Turėti raumeningą ir tvirtą kūną – daugelio svajonė. Tačiau kai kurios svajonės kainuoja brangiai. Profesionalūs kultūristai teigia per mėnesį išleidžiantys iki 1 tūkst. eurų sportui bei per dieną suvalgantys apie 1,5 kilogramo mėsos. Vis dėlto LRT kalbinti treneriai pažymi, kad turėti dailias kūno linijas gali kainuoti ir mažiau.
LRT.lt portalas dar nepaleidžia vasaros ir siūlo smagų straipsnių ciklą KIEK KAINUOJA? Kokia Gedimino bokšto kaina? Ar išlaikyti šunį jau kainuoja tiek pat, kiek auginti vaiką? Kas brangiau – daržoves augintis pačiam ar jas nusipirkti parduotuvėje? Kiekvieną penktadienį ieškokite straipsnių LRT.lt portale, o 15.30 valandą kainas lyginsime „Laba diena, Lietuva“ studijoje!
Vasarai artėjant į pabaigą, daugelis vis mažiau nerimauja dėl jiems nepatinkančių kūno linijų. Saulės spindulių bus mažiau, todėl nusimesti marškinėlius reikės vis rečiau. Rūsyje lauks mamos ar močiutės konservuotos uogienės, o artėjantis pasaulio krepšinio čempionatas figūroms taip pat nežada nieko gero.
Vis dėlto yra sakoma, kad slides reikia ruošti vasarą, o paklausę šio patarimo kai kurie jau dabar it skulptoriai pradėjo dailinti savo kūno linijas.

Tačiau noras turėti gražų kūną kainuoja. Ir ne tik laiką, kurį jums reikės paskirti treniruotėms, bet ir pinigus, kuriuos teks išleisti asmeniniams treneriams, sporto klubo abonementui, papildams bei sveikai mitybai. LRT pabandė suskaičiuoti, kiek kainuoja turėti gražų kūną.
Sveikos mitybos kaina
Asmeninis fitneso treneris bei knygų apie sveiką gyvenseną autorius Andrius Pauliukevičius pabrėžia, kad, norint turėti gražų kūną, svarbiausias elementas yra mityba.
Tačiau reikia atskirti profesionalaus sportininko dietą ir dietą žmogaus, norinčio turėti tiesiog gražias kūno linijas: stangresnius bei šiek tiek didesnius raumenis, ryškesnį pilvą bei mažesnį procentą riebalų. Tokios mitybos kaina turėtų būti panaši į įprastai besimaitinančio žmogaus arba šiek tiek didesnė.
A. Pauliukevičius dalijasi mitybos programa vyrams, kurių tikslas – priaugti raumenų masės bei sverti apie 80–90 kilogramų, o mes skaičiuojame, kiek tai galėtų kainuoti.

Pusryčiams A. Pauliukevičius siūlo 100 gramų bolivinės balandos ar kitų kruopų (0,55 euro), vieną vidutinio dydžio obuolį (0,2 euro), šaukštelį riešutų sviesto (0,14 euro), 4 virtus ar keptus kiaušinius (0,64 euro) bei mineralų, žuvų taukų (0,2 euro). Tokie pusryčiai žmogui turėtų kainuoti apie 1,73 euro.
Užkandžiui prieš pietus: 250 gramų 2,5 proc. riebumo kefyro (0,25 euro), vidutinio dydžio bananas (0,15 euro) ir šaukštelis riešutų sviesto (0,14 euro). Visa tai turėtų atsieiti apie 0,54 euro.
Pietums: 200 gramų vištienos krūtinėlės (1,2 euro), 100 gramų Basmati arba rudųjų ryžių (0,4 euro), 100–200 gramų daržovių (0,2 euro), valgomasis šaukštas alyvuogių arba riešutų aliejaus arba pusė nedidelio avokado į salotas (0,35 euro), taip pat šaukštelis obuolių arba balzaminio acto arba citrinos sulčių į salotas (0,08 euro). Vadinasi, pietūs kainuos apie 2,23 eurus.

