Naujienų srautas

Verslas2019.10.22 17:42

Jurbarko krašto bendruomenę su verslininkais kiršina planuojamas vėjo jėgainių parkas

už parašą siūlo 100 eurų

Skirsnemunės kaimo bendruomenei Jurbarko rajone nerimą kelia ketinimas statyti keliolika vėjo jėgainių. Jos, anot bendruomenės, iškiltų netoli sodybų, kur gyvena per pusantro tūkstančio žmonių. „Po kaimą važinėja 2 vyrukai, UAB „Ren energijos“, manyčiau, atstovai. Siūlo tiems, kas pakliūva į jėgainių apsaugos zoną, po 100 eurų“, – LRT RADIJUI sako Jurbarko rajono Skirsnemunės bendruomenės pirmininkas Dainius Mikutaitis.

Papirkinėja vietos gyventojus?

Pastaraisiais metais į Skirsnemunę, turinčią apie 800 gyventojų, atsikėlė daug jaunų šeimų. Vietos mokykloje į kai kurias klases nepatenka visi norintieji. Vaikų darželis irgi perpildytas. Anot Skirsnemunės bendruomenės pirmininko, žmonės čia atsikėlė tikėdamiesi ramaus ir saugaus gyvenimo. „Žmonėms čia labai patogu: Skirsnemunę nuo Jurbarko skiria tik 9 kilometrai. Miesto žmonės iš butų eina į kaimą gyventi. Jiems taip patogiau“, – teigia D. Mikutaitis.

Tačiau, pasak maisto parduotuvei Jurbarke vadovaujančio D. Mikutaičio, verslininkai čia tikisi statyti galingas vėjo elektrines. „Pats bokšto aukštis siektų 160 metrų, o aukščiausia sparno vieta – 240 metrų. Tai būtų 5,3 megavato (MW) jėgainė. Ten negali būti statomos didesnės kaip 3 MW jėgainės. Po kaimą važinėja 2 vyrukai, UAB „Ren energijos“, manyčiau, atstovai. Siūlo tiems, kas pakliūva į jėgainių apsaugos zoną, po 100 eurų. Už tai reikia pasirašyti, kad tos saugos zonos nekenkia“, – susirūpinimo esama padėtimi neslepia bendruomenės pirmininkas.

Jo teigimu, prieš 3 savaites šalia Skirsnemunės kaimo išdygo 80 metrų aukščio vėjo matavimo bokštas. „Kažkaip labai jau greitai. Parašėme skundą Tauragės statybos inspekcijai. Atvažiavęs inspektorius patvirtino, kad tas bokštas stovi nelegaliai. Tai reiškia, kad Darius Velička (planuojamo vėjo jėgainių parko vadovas – LRT.lt) visais įmanomais būdais, kur nori, kaip nori, savivaliauja ir ką nori, tą daro“, – piktinasi Skirsnemunės bendruomenės pirmininkas.

Nemiga ir ūžesys

Skirsnemunės bendruomenė, surinkusi 600 parašų, deda visas pastangas, kad šalia nebūtų pastatytos vėjo jėgainės, turėsiančios didelę įtaką žmonių gyvenimo kokybei. D. Mikutaitis sako, kad šios jėgainės gali būti pavojingos ne tik dėl garso, bet ir dėl infragarso.

„Žiemą, įšalus žemei, gali būti vibracija nuo jos. Rotuliai (3 km nuo Jurbarko nutolęs kaimas, turintis apie 400 gyventojų, – LRT.lt) yra nuo mūsų tik per 5 kilometrus. Žmonės bijo, ką jaučia ten gyvenantieji (prieš 3 metus šalia Rotulių kaimo pradėjo veikti aštuonių vėjo jėgainių kompleksas – LRT.lt) – ūžesys ir nemigos jausmas. Vėjo jėgainės yra per arti namų, – įsitikinęs skirsnemunietis. – Visuomenė skaito internetą, tikrai skaito mokslinius darbus, kad vėjo jėgainės yra per arti namų, ir tokio dydžio jėgainių poveikis žmogui net yra neištirtas.“

Pasak D. Mikutaičio, vartus vėjo jėgainių verslui atvėrė prieš dešimtmetį savivaldybių parengti specialieji planai, nurodę, kur galėtų jos iškilti. Jurbarko rajono Skirsnemunės bendruomenės pirmininkas sako, kad jie sutiktų, jei objektas būtų statomas gerokai toliau nuo kaimo. „Mes norime, kad tą parką nukeltų penkis kilometrus, saugiu atstumu nuo mūsų kaimo ir nuo tų vienkiemių, kurie yra prie kaimo ribos“, – kompromisinio susitarimo ieško bendruomenės pirmininkas.

Nusivylė valdžios institucijomis

Skirsnemunės bendruomenė nurodo, kad kreipėsi į daugelį institucijų, tarp jų – ir į prezidentūrą. Ši vėl nukreipusi juos atgal, į tas pačias institucijas, pavyzdžiui, į Aplinkos ministeriją (AM).

AM skirsnemuniečiams yra atsakiusi, kad viskas gerai ir nėra prie ko prikibti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) sako nagrinėjanti problemą. Jurbarko savivaldybė, anot Skirsnemunės bendruomenės pirmininko, svarsto, kieno poziciją palaikyti.

„Mes siuntėme raštus į prezidentūrą, į SAM, buvome surengę piketą prie SAM, buvome išsiuntę laišką Jurbarko rajono savivaldybei. Susirašinėjame, tačiau jokio padėjimo nė iš vienos pusės nevyksta“, – nusivylimo valdžios institucijomis, kurios turėtų tarnauti žmonių interesams, neslėpė pašnekovas.

Verslininkas ramina bendruomenę

Skirsnemunės kaimo bendruomenei nerimą kelia kalbos, kad čia bus statomos jūrinės vėjo jėgainės. Tuo tarpu vėjo jėgainių statyba suinteresuota UAB „Ren energija“ neslepia planuojanti statyti jas Skirsnemunės kadastrinėje vietovėje, tačiau bendrovės vadovas D. Velička paneigia bendruomenės kalbas, esą čia būtų statomos jūrinio tipo jėgainės.

„Mes planuojame tas elektrines, kurios yra pritaikytos sausumai. Jūrinės elektrinės yra statomos jūroje. Čia negali būti net kalbos, nes jūrinės elektrinės yra jūroje, o šitos elektrinės yra būtent renkamos iš galimo elektrinių sąrašo. Gali būti 3 MW ar didesnio galingumo. Galutiniame statybos etape pasirinksime tas elektrines, kurios atrodys tuo metu efektyviausios gamybos kainos bei ekonominio aspekto atžvilgiu“, – sako UAB „Ren energija“ vadovas.

Klausiamas, kodėl jėgainių statybai pasirinkta gausiai žmonių gyvenama vietovė, esanti netoli mokyklos ir kaimo ribos ir vos už devynių kilometrų nuo Jurbarko, D. Velička sako esąs įsitikinęs, kad renkasi tas vietoves, kurios turėtų mažiausią poveikį aplinkai, kraštovaizdžiui, gamtai, taip pat ir gyventojams.

„Mes nestatome pačiame kaime. Atstumus esame parinkę ženkliai didesnius, negu yra numatyti reikalavimai tokioms elektrinėms. Mūsų siūlomi atstumai nuo pačios gyvenvietės yra daugiau negu penki kilometrai, kaip kad reikalauja higienos reikalavimai. Vadovaujamės aukščiausiais standartais, kuriais yra šiuo metu vadovaujamasi Europoje“, – tikina vėjo jėgaines statyti norinčios bendrovės vadovas.

Išsamiau – laidos „60 minučių“ įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi