Verslas

2020.01.09 11:58

„Grigeo“ vadovas Pangonis: nuotekos pateko per avarinį vamzdį, specialaus vamzdžio ar mygtuko nebuvo

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2020.01.09 11:58

Įmonių grupės „Grigeo“ vadovas ir didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis ketvirtadienį pirmą kartą po „Grigeo Klaipėdoje“ kilusio skandalo išėjo viešai pakomentuoti situacijos. Jis pripažįsta, kad nuotekos į Kuršių marias tekėjo ne dėl avarijos, o todėl, kad darbininkai kartais atsukdavo avarinio vamzdžio sklendes.

„Tai buvo turbūt viena juodžiausių dienų mano gyvenime“, – žurnalistams teigė G. Pangonis.

Jis sakė norintis atsiprašyti už tai, kas įvyko „Grigeo Klaipėda“, ir tai, kas buvo daroma Kuršių marioms. Įmonių grupės vadovas minėjo prisiimantis moralinę atsakomybę dėl įmonės veiksmų, apie kuriuos jis esą nežinojo.

Pangonis teigia apie teršalus Klaipėdoje nieko nežinojęs: „Grigeo“ produkciją vis dar laiko ekologiška

„Esu visos grupės prezidentas ir didžiausias akcininkas. Yra mano moralinė atsakomybė už tai. (...) Bandysime, kad tai nesikartotų ir žala būtų atlyginta, kaip įmanoma greičiau. (...) Prisiimu moralinę atsakomybę, bus ir teisinė atsakomybė tiems, kas tai darė“, – sakė G. Pangonis.

Anot jo, trečiadienį sudaryta įmonės vidinė komisija atliko tyrimą ir nustatė, kad papildomo vamzdžio, kuris apeina valymo įrenginius, nėra. „Tai yra avarinio nuleidimo vamzdis“, – sakė jis. Būtent tas avarinis vamzdis ir buvo naudojamas ne pagal paskirtį.

„Specialaus vamzdžio ar mygtuko nebuvo ir nėra. Yra sklendė, kurią atsukdavo arba užsukdavo operatorius, kuris to daryti neturėjo“, – sakė G. Pangonis.

Taip pat jis pabrėžė, kad į Kuršių marias keliavo mechaniškai valytos nuotekos, todėl teigti, kad jos buvo visiškai nevalytos, – negalima.

„Mūsų komisijos išvada, kad 100 proc. nevalytos nuotekos nepateko į marias, į marias pateko dalinai po mechaninio valymo nuotekos, tai yra dalis tam tikrų nuotekų. Deja, vakar nepavyko, nors pokalbių turėjau su daugeliu darbuotojų, išsiaiškinti, kodėl tas vamzdis buvo naudojamas ir kaip dažnai, nes tai nėra niekur užfiksuota ir to niekas nefiksavo. Tai kiek ir kaip jis buvo naudojamas, aš šiandien to atsakyti negaliu. Vykdomi tyrimai, bandoma apskaičiuoti, kiek galėjo pratekėti pro tą vamzdį. Noriu dar pasakyti, kad tos nuotekos patekdavo į marias ne Klaipėdos mieste, o Dumpiuose, t. y. 14 km už miesto“, – sakė G. Pangonis.

Jis taip pat pridurūrė nežinantis, kada būdavo atsukamos sklendės ir dėl kokių priežasčių. Tačiau teigė, kad pats vamzdis įrengtas dar 1999 metais.

„Sklendes atsukdavo budintys operatoriai. Labai skirtingai, aš negaliu pasakyti, kaip ir kiek tai būdavo. Vieni sakydavo, kad tai būdavo tik per avarinius atvejus, šiek tiek atsukdavo. (...) Vandens padaugėjimas būdavo – ir jie atsukdavo“, – minėjo G. Pangonis.

Kaip dažnai būdavo atsukama sklendė – didžiausias įmonės akcininkas nežino, tačiau teigia, kad tai bus išsiaiškinta.

Atsakingi asmenys – nušalinti

Nuo ketvirtadienio už nuotekų tvarkymą „Grigeo Klaipėda“ atsakingi asmenys yra nušalinami nuo pareigų.

Priimtas sprendimas nenušalinti tik generalinio direktoriaus, nes bendrovėje jis dirba tik 5 savaites, todėl galimai nėra susijęs ir nežinojo apie minimą veiklą.