Užkandis po pietų: 180–200 gramų varškės (0,7 euro) bei šaukštelis riešutų sviesto (0,14 euro). Iš viso – 0,84 euro. Po treniruotės proteino kokteilis – apie 1 eurą.
Vakarienei: 200 gramų baltos žuvies (1,4 euro), 100–200 gramų daržovių (0,2 euro), pusė nedidelio avokado (0,35 euro) ir šaukštelis obuolių arba balzaminio acto arba citrinos sulčių į salotas (0,08 euro). Iš viso už vakarienę teks pakloti 2,03 euro.
Suskaičiavus visos dienos mitybos kainą galima pastebėti, kad tektų išleisti apie 7,53 euro. Žinoma, kaina gali varijuoti priklausomai nuo sezono meto, perkamų produktų kokybės. Minėtoji mityba per savaitę atsieis apie 52 eurus, o per mėnesį – 208 eurus.
Merginos, norinčios priaugti šiek tiek raumenų bei sverti 60–69 kilogramų, mityba būtų labai panaši į vyrų, tik maisto produktų kiekiai – mažesni. Mažesnė būtų ir kaina – apie 4–5 eurus per dieną, o per mėnesį – apie 140 eurų.
Papildomos išlaidos
Kultūristas bei asmeninis sporto treneris Lukas Smagurauskas siūlo atkreipti dėmesį, kad išlaidos maistui – tai tik viena medalio pusė. Piniginę teks paploninti ir kitiems dalykams.
Pavyzdžiui, norint turėti gražų kūną, teks reguliariai eiti į sporto klubą. Mėnesis sporto klube gali kainuoti apie 40–50 eurų, o jei norite įsigyti abonementą visiems metams, – tai kainuos mažiau, apie 20–30 eurų.
Asmeninis fitneso treneris bei knygų apie sveiką gyvenseną autorius A. Pauliukevičius atkreipia dėmesį, kad į mūsų sudarytą formulę reikėtų įtraukti ir išlaidas sporto treneriui, mitybos bei sporto planams. Nors šie elementai nėra būtini, tik pradėjusiam sportuoti žmogui jie – rekomenduotini.

„Pačios didžiausios išlaidos, kurias žmonės sau leidžia retai, – galėtų būti asmeninio trenerio paslaugos. Viena treniruotė Vilniuje su sporto specialistu gali kainuoti nuo 15 iki 100 eurų“, – sako A. Pauliukevičius.
Internete randu, kad vidutinė sporto trenerio valandos kaina Vilniuje – 15 eurų. A. Pauliukevičius teigia, kad norint auginti raumenų masę į salę tektų eiti 3 kartus. Jei kiekvieną kartą būtų samdomas treneris, jo paslaugos per savaitę atsieitų 45 eurus, o per mėnesį – 180 eurų.
Papildomai gali tekti susimokėti ir už treniruočių programą, kuri kainuos apie 40 eurų, o ja bus galima naudotis 3–6 mėnesius. Tuo tarpu mitybos programa, priklausomai nuo dietologo populiarumo, jo kompetencijų, gali kainuoti 40–120 eurų.
Negalintiesiems reguliariai maitintis papildomai gali tekti pirkti maisto papildus. Jų kaina mėnesiui gali siekti apie 20–30 eurų. Tačiau kultūristas L. Smagurauskas pabrėžia, kad papildų pirkti nebūtina, ir be jų galima pasiekti puikių rezultatų.
„Jeigu žmogus nori turėtų ryškų pilvą, bet nenori didelių raumenų, klientams visada patariu, kad galima sportuoti ir be papildų. Tiems, kam leidžia biudžetas, svarbiausias papildas – vitaminai, žuvių taukai bei ląstelienos papildai, kad nebūtų problemų dėl virškinimo. Visa kita galima gauti iš maisto ir taip sutaupyti“, – pabrėžia L. Smagurauskas.

Turėti gražų kūną – nebūtinai brangiau
O dabar paskaičiuokime, kiekgi kainuoja turėti gražų kūną vaikinui, kuris nori sverti apie 80–90 kilogramų. Jei į kainą įskaičiuosime maistą (208 eurai), papildus (20 eurų), sporto klubo narystę (20 eurų), maisto ir mitybos programą (20 eurų) bei trenerio konsultacijas (180 eurų), toks paketas per mėnesį gali atsieiti apie 448 eurus vyrui ir apie 350 eurų 60–69 kilogramus sveriančiai merginai.
Tačiau jei skaičiuotume tik mitybos išlaidas ir sporto klubo narystę, 80–90 kilogramų vyrui per mėnesį tai atsieitų apie 228 eurus, o 60 – 69 kilogramų merginai – apie 160 eurų.
Šios sumos yra labai panašios į tas, kurias išleidžia į sporto klubą nevaikštantis ir vidutiniškai 3 kartus per dieną valgantis 80 kilogramų vyras ir 60 kilogramų moteris. Minėtam vyrui per mėnesį tenka išleisti apie 200 eurų, o merginai, sveriančiai apie 60 kilogramų, apie 130 eurų maistui. Vadinasi, norint turėti gražų kūną, už maistą gali tekti mokėti tik šiek tiek daugiau.
Su tuo sutinka ir L. Smagurauskas, jis įsitikinęs, kad norint turėti dailų kūną – nebūtinos didžiulės investicijos, o mityba gali būti netgi pigesnė negu įprastai valgančio žmogaus.
„Daug kas mėgsta valgyti kavinėse. Jei žmogus to atsisakytų ir valgytų tik savo pagamintą maistą, manau, kad tai būtų netgi pigiau negu paprasto, dažnai mieste pietaujančio žmogaus“, – sako sportininkas.

