Veidai

2020.03.28 09:26

Lady Gaga be kaukės: apie patirtą prievartą ir kasdien kaustantį skausmą

LRT.lt2020.03.28 09:26

Viena ryškiausių pasaulinės scenos žvaigždžių Lady Gaga iki šiol stebina neįprastais kostiumais, kurie, panašu, pastaruosius kelerius metus slėpė ir sunkią atlikėjos psichologinę būseną, prievartos paliktus randus ir baimę numirti – gydytojai net kelerius metus bandė išsiaiškinti, kodėl scenos primadoną kankina siaubingas fizinis skausmas.

Kovo 28-ąją atlikėja mini 34-ąjį gimtadienį, tik panašu, kad šiemet jis bus kitoks. Dėl pandemijos pastarąsias savaites, kaip ir daugelis pasaulio žmonių, ji leidžia namuose, o savo „Instagram“ paskyroje dalijasi nuotraukomis ir raginimais būti sąmoningais bei saugoti kitus.

Nuotraukoje Lady Gaga su savo vaikinu Michaelu Polansky, su kuriuo, pasak užsienio žiniasklaidos, susitikinėja jau kelis mėnesius. Ir nors dėl paskelbto karantino jai teko atidėti koncertų turą, atlikėja šiandien šypsosi ir atrodo po truputį atgaunanti vidinę ramybę.

Prieš tai, kai pasaulį sukrėtė pandemija, atlikėja atvirai pasakojo apie savo psichologines problemas, patirtą prievartą ir skaudžias traumos pasekmes jos psichologinei būsenai.

„Kai buvau moksleivė patyriau nemažai sunkumų, bendraamžių patyčias. Iš manęs juokdavosi, kad aš noriu būti aktore ar atlikėja, tad ir aš ėmiau prastai apie save galvoti, jaučiausi kaip atsiskyrėlė. Man reikėjo susikurti sau superheroję – savimi pasitikinčią, gailestingą sau ir kitiems. Tokia, kokia aš norėjau būti.

Taip atsirado Lady Gaga ir suteikė man sparnus skristi. Jau daugiau nei dešimtmetį sukuosi pramogų pasaulyje ir nesvarbu, kad esu aptarinėjama geltonojoje spaudoje ar kad apie mane kuria gandus, aš turiu, ką pasakyti ir žinau, kad mane girdi pasaulis. Todėl nešu šią atsakomybę“, – šiemet duodama interviu Oprah Winfrey kalbėjo atlikėja.

Karjeros pradžioje Lady Gaga šokiruodavo savo įvaizdžiu, keistais ir netradiciniais kostiumų pasirinkimais. „Taip norėjau patraukti į save dėmesį, norėjau sukelti susidomėjimą, kad žmonės manęs klausytųsi ir išgirstų. Tačiau tai pasikeitė, dabar noriu atvirai kalbėti apie savo gyvenimą ir pasakoti, kokių sunkumų esu patyrusi, kad padėčiau kitiems. Noriu atkreipti dėmesį į tai, kokia svarbi psichologinė gerovė“, – paaiškino ji.

Praėjusiais metais Lady Gaga kartu su Bradley Cooperiu atsiėmė „Oskaro“ statulėlę – kūrinys „Shallow“ iš filmo „Taip gimė žvaigždė“ pripažinta geriausia daina. Dainininkė prisipažįsta, kad tada žiūrėdama į apdovanojimą matė skausmą.

Atlikėja jau yra pasakojusi, kad būdama devyniolikos buvo ne kartą patyrusi prievartą, dėl to jai išsivystė portrauminio streso sindromas ir kasdien kankinęs fizinis skausmas. „Kai tapau žinoma prasidėjo mano kelionės po viešbučius, koncertų sales, o vieną dieną prasidėjo ir kūną kaustantys skausmai. Tai buvo senos psichologinės traumos pasekmė“, – atvirai savo patirtimis dalijosi Lady Gaga.

Maždaug penkerius metus ji ant scenos lipdavo kęsdama skausmą ir nuolat mynė ligoninių bei klinikų slenksčius. Ją konsultavo daugybė gydytojų, buvo atlikta daugybė tyrimų, tačiau aiškios diagnozės niekas nustatyti negalėjo.

„Taip gyvenau penkerius metus. Buvau įsitikinusi, kad mirsiu. Kiekvieną vakarą po koncerto eidavau miegoti su šia mintimi“, – kalbėjo dainininkė.

Ji prisiminė ir kartą, kai dėl skausmo buvo ištikta panikos, todėl nuskubėjo į ligoninę. „Ten man atvedė psichiatrą. Buvau tokia susierzinusi, kad prašiau pakviesti man tikrą daktarą. Sakiau, kad prastai jaučiuosi ir man reikia vaistų.

Netgi aš, žmogus, šiandien su mama vadovaujantis ne pelno siekiančiai organizacijai „Born This Way“, siekiančiai padėti kitiems, kažkada nesupratau, kodėl man padėti atsiuntė psichiatrą“, – pasakojo ji.

Iki šiol ant rankų esantys randai išduoda, kad anksčiau moteris pjaustė sau rankas. Ji pasakojo, kad taip elgėsi norėdama atkreipti dėmesį į savo problemas ir parodyti, kad jai reikia pagalbos.

„Nerodyk, o pasakyk. Taip kartą man pasakė mama ir ji buvo teisi. Noriu kovoti už tai, kad psichologinių sunkumų krizė būtų sprendžiama, o Z karta neturėtų susidurti su problemomis, su kuriomis susiduriame mes“, – viename interviu patikino Lady Gaga.

Po kelerių kančios metų buvo nustatyta, kad garsi atlikėja kenčia nuo lėtinio fizinio skausmo, dar vadinamo neuropatiniu skausmu arba fibromialgija. „Mano gydytojai sako, kad gydant šią ligą būtina pasitelkti psichoterapiją. Tai tik dar vienas įrodymas, kad gera psichologinė savijauta yra labai svarbi ir įvairios psichologinės problemos neturi būti ignoruojamos“, – kalbėjo dainininkė.

Ji jau kurį laiką lankosi pas psichoterapijos specialistus, taip pat jai taikoma kognityvinė ir dialektinė elgesio terapija, kurioje teko išmokti priimti dalykus, kurių ji negali pakeisti. „Teko „supakuoti“ savo gėdą į dėžutę ir padėti į šalį. Turėjau pripažinti sau, kad turiu nemažai problemų, man reikia pagalbos ir turėsiu gydytis.

Priimti tai, ko negaliu pakeisti man buvo vienas sunkiausių dalykų gyvenime“, – pasakojo dainininkė ir pridūrė, kad karma ji netiki, tačiau yra tikra, kad viskas, kas nutiko jos gyvenime, įvyko ne be priežasties, net ir prievarta, kurią teko patirti.

Lady Gaga įsitikinusi, kad turėjo tokį kelią turėjo nueiti tam, kad padėtų kitiems: „Dabar noriu papasakoti net ir apie skaudžiausias savo patirtis tam, kad pasaulis taptų gražesne vieta visiems gyventi.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.