Tavo LRT

2017.09.01 18:32

Psichologė apie rugsėjo pradžios stresą: nereikia jo atsikratyti

Kiekvienas naujas žingsnis mąstančiam ir jaučiančiam žmogui kelia nerimą, tačiau jo atsikratyti nereikia, LRT RADIJUI sako psichologė psichoterapeutė Agnė Matulaitė. Anot jos, nerimas yra naudingas, nes priverčia į viską žiūrėti atidžiau, bet jį kontroliuoti galima bendraujant su kitais.

– Savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ rašėte, kad šis laikotarpis jums primena perėjimą iš vienos stichijos į kitą, kai visa žmogaus sistema turi persiorganizuoti. Ar iš tiesų mūsų gyvenime įvyksta lūžis? Gal tai vyksta tik mūsų galvose?

– Galima ilgai ginčytis, kas iš tiesų yra, o kas tik mūsų galvose. Man atrodo, kad nuolat egzistuoja abi realybės – tiek esanti mūsų galvose, tiek išorinė. Jos netgi dera kartu. Kalbant apie pokyčius ir vaikus, tai rudenį vaikai suguža į patalpas, į griežtesnę, aiškesnę struktūrą, kur turi mokytis. Nors manau, kad mokymasis vyksta ir vasaros metu, tik kitoks.

– Kodėl kai kurie žmonės šiomis dienomis labiau nerimauja ir patiria daugiau streso?

– Kiekvienas naujas žingsnis mąstančiam ir jaučiančiam žmogui kelia šiokį tokį stresą ir nerimą. To nerimo nereikia stengtis atsikratyti. Jis naudingas ir reikalingas, mus sutelkia ir tuomet į viską galime žiūrėti atidžiau. Tas nerimas – geras ir natūralus priedėlis.

– Tačiau net vaikai patiria stresą. Kur čia problema?

– Kiekvienam ji skirtinga, nėra visuotinės problemos. Gal mokykla priverčia galvoti, kur mano atsakomybės ribos. Tėvai taip pat ima galvoti, kur jų atsakomybės ribos, o ką reikėtų palikti vaikui.

– Kaip vyti mintis apie rugsėjį, kai jau liepos viduryje prekybos centrų lentynos lūžta nuo mokyklinių prekių?

– Bet tas pats vyksta ir prieš Kalėdas, ir prieš Velykas. Tai tarsi mūsų prognozuojama stichinė nelaimė. Tačiau nors verslas daro vienaip, mes turėtume galvoti kitaip. Aš siūlau nepamesti galvos. Natūralu, kad širdelė prieš didelius įvykius plaka stipriau, galva svaigsta. Tačiau reikia susikaupti, gal paklausyti ramios muzikos ir pan.

Kalbant apie rugsėjį ir grįžimą į mokyklą, gal ne visus daiktus turėsite iš karto, bet gyvename laikais, kai parduotuvės ne taip toli nuo mūsų. Trintuką galima nusipirkti ne pirmą, bet ir trečią dieną, tai ne problema.

– Pačiam žmogui reikia stabtelėti ir pamąstyti, ką jis daro?

– Taip, ir pabūti su savimi, su šeima. Suprasti, kad yra stresas, bet galima pasikalbėti su kitais. Taip pat reikia suprasti, kad šiuo momentu nerimo dozė yra normali.