Vis dėlto, norint sportuoti kartu su asmeniniu treneriu, pirkti mitybos ir sporto programas, papildus, gali tekti sumokėti apie 250 eurų daugiau negu nesportuojant. Taip pat reikia atkreipti dėmesį ir į laiko sąnaudas, kurias patirsite. Viena treniruotė truks apie 1 valandą. Papildomai užtruks pasiruošimas, prausimasis po treniruotės bei kelionė į sporto salę, todėl vienas išėjimas pasportuoti gali užtrukti apie 2 valandas. Einant į salę 3 kartus per savaitę, tam reikės skirti apie 6 valandas.
Per dieną suvalgo tiek, kiek kiti neuždirba
Nors turėti gražų kūną kainuoja nebūtinai daugiau, norint praeivius stebinti didesniais nei įprastai raumenimis, teks kaip reikiant paploninti piniginę net iki 1 tūkst. eurų per mėnesį.
L. Smagurauskas pastebi, kad kultūristo išleidžiami pinigai skiriasi priklausomai nuo to, ar ruošiamasi varžyboms, ar auginama raumenų masė ne sezono metu.

„Svarbu atkreipti dėmesį, ar sportininkas jau ruošiasi varžyboms, ar yra masės auginimo etapas. Aš, pavyzdžiui, šiuo metu nesiruošiu varžyboms. Mano tikslas yra auginti raumenis, todėl maisto porcijos šiuo metu yra didesnės nei įprastai“, – sako kultūristas.
Kadangi suvartojami dideli kiekiai mėsos, ji turi būti tik pačios geriausios kokybės, o tai kainuoja. L. Smagurauskas atvirauja, kad šiuo metu per dieną suvartoja apie 40 kiaušinių, 1,5 kilogramo mėsos, papildomai vartoja įvairių daržovių, kruopų. Per dieną suvalgo ir apie 5 avokadus.

„Tačiau daržovės ar kruopos nėra brangios. Daugiausia tenka pakloti už jautieną bei žuvį. Vištiena būtų pigesnis variantas, tačiau ji greitai atsibosta, o jos baltymai sunkiau pasisavinami“, – teigia sportininkas.
Šiuo metu 122 kilogramus sveriančiam jaunuoliui kasdien maistui Lietuvoje tenka skirti apie 20 eurų, o per mėnesį – apie 600–800 eurų. Papildus sportininkui skiria rėmėjai, tačiau jei tektų jais rūpintis pačiam, tai atsieitų per mėnesį dar apie 200 eurų.
L. Smagurauskas skaičiuoja, kad kainuoja ne tik maistas. Papildomai sportininkams tenka mokėti ir už masažus, kurie būtini, norint auginti raumeninę masę. „Rasti tinkamą masažuotoją, kuris sugebėtų elgtis su tokiu raumenų kiekiu, – sudėtinga. O valanda masažo kainuos apie 30–40 eurų. Ruošiantis varžyboms eiti pas masažuotoją reikėtų apie 2 kartus per savaitę, ne sezono metu – užtenka ir 1 karto“, – sako L. Smagurauskas.

Jis taip pat skaičiuoja, kad papildomai profesionalus sportininkas turi eiti ir į soliariumą, kad prieš varžybas raumenys būtų geriau matomi. „Taip pat prieš varžybas reikia dėti ir specialų grimą. Pavyzdžiui, kai dalyvavau varžybose Kanadoje, vien tik už grimą teko sumokėti 200 dolerių“, – sako L. Smagurauskas.
Jis mini, kad kultūristo pasiruošimas varžyboms trunka apie 12 savaičių, o per tris mėnesius mitybos išlaidoms, papildams, kelionėms, masažams ir kitoms išlaidoms tenka išleisti apie 4 tūkst. eurų.
Tuo tarpu A. Pauliukevičius teigia, kad jo mityba yra pigesnė nei Luko. Sportininkas maistui per dieną išleidžia apie 10–12 eurų, o per mėnesį – iki 400 eurų. Tačiau jo ir svoris mažesnis – 90–100 kilogramų.

A. Pauliukevičius pastebi, kad maistui išleidžiama pinigų suma labai priklauso nuo svorio. Pavyzdžiui, 80 kilogramų sveriančiam sportininkui tik mityba per dieną kainuotų apie 8 eurus per dieną, o apie 50 kilogramų sveriančiai sportuojančiai merginai reikėtų išleisti apie 5 eurus.