Veidai

2021.07.02 21:58

Mirė pirmasis LRT TELEVIZIJOS diktorius Juozas Baranauskas

atnaujinta 23.55
LRT.lt, LRT RADIJAS2021.07.02 21:58

Penktadienį anapilin iškeliavo legendinis LRT televizijos diktorius Juozas Baranauskas.

Šią žinią LRT.lt portalui patvirtino jo dukra.

Pasak dukros, jos tėvo būklė staiga pablogėjo penktadienio pavakarę namie, tada buvo vykstama į ligoninę, bet vėliau apie 20 val. konstatuota, kad J. Baranausko gyvybė užgeso.

„Kažkokių ligų tėvas neturėjo, viskas susidėjo galbūt, amžius, karščiai…“, – sakė J. Baranausko dukra Erika.

Legendiniam LRT TELEVIZIJOS diktoriui buvo 86 metai.

LRT kolegos liūdi dėl šios netekties ir reiškia nuoširdžią užuojautą artimiesiems.

Televizijos žurnalistė Nijolė Baužytė prisimindama legendinį televizijos diktorių negaili gražių žodžių.

„Mūsų pirmasis diktorius. Pirmuosius žodžius „Labas vakaras, kalba Vilnius“ ištarė Gražina Bigelytė, antruosius – Juozas Baranauskas. Jis buvo labai impozantiškos išvaizdos, labai dailus, labai tvarkingas, visada pasitempęs, toks šiaurietiškai šaltokas, labai maloniai šypsojosi, buvo labai mandagus, gero auklėjimo galima sakyti. Jis niekada neturėjo.. bent jau nemačiau įsikarščiavusio ar pikto, nors daug metų tekdavo jį matyti visur. Juozas Baranauskas daugiausiai tiko skaityti oficialiai medžiagai. Tada diktoriai neturėjo jokių suflerių kaip dabar ir jie skaitydavo iš lapo. „Panorama“, kurioje dalyvaudavo Juozas Baranauskas, visada būdavo repetuojama“, – prisiminimais su LRT RADIJU dalijosi N. Baužytė.

Televizijos kolegė prisimena, kaip pirmaisiais televizijos metais diktoriams tekdavo įvairiausi iššūkiai.

„Kolektyvas buvo nedidelis, buvome kaip broliai seserys, vieni kitus mylėdavom, palaikydavom, gailėdavom, kai diktoriams reikėdavo... yra ta garsioji nuotrauka, kai jis skaito žinias kojas įmerkęs į dubenį su šaltu vandeniu, nes mažojoje studijoje, iš kur eidavo žinios, būdavo apie 40 laipsnių karščio. Visas tas pirmųjų televizijos metų sunkenybes teko pakelti. Diktoriams pirmiausia, nes jie visada turėdavo būti po ranka, formoje, pasiruošę bet kokioms žinioms“, – prisimena N. Baužytė.

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienio vakarą pareiškė užuojautą dėl ilgamečio televizijos diktoriaus mirties.

„Kelioms lietuvių kartoms puikiai pažįstamas, daugeliui įsiminęs, sodraus balso pirmasis Lietuvos televizijos diktorius buvo ryški ir gili asmenybė, palikusi reikšmingą žymę Lietuvos visuomeniniame gyvenime. Be J. Baranausko profesionalumo, inteligencijos, vidinės kultūros, ištikimybės ir pasišventimo darbui neįsivaizduojama Lietuvos radijo ir televizijos istorija. Velionis tapo legendine jos dalimi“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje.

Šią nelengvą akimirką prezidentas artimiesiems ir kolegoms linkėjo stiprybės.

Televizijai J. Baranauskas atidavė daugiau nei tris dešimtmečius (1957–1991 m.). Ir nors buvo sukaupęs didžiulę patirtį, diktorius LRT anksčiau teigė, kad visada buvo didžiausias savo paties kritikas: „Kiek aš laidų bevedžiau, geriausios laidos dar neturiu pravedęs. Kiekvieną laidą analizavau taip smulkiai, taip detaliai permąstydavau, kad vis rasdavau ką nors nepadaryta, nepasakyta, neparuošta.“

Išėjęs iš televizijos jis buvo Seimo nariu (1992–1996 m.), vėliau sugrįžo prie savo pirmosios – teisininko profesijos ir aštuonetą metų dirbo Aukščiausiojo Teismo vyr. konsultantu. Už nuopelnus ir ilgametį darbą LRT pirmasis Lietuvos televizijos diktorius J. Baranauskas 2014 m. pelnė „Auksinės bitės“ apdovanojimą.

J. Baranauskas gimė 1935 m. kovo 30 d. Kaune. 1954 m. įstojo į Vilniaus universiteto Teisės fakultetą. Studijuodamas antrame kurse laimėjo Lietuvos radijo diktorių, o 1957 m. ir Televizijos diktorių konkursą. Lietuvos televizijoje dirbo nuo pirmosios jos laidos 1957 m. balandžio 30 d. iki 1991 m. 1991–1992 m. Baltijos biržos prezidento padėjėjas. 1992–1996 m. Seimo narys. 1996–2004 m. Aukščiausiojo Teismo vyr. konsultantas.

Juozą Baranauską kviečiame prisiminti LRT.lt tekstuose ir mediatekos įrašuose:


Juozas Baranauskas – apie pirmuosius karjeros žingsnius, kuriozus bei įsimintiniausias akimirkas darbe
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.