų matyti savo įmonėje.

Deja, bet jeigu ir darbo pokalbio metu esate girdėję frazių, kad esate netinkamas šioms pareigoms dėl amžiaus, greičiausiai nebūsite vieni.

Su diskriminacija susiduria ir jau dirbantys žmonės.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba skelbia, kad diskriminacija dėl amžiaus yra dažniausia diskriminacijos forma darbe.

Tarnybos išplatintame „Kurk Lietuvai“ projektų vadovės Skaidrilės Grigaitės-Mockevičienės parengtame pranešime pabrėžiama, kad Lietuvoje būtent amžius gali būti palaikytas didžiausiu trūkumu vertinant, ar priimti į darbą naują darbuotoją.

„Jei darbo skelbime nurodyta, kad „laukiam kandidatų nuo 25 metų amžiaus“ – tai jau tiesioginė diskriminacija amžiaus pagrindu, kurią galima skųsti lygių galimybių kontrolieriui. Tačiau kai darbo skelbime kviečiama „į jauną, dinamišką, veržlų kolektyvą“ – diskriminacija netiesioginė, bet aiškiai siunčiama žinutė, jog vyresni darbuotojai čia nelaukiami“, – teigia S. Grigaitė-Mockevičienė.

Tačiau su didžiausiais keblumais ieškodami darbo susiduria vyresnio amžiaus žmonės. „Su amžiumi susijusi diskriminacija ypač išryškėja 50-55 metų amžiaus grupėje. Šiai grupei primetamas pasyvaus, neproduktyvaus, negebančio prisitaikyti prie naujovių bei nenorinčio mokytis visuomenės nario įvaizdis. Vyresnio amžiaus darbuotojai dažniau susiduria su diskriminuojančiais ir pagarbos stokojančiais darbo santykiais, nenoru dalytis informacija ar bendradarbiauti, klientų nepakantumu, dažniau patiria spaudimą išeiti iš darbo nesulaukus pensinio amžiaus ar yra nepagrįstai atleidžiami“, – teigia ji.

Tačiau, anot S. Grigaitės-Mockevičienės, mėginimas teigti, kad vyresnio amžiaus žmonės patys nebenori dirbti ir nekantriai laukia pensinio amžiaus, yra klaidingas apie daug skirtingų žmonių ir įvairių atvejų apibendrinimas.

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė „Vakarų ekspresui“ aiškino, kad darbdaviai Užimtumo tarnybai net negali nurodyti, kokio amžiaus darbuotojo norėtų – to neleidžia nei teisės aktai, nei suformuota darbuotojų paieškos sistema.

„Tačiau ką įdarbina, tai pats (darbdavys – aut. past.) priima sprendimą. Bet oficialiai jis negali nurodyti“, – sakė M. Jankauskienė.

Anot jos, skundus dėl darbo skelbimuose pastebėtų diskriminacinių frazių reikėtų pateikti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, kuri juos nagrinėja. „Žinau, kad tokių skundų būna“, – teigė M. Jankauskienė.

Ji aiškino, kad pamokas, jog negalima rinktis darbuotojų vien pagal amžių, lytį, orientaciją, rasę, darbdaviai išmoksta vis labiau – diskriminacinių skelbimų mažėja.

„Tokių skelbimų nėra ir mūsų svetainėje. Čia nurodytos grafos, ką reikia užpildyti, ir tokios (amžiaus – aut. past.) grafos tikrai nėra“, – kalbėjo ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.