Tavo LRT

2021.01.21 09:14

Marijos Gimbutienės 100-mečiui paminėti – paskaitų ciklas per LRT KLASIKĄ

LRT.lt2021.01.21 09:14

Nuo sausio 22 d. LRT KLASIKA kvies giliau ir plačiau susipažinti su pasaulinio garso mokslininkės Marijos Gimbutienės darbais. Tris penktadienius iš eilės LRT KLASIKOS eteryje skambės mokslininkės 100-mečiui skirtas paskaitų ciklas apie jos įsimintiną gyvenimą bei pasiekimus.

Kartu su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, LRT pristato laidų ciklą „Neabejojusi pašaukimu: Marijos Gimbutienės šimtmečiui“, siekiant supažindinti klausytojus su profesorės Marijos Gimbutienės gyvenimu, atskleisti jos charakterį bei darbus, kurių pasekoje ji tapo viena įtakingiausių archeologių pasaulyje.

„Tikimės, jog šis ciklas klausytojams atskleis ir įprasmins prof. M. Gimbutienės mokslinės veiklos pasiekimus, aktualizuos ir leis naujai įvertinti jų įtaką šiandieninio mokslo raidai”, – teigia Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Archeologijos katedros vedėjas, prof. Albinas Kuncevičius.

Sausio 22 d., penktadienį, 15.05 val. Lietuvos istorijos instituto dr. Agnė Čivilytė pradės ciklą, pasakodama apie profesorę iš arčiau paskaitoje „Niekada neabejojusi pašaukimu: Marijos Gimbutienės asmenybė ir idėjos“. Marijos Gimbutienės gyvenimas bus prisimenamