Naujienų srautas

Tavo LRT2017.01.16 15:22

„Grammy“ apdovanojimai: geriausi vokalinio džiazo albumai

Jau 59 kartą vyksiantys prestižiniai „Grammy“ apdovanojimai tradiciškai aprėpia plačią stilių ir žanrų paletę – nuo popmuzikos, kantri, roko iki klasikinės bei alternatyviosios muzikos. Čia nepamirštami ne tik atlikėjai, bet ir kompozitoriai, aranžuotojai, prodiuseriai, publikacijų ir albumų aprašymų autoriai. O šįkart LRT RADIJO laidoje „Muzikinis vidudienis“ – geriausio vokalinio džiazo albumo kategorija.

Visos „Grammy“ nominacijos suskirstytos į atskiras kategorijas, kurių skaičius kasmet varijuoja. Per pirmuosius „Grammy“ apdovanojimus 1958 m. jų buvo 28, šiemet jos išsiplėtė net iki 84 kategorijų, kurios, kad būtų lengviau susigaudyti, 54 lapuose – pristatymų sąraše – susiskirstytos į atskiras sritis, pavadintas laukais.

Šiandien apžvelgiamos vienos svariausių džiazo apdovanojimų lauke geriausio vokalinio džiazo albumo kategorijos 1958 m. tarp pirmųjų „Grammy“ nebuvo. Tuomet šis apdovanojimas buvo įvardytas kaip apdovanojimas už geriausią vokalinio džiazo pasirodymą, o pirmąja laureate tapo pirmąja džiazo ledi tituluojama Ella Fitzgerald. Beje, dviguba – vieną auksinį gramofoną ji pelnė už albumą „Ella Fitzgerald Sings the Duke Ellington Songbook“, kitą – už „Ella Fitzgerald Sings the Irving Berlin Songbook“.

Taigi verta išgirsti I. Berlino dainą „Let`s Face the Music and Dance“ iš pirmuoju „Grammy“ apdovanojimu įvertinto vokalinio albumo. Tada E. Fitzgerald pritarė Paulo Westono orkestras.

Tiesa, tąsyk „Grammy“ nominacija buvo skirta ne už albumą, o įvardyta kaip apdovanojimas už geriausią vokalinį pasirodymą. 9-ajame dešimtmetyje ši nominacija buvo išskirta į atskiras vyrų vokalinio džiazo ir moterų vokalinio džiazo pasirodymų kategorijas. Ir tik 2001 m., sujungus abi minėtas kategorijas, buvo įvesta geriausio vokalinio džiazo albumo kategorija neišskiriant vyriškų ar moteriškų balsų.

Pirmąja auksinio gramofono savininke šioje atnaujintoje kategorijoje tapo Dianne Reeves – naujosios kategorijos rekordininkė, pelniusi penkis auksinius gramofonus už geriausią vokalinio džiazo albumą. Tiesa, jai dar toki iki 13 auksinių gramofonų, kuriais buvo įvertinta E. Fitzgerald.

Šiemet visi penki šios kategorijos nominantai, nors ir brandūs kūrėjai, auksiniais gramofonais dar neišlepinti. Du iš jų yra pelnę po vieną apdovanojimą. Tai 45 metų Gregory Porteris ir jo kolega Kurtas Ellingas. Jūsų dėmesiui – pastaruoju metu apdovanojimus šluote šluojančio G. Porterio daina „More Than a Woman“ iš dainininko albumo „Take Me to the Alley“, pristatyto „Grammy“ apdovanojimui.

Kitos trys pretendentės nė sykio nebuvo pelniusios šio taip siekiamo apdovanojimo. Vyriausiajai nominantei 61 metų Rene Marie tai ir pirmoji nominacija. Tačiau, žinant jos kelią į sceną, tai nestebina. Profesinę dainininkės karjerą ši amerikietė pradėjo labai vėlai, būdama 42 metų, o į ją pastūmėjo vyro ultimatumas po 23 santuokos metų – šeima arba dainavimas. R. Marie pasirinko muziką ir, nuosekliai siekdama profesinių aukštumų, išleido jau 13 albumų. Paskutinis šiemet ir varžosi dėl geriausio vokalinio džiazo albumo „Grammy“ apdovanojimo.

Titulinė šio albumo daina „Sound of Red“ – iš to paties pavadinimo albumo, nominuoto „Grammy“ apdovanojimui vokalinio džiazo albumo kategorijoje. Būtina pridurti, kad visas šio albumo dainas kūrė pati dainininkė. 

Dainininkei R. Marie ši nominacija pirmoji, o jos kolegė scenoje ir konkurentės „Grammy“ varžybose Tierney Sutton yra „Grammy“ nominacijų rekordininkė (bent jau tarp šiųmetinių nominantų). Ji šešis kartus buvo nominuota šiam garbingam apdovanojimui, bet nuolat likdavo, kaip sakoma, per plauką nuo jo. Septintą kartą iškovoti „Grammy“ T. Sutton bando su Stingui dedikuotu albumu „The Sting Variations“.

Intelektualioji T. Sutton į džiazą atėjo paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, jau būdama brandi, beveik 40 metų kūrėja, iki to laiko įgijusi dviejų universitetų diplomus. Branda išsiskiria ir jos darbai, paperkantys kameriškumu ir intymumu bei sąsajomis su akademinės muzikos žanrais. Ne išimtis ir naujasis „The Sting Variations“. Pasiklausykite, kokiomis spalvomis 23 metus gyvuojantis ir ypatingu ansambliškumu garsėjantis T. Sutton kolektyvas nuspalvino garsiąją Stingo dainą „Fragile“.

Trečioji pretendentė – taip pat brandaus amžiaus dainininkė 60-metė Catherine Russell. Ji taip pat siekia savo pirmojo „Grammy“ apdovanojimo su albumu „Harlem on My Mind“. Tačiau jos balsas jau yra skambėjęs dviejuose auksinius gramofonus pelniusiuose albumuose, mat ilgą laiką C. Russell buvo pritariamoji vokalistė ir kaupė sceninę patirtį su tokiais korifėjais, kaip Davidas Bowie Madonna, Diana Ross ir daugybė kitų panašaus kalibro kūrėjų.

Savo solinę karjerą C. Russell pradėjo tik prieš dešimtmetį ir per tą laiką išleido šešis albumus. Šeštasis, apdovanojimui nominuotas „Harlem on My Mind“, iškalbingai liudija dainininkės įkvėpimo šaltinį ir jau pačiu pavadinimu atskleidžia, kad jame dainininkė tyrinėja garbingą džiazo praeitį. Žinančių C. Russell kilmę tai nestebina. Jos tėvas Luis Russellas ilgai dirbo su džiazo muzikantais ir netgi buvo vėlyvojo Louis Armstrongo muzikiniu direktoriumi. Mama – Carline Ray – dainininkė ir muzikantė dalyvavo labai populiariame JAV moterų džiazo ansamblyje „The International Sweethearts of Rhythm“, koncertavusiame Antrojo pasaulinio karo metais.

„Grammy“ apdovanojimui nominuotą C. Russell albumą galime vadinti duokle tėvams ir, žinoma, senajam džiazui. Puikus orkestras ir fantastiškos modernios, tačiau senojo džiazo dvasia dvelkiančios šio albumo orkestruotės jį galėtų įterpti ir tarp geriausios aranžuotės nominantų.

Su minėta kategorija ir daugeliu jos dalyvių bei pretendentų jau susipažinome anksčiau, bet leiskite pristatyti dar vieną, šį kartą Alano Broadbento aranžuotę Kristin Chenoweth dainai „I`m a Fool to Want You“.

Šis perkurtas Franko Sinatros hitas taip pat dalyvauja „Grammy“ varžybose, bet ne vokalo, o aranžuotės kategorijoje. Aranžuotės autorius, geriausiai žinomas iš darbų su Natalie Cole, – kompozitorius ir aranžuotojas A. Broadbentas.

Dar vienas pretendentas į geriausio vokalinio džiazo albumo „Grammy“ – Lietuvoje ne kartą viešėjusio K. Ellingo naujausias albumas, įrašytas su saksofonininko Branfordo Marsalio kvartetu. K. Ellingas buvo 11 kartų nominuotas šioje kategorijoje ir yra pelnęs vieną auksinį gramofoną 2009 m. už albumą „Dedicated to You“.

K. Ellingas nepriklauso tiems, kas vaikosi komercinės sėkmės. Nuo pat karjeros pradžios jis daro tai, kas įdomu jam pačiam, ir sugeba savo darbais užkariauti publikos simpatijas. Šiemet apdovanojimui pristatytas jo albumas „Upward Spiral“, kaip ir kiti darbai, liudija gilų džiazo tradicijų išmanymą ir ištikimybę savai kūrybos vizijai. O K. Ellingas garsėja gebėjimu net ir gerai žinomus kūrinius perdainuoti, perteikti, išjausti naujai, tik jam būdingomis spalvomis. Štai kaip jis perkūrė ką tik girdėtą F. Sinatros dainą.

Kuris iš šio penketuko taps laimingu auksinio gramofono savininku, sužinosime vasario 12 d. O šiandien „Muzikinį vidudienį“ baigia dar viena G. Porterio daina iš apdovanojimui pristatyto albumo. Šį sykį – „Take Me to the Alley“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą