Veidai

2019.11.24 10:51

Rekomendacijomis pasidalijęs Algirdas Kaušpėdas: „Černobylis“ pasakoja ir apie mūsų šeimos nelaimę

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.24 10:51

Šįkart savo rekomendacijomis pasidalijo muzikantas ir architektas Algirdas Kaušpėdas, pasirinkęs filmą, kurio istorija siejasi ir su jo paties gyvenimu ir skaudžiais išgyvenimais.

A. Kaušpėdas randa laiko knygoms ne tik skaityti, bet ir pats neseniai debiutavo kaip rašytojas. Tiesa, besidalydamas rekomendacijomis su LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ grupės „Antis“ lyderis pasakoja apie kito autoriaus kūrinį.

Algirdo Kaušpėdo rekomenduojama trejybė: kokia knyga, filmas ir daina – muzikanto rekomendacijų sąraše?

Herkus Kunčius „Geležinė Stalino pirštinė“

„Išsirinkau H. Kunčiaus paskutinę knygą, nes ji mane tikrai sujaudina. Beje, knyga išleista „Rašytojų sąjungos leidyklos“ ir tėra tik 1000 jos egzempliorių, taigi galima sakyti, jog tai – retas leidinys.

Herkus parodė neįtikėtiną meistriškumą, žavi išties poetiškas jo stilius“, – pastebi A. Kaušpėdas.

Jo teigimu, nepaisant rimtos knygos temos, romanas – itin žaismingas. Jame susipina istorija ir autoriaus fantazija, todėl kūriniui reikia sąmoningo skaitytojo.
„Kartais tai – visiškas groteskas, kartais – visiška parodija, kartais netgi paranoja. Knygoje nepaprastai daug užkoduota“, – sako jis.

„Černobylis“ (rež. Johan Renckas)

Tarp savo rekomendacijų pašnekovas mini HBO kelių dalių filmą „Černobylis“. „Iš visko, ką mačiau per pastaruosius kelis metus, šis serialas man paliko didžiausią įspūdį. Ir ne vien dėl to, kad pats filmas yra nepaprastai puikus, labai tikroviškas, jaudinantis, su puikiu scenarijumi ir nuostabiu aktorių bei dailininkų darbu.

Man įspūdį daro ir tai, kad juosta buvo filmuojama Vilniuje, Lietuvoje, o mūsų šalies prodiuseriai ir dailininkai labai prisidėjo prie jo sėkmės. Tai, kad jis pelnė tiek tarptautinių įvertinimų buvo ir lietuvių nuopelnas“, – džiaugiasi A. Kaušpėdas.

Be to, jis pastebi, kad filmas susijęs ir su jo paties gyvenimu. „Tai buvo tam tikra mūsų šeimos nelaimė – įvykus šiai dramai mes laukėmės kūdikio ir jo netekome.

Be to, kai jau pradėjo rinkti žmones darbams Černobilyje, buvo tikimybė, kad paims ir mane – buvau kaip ir visi, baigę architektūros studijas, kaip atsargos karininkas. Taigi man tik per atsitiktinumą pavyko išvengti tos dalios. Kai atėjo manęs paimti, mano sekretorė pasakė, kad manęs nėra, o jie ja patikėjo, nors aš tuo metu buvau už durų. Taigi Valentina mane išgelbėjo“, – prisimena žinomas vyras.

„Rammstein“ albumas „Untitled“

Kadangi jis labai vertina ir mėgsta vokiečių grupę „Rammstein“, kitąmet švęsiančią 25-metį, jis rekomenduoja šios grupės kūrybą.

„Tai yra nepaprastai originali, kultinė grupė, kuri man šiek tiek asocijuojasi su „Antimi“. Galima sakyti, kad tai politiškai, socialiai angažuota, labai ironiška, labai žaisminga ir iš tikrųjų labai intelektuali grupė. Jų paskutinis diskas „Unititled“ arba bevardis, kur yra daina „Deutschland“ man padarė milžinišką įspūdį“, – sako pašnekovas.

Labai geras, jo nuomone, yra ir kūrinys „Auslander“ – užsienietis. Labai žaisminga, labai juokinga, labai viskas taiklu, apibūdina A. Kaušpėdas.

„Jie beveik po 10 metų pertraukos išleido savo paskutinį diską, pripažintą geriausiu jų albumu. Norėčiau visiems palinkėti tokio neblėstančio kūrybiškumo, energijos, aktualumo, kokį rodo grupė „Rammstein“, – sako A. Kaušpėdas.

Išsamiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše (nuo 17.10 min).

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I d. Filmo apie nepriklausomybės kovas autoriai: ši kino juosta filmuota ten, kur iš tiesų vyko susirėmimai