„Grigeo“ taip pat nusprendė sukurti fondą Kuršių marioms tvarkyti, kurio lėšomis bus finansuojami nepriklausomi ekspertiniai tyrimai Kuršių marių vandens būklei nustatyti ir kitos, taip pat aplinkosaugos iniciatyvos.

„Ši situacija yra susijusi ne tik su technologijoms, bet ir žmonių mentalitetu bei vadyba. Todėl artimiausiu metu nusamdysime konsultantus arba konkretų tvarumo ir aplinkosaugos profesionalą į įmonės vadovų komandą, jam bus suteikti rimti įgaliojimai – jis turės visiems laikams išguiti bet kokį mąstymą, kuris sukuria tokias situacijas“, – sakė G. Pangonis.

Jis pripažino, kad vidinis tyrimas gali užtrukti, nes būtina analizuoti praeities dokumentus. Tačiau jis tikisi ir teisėsaugos pagalbos.

„Mūsų tikslas yra įsigilinti tiek, kiek tik reikia, kad iki galo suvoktume šios problemos priežastis. Tik tokiu būdu mes galėsime judėti toliau“, – sakė G. Pangonis.

Verslas nukentėtų

Šalies didžiausi prekybos tinklai minėjo, kad, paaiškėjus įvykio aplinkybėms, spręs, ką daryti su „Grigeo“ įmonių grupės gaminamais produktais.

G. Pangonis teigia, kad Lietuvoje jie realizuoja apie 45 proc. „Grite“ produkcijos, todėl šalies didžiausioms įmonėms sustabdžius jų produktų pirkimą verslas patirtų žalą.

„Taip, tai paveiktų labai stipriai. Aš tikiuosi, kad prekybos tinklai supras. Mūsų vadovai išvažiavę, aiškinasi situaciją. Sakome, kad tai nebuvo daroma sąmoningai ir kad tokie dalykai daugiau nebepasikartos“, – teigia įmonės didžiausias akcininkas.

Jis taip pat mini, kad kol kas iš užsienio partnerių užklausų dėl produkcijos pirkimo stabdymo nėra.

Įtarimai dar niekam nėra pareikšti

Dėl taršos Klaipėdoje niekam įtarimai kol kas nėra pareikšti, ketvirtadienį pranešė uostamiesčio prokuratūros atstovė Ignė Rotautaitė-Pukenė.

„Galime patikinti, kad šiai dienai įtarimai šiame ikiteisminiame tyrime nėra pareikšti niekam“, – BNS sakė prokuratūros atstovė.

Ji tai teigė po to, kai ketvirtadienį spaudos konferencijoje „Grigeo“ įmonių grupės vadovas G. Pangonis tvirtino matęs sąrašą asmenų, kuriems pareikšti įtarimai.

„Su teisėsaugos pareigūnais aš asmeniškai nekalbėjau. Mačiau sąrašą darbuotojų, kaip sakyt, kuriems pareikšti įtarimai. Tai tą teisėsaugos sąrašą mačiau“, – sakė G. Pangonis.

„Turbūt penki (darbuotojai – BNS). Kaip ir manau, generalinis direktorius yra tame sąraše. Priėmėm sprendimą kol kas jo nenušalinti ir tikimės, kad jis dirba per trumpai, kad būtų galėjęs įsigilinti į tą situaciją“, – teigė „Grigeo“ vadovas.

Gamta žalai gali siekti 60 mln. eurų

Šią savaitę, antradienį, po visą naktį trukusios operacijos Klaipėdos prokurorai paskelbė, kad kartoną gaminanti didelė uostamiesčio įmonė „Grigeo Klaipėda“ kol kas nežinomą laikotarpį į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas ir tai galėjo būti daroma iš anksto apgalvojus.

„Grigeo“ vadovas G. Pangonis tuo metu „LNK“ žinioms teigė, kad nevalytos nuotekos į Kuršių marias galėjo būti leidžiamos netyčia, dėl gedimo. Vėliau įmonės išplatintame pranešime buvo rašoma, kad „Grigeo“ prisiima visą atsakomybę, kol bus išsiaiškintos įvykių aplinkybės.

Planuojama, kad tyrimas užtruks ne ilgiau nei keletą savaičių, o jo išvadų pagrindu bus parengtas veiksmų planas.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika BNS teigė, kad G. Pangonio pareiškimai dėl netyčinio teršimo yra „ciniškas melas“, o dėl įmonės taršos gamtai padaryta žala gali siekti net 60 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt