Veidai

2017.07.20 13:47

Išskirtinis skambesys: vilnietis kuria netradicinius instrumentus

Retą nustebintų gitaros ar fortepijono garsai, tačiau tai, kokius instrumentus kuria Vilniuje gyvenantis Simonas Nekrošius, prikausto ne vieną žvilgsnį. Jei gyvenate ar lankotės sostinėje, S. Nekrošių veikiausiai ne kartą matėte grojantį gatvėse. Jo instrumentų skambesys – išskirtinis, sukurtas vaizduotės ir improvizacijų. Vyras niekada nerepetuoja ir neplanuoja. „Muzika – žaidimas, prasidėjęs beveik prieš dešimtmetį“, – sako jis.

„Viskas prasidėjo nuo to, kai aš pradėjau groti požeminėje perėjoje prie „Panoramos“, ten aš turėjau dūdelę, švilpaudavau. Norėjosi ten būti, nes atrodo, lyg būtum instrumento dėžėje. Ta perėja tampa kaip dėžė, iš kurios eina garsas. Aš pradėjau galvoti, eksperimentuoti kažką su gitara, daužyti su pagaliukais, prikaišioji visokių dalykų ir viskas prasidėjo nuo to“, – pasakoja menininkas.

Instrumentas bambarimba sukonstruotas iš skirtingo slėgio butelių. Prieš kiekvieną pasirodymą S. Nekrošius juos pripučia pompa, taip išgauna reikiamas natas. Švelnų garsą papildo ir į garsus reaguojančios šviesos, be jokių elektronikos žinių vilnietis jas taip pat susikonstravo pats. „Kai mokaisi vienas, yra ir kančios, jos neišvengsi“, – šypteli S. Nekrošius ir sako, kad nėra nieko įdomiau, nei pačiam atrasti ne tik konstravimo formules, bet vėliau ir paskęsti garsų paieškose. Beje, vyras muzikinio išsilavinimo neturi, jo kišenėje – tekstilininko diplomas.

Bambarimba nėra vienintelis S. Nekrošiaus sukurtas instrumentas. Užsukęs į jo kambarį pasijunti tarsi išradėjo laboratorijoje, kurioje kiekviena detalė turi savo paskirtį, arba pats kūrėjas nujaučia, kad ateityje ją galės panaudoti. Jau kurį laiką S. Nekrošius eksperimentuoja su propeleriais. „Kai kam tai ne muzika, bet man labai patinka“, – sako vaikinas.

Menininko kuriamus instrumentus apžiūrėkite Ievos Balsiūnaitės reportaže.