Verslas

2020.01.08 12:01

Skandalo sūkuryje atsidūrusi „Grigeo“ atsitvėrė tylos siena, internete plinta raginimai nepirkti produkcijos

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.01.08 12:01

Kartono produktus gaminanti „Grigeo Klaipėda“ įtariama į Kuršių marias leidusi nevalytas nuotekas. Įmonė internete skelbiasi, kad jos misija – kurti ir gaminti aplinką tausojančius produktus, todėl tai ne juokais papiktino interneto vartotojus, kurie ragina nebepirkti „Grigeo“ gaminamų produktų. 

Antradienį po visą naktį trukusios operacijos Klaipėdos prokurorai paskelbė, kad kol kas nežinomą laikotarpį kartoną gaminanti didelė uostamiesčio įmonė „Grigeo Klaipėda“ į Kuršių marias leido nevalytas nuotekas ir tai galėjo būti daroma iš anksto apgalvojus.

Paradoksalu, bet dar 2019 metų vasarą įmonė „Grigeo Klaipėda“ išplatino pranešimą, kad investuoja 1,2 mln. eurų sumą į aplinkai draugiškus projektus.

Tuometinis „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius Robertas Krutikovas teigė, kad bendrovės misija – kurti ir gaminti aplinką tausojančius produktus, tad investuoti į ekologiją – įmonės pareiga.

„Didžiuojamės galėdami prisidėti prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo realiais darbais“, – pranešime spaudai cituojamas buvęs „Grigeo Klaipėda“ generalinis direktorius R. Krutikovas.

Tokie mažiau nei prieš metus daryti įmonės pareiškimai nepraslydo pro akis ir interneto vartotojams, kurie ragino daugiau nebepirkti įmonės gaminamų produktų.

Įmonių grupės „Grigeo“ bendrovės gamina produktus, paženklintus „Grite“ prekės ženklu. Tualetiniai popieriai, popieriniai rankšluosčiai, nosinaitės, popierinės servetėlės – tai tik dalis įmonės grupių gaminamos produkcijos.

Pavyzdžiui, buvęs kandidatas į Vilniaus merus Martynas Nagevičius rašo, kad nebepirks „Grigeo“ produkcijos.

„Aš tiesiog nebepirksiu „Grigeo“ produkcijos“, – socialinio tinklapio „Facebook“ paskyroje rašė jis.

„Gritės produkcijai nuo šiol pas mus namie – boikotas. Žinau, kad gal ir kiti gamintojai ne angelai, bet nuo šiol renkuosi suomių gamintojo produktus. Su viltimi, kad melo ten mažiau“ – socialinio tinklo paskyroje rašė „Facebook“ vartotoja.

Pasipiktinusių buvo ir daugiau. Įvairiose „Facebook“ grupėse žmonės ragino vieni kitus tiesiog boikotuoti įmonės produktus, o internete pradėjo plisti ir grotažymė „neperkuGrites“.

LRT.lt bandė susisiekti su „Grigeo Klaipėda“, tačiau bendrovė nesutiko atsakyti į klausimus, pareiškusi, kad platins pranešimą spaudai, taip pat bandė susisiekti su „Grigeo“ prezidentu ir didžiausiu akcininku Gintautu Pangoniu, tačiau jis nekėlė telefono ragelio, į žinutes neatsakė.

Tiekėjai gali nebepirkti produktų

Viešųjų ryšių specialistas Mykolas Katkus teigia, kad jeigu pasitvirtins prokurorų įtarimai dėl to, kad įmonė iš tikrųjų leido nevalytas nuotekas į marias, o tai nebuvo nelaimingas atsitikimas, tikėtina, kad privalės pasikeisti visi įmonės akcininkai.

„Tai yra nusikaltimas prieš gamtą, ekologiją, visuomenę, prieš pačius save. Bet kokia reakcija bus galima. Jeigu tai tiesa, aš tikiuosi, kad įmonė gaus tokią baudą, kad akcininkai privalės pasikeisti“, – sako M. Katkus

Jei įtarimai pasitvirtins, anot M. Katkaus, visų pirma įmonė tai pajus ne per žmones, kurie gali nustoti pirkti jų produkciją, bet per tiekėjus.

„Įmonė savo produkciją Lietuvoje ir užsienyje realizuoja per tiekėjus. Daugeliui tiekėjų Europos Sąjungoje ekologiškumas yra svarbus aspektas. Tai vienas iš kriterijų, kaip įmonės renkasi savo partnerius.

Todėl didžiausią žalą „Grigeo“ patirs ne tada, kada žmonės boikotuos jų gaminamus produktus, bet kai dideli prekybos tinklai atsisakys tiekti „Grigeo“ produkciją Lietuvoje arba užsienyje. Tai turės daug didesnę įtaką, nei mūsų vartotojų nuostatos“, – galimas pasekmes įmonei vardija viešųjų ryšių specialistas.

Su juo sutinka ir finansų analitikas Marius Dubnikovas, kuris teigia, kad įmonė gali patirti didžiulius reputacinius nuostolius.

„Bendrovė paskutinius 10 metų puoselėjo gerą įvaizdį apie ekologiją. Įmonės valdymo sprendimai turėjo aukštą reputaciją“, – vardija M. Dubnikovas.

Jis tai pat mini, kad reputacijos praradimas gali net tik atsiliepti įmonės produktų pardavimui, bet ir bendraujant su kapitalą valdančiais žmonėmis.

„Tai parodė ir biržos pokyčiai. Vos paskelbus informaciją, įmonės akcijos krito apie 10 proc. Tai yra ne kas kita kaip kapitalo atsitraukimas. Tai indikacija, kad rinka reaguoja labai stipriai ir labai greitai“, – mano M. Dubnikovas.

Per dieną prarado 10 mln. eurų

Nors trečiadienio rytą per „Nasdaq“ Vilniaus biržą išplatintame „Grigeo“ pranešime rašoma, kad „situacija reikšmingos įtakos „Grigeo“ įmonių grupės veiklai ir jos rezultatams negali turėti“, antradienį „Grigeo“ akcijų vertė krito daugiau nei 9 proc.

M. Dubnikovas teigia, kad įmonės rinkos vertė dėl to smuko apie 10 mln. eurų.

„Nukentėjo akcininkai ir investuotojai, nes buvo sustabdyta prekyba, o žmonės negalėjo operuoti savo turtu. Tačiau tai yra normalu, nes yra pasaulinė praktika stabdyti prekybą akcijomis, kol nėra aišku, kokio masto žala yra padaryta įmonei ir gamtai“, – sako M. Dubnikovas.

Anot jo, įmonės akcijų vertės smukimas gali tiesiogiai paliesti investuotus bei investicinius fondus. Potencialiai ir pensijų fondus, kurie galėjo būti investavę į įmonės akcijas.

Vis dėlto, M. Dubnikovas sako, kad kol kas kalbėti, kokius nuostolius patirs įmonė – sudėtinga. Trūksta konkrečios informacijos apie tai, kokio masto žala gamtai padaryta, kuo buvo užteršta bei kiek laiko truko teršimas.

Banko „Luminor“ vyriausias ekonomistas Žygimantas Mauricas BNS teigė, kad dabartinę situaciją galima lyginti su pinigų plovimo skandalais Estijoje, kai reputacinė žala buvo padaryta visų Baltijos šalių bankų sektoriui. Anot jo, į Baltijos šalis investuotojai dažnai žiūri kaip į vieną darinį.

„Reputacine prasme tai, be abejo, žala jau yra padaryta ir ne tik šiai įmonei („Grigeo“ – BNS), bet ir visai akcijų biržai ir ne vien Lietuvos, o viso Baltijos šalių regiono“, – BNS sakė Ž. Mauricas.

Žala gamtai – gali siekti „dešimtis milijonų“ eurų.

Kaip „Grigeo“ savo interneto puslapyje skelbia – ji vienintelė Lietuvoje ir viena didžiausių popieriaus ir medienos pramonės įmonių grupių Baltijos šalyse.

Grupė apjungia „Grigeo“, „Grigeo Packaging“, „Grigeo Klaipėda“, „Grigeo Baltwood“, „Grigeo Recycling“ „Mena Pak“ bendroves.

Nevalytų nuotekų į Kuršių marias leidimu įtariama „Grigeo Klaipėda“ gamina žaliavą gofruoto kartono gamybai – testlainerį (lygių sluoksnių kartoną) ir fliutingą (gofruoti skirtą popierių ir korinio užpildo žaliavą) bei kartoninį korinį užpildą, taip pat kartoninį korinį užpildą.

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika BNS teigė, kad žala gamtai dėl į Kuršių marias leistų nevalytų nuotekų gali siekti 60 mln. eurų.

Konservatorė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Antikorupcijos komisiją, prašydama išsiaiškinti, ar kontroliuojančios institucijos žinojo apie situaciją, kokių veiksmų buvo imtasi, kad būtų pašalintos galimai korupcinės veikos bei kas atsakingas dėl laiku nepriimtų sprendimų.

„Grigeo“ prezidentas ir didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis LNK žinioms antradienį teigė, kad nuotekos į Kuršių marias galėjo būti leidžiamos dėl gedimo, o ne dėl tyčinės veiklos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt