Verslas

2019.08.31 20:45

„Sodra“ tikrins, ar neįgalumas pagrįstas: į pagalbą kvies nepriklausomus gydytojus

Salomėja Pranaitienė, Gintarė Jackevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.31 20:45

„Sodra“, pasitelkusi nepriklausomus gydytojus, galės tikrinti, ar asmenims pagrįstai nustatytas neįgalumas, netekto darbingumo lygis, ar laikinas nedarbingumas.

Nuo rugsėjo įsigalioja nauja tvarka, pagal kurią „Sodrai“ pareikalavus, bus privaloma papildomai pasitikrinti sveikatą. Kitaip galima netekti išmokų. Tačiau pasak „ Sodros“ atstovo, tai nebus masinis tikrinimas, žmonės bus kviečiami tik kilus pagrįstų abejonių.

Daugiau nei 80 tūkst. žmonių su gydytojų siuntimais kasmet praveria Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos duris. Įvertinę sveikatos būklę, tarnybos darbuotojai nustato neįgalumą, netekto darbingumo lygį, specialiuosius poreikius. Nuo to priklauso ir kokias išmokas žmogus gauna.

Vilniuje yra penki Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos teritoriniai skyriai. Į kurį iš jų pateks pirmą kartą atvykusieji į tarnybą – parenka sistema.

„Kai žmogus ateina vertinimui, jis antrą kartą patenka automatiškai į kitą teritorinį skyrių. Taip vyksta automatinė rotacija tarp 5 skyrių“, – komentavo Vilniaus 1-ojo teritorinio skyriaus vedėja Kristina Bortko.

Taip pat, pasak tarnybos, siekiant skaidrumo, ar pagrįstai įvertinta negalia, kasmet pakartotinai patikrinama beveik 7 tūkst. bylų. Vertinami ir skundai.

„Žmonės dažniausiai skundžiasi, kai yra nepatenkinti jų lūkesčiai, kai tikėjosi mažesnio darbingumo lygio arba specialiųjų poreikių, dėl ko gaunamos socialinės išmokos. Taip pat skundžia tretieji asmenys - pažįstamus, kaimynus, bendradarbius. Tokių skundų pasitvirtina nelabai daug.

Todėl, kad mes medicininę informaciją gauname iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų, ir mes asmens papildomai išsitirti nesiunčiame, nes negalime siųsti“, – LRT TELEVIZIJAI kalbėjo Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos atstovė Nomeda Pikelienė.

Tad visai išvengti klaidų, ar piktnaudžiavimo atvejų - nepavyksta. Prieš dvejus metus už sukčiavimą nuteista šiaulietė, simuliavusi regėjimo negalią. Pasak Neįgalumo ir darbingumo tarnybos atstovės, tuomet medikų pateikti dokumentai abejonių nesukėlė.

„Sodra“, kilus abejonių dėl darbingumo lygio nustatymo savo ruožtu vertina tarnybos parengtus dokumentus.

„Pavyzdžiui, pernai, įvertinę tam tikrus įtarimus ar turėdami skirtingą nuomonę, kreipėmės su 59 atvejais į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, kad jie vis dėlto pasižiūrėtų, ar tikrai yra toks asmens darbingumo lygis,- 24 atvejais pakeistas asmens darbingumo lygis” – sakė „Sodros“ Pašalpų ir nedarbingumo skyriaus vedėjas Rimantas Mitkevičius.

Kad įsitikintų, ar asmenims pagrįstai nustatytas neįgalumas, netekto darbingumo lygis, ar laikinas nedarbingumas - nuo rugsėjo „Sodra“ turi galimybę žmogų siųsti papildomai išsitirti sveikatą.

„Mes teiksime jam nurodymą ir gydymo įstaigą informuosime, kad toks ir toks asmuo bus siunčiamas į tą įstaigą ir jam bus atlikti tam tikri tyrimai. Jeigu taip susiklostytų, kad iš medikų gautos išvados skiriasi nuo tų, kurias padarė Neįgalumo tarnyba , priimsim sprendimus, kad reikia keisti jo neįgalumo lygį, šią informaciją nusiųsime Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai“, – sakė R. Mitkevičius.

Pasitikrinti sveikatą bus privaloma. Kitaip išmokų galima netekti. Tačiau pasak „ Sodros“ atstovo, tai nebus masinis tikrinimas, žmonės bus kviečiami tik kilus pagrįstų abejonių. Kelionės ir gyvenimo išlaidas padengs „Sodra“.

Netekto darbingumo ir invalidumo pensijas gauna apie 172 tūkst. gyventojų, pernai tokių pensijų išmokėta daugiau nei 530 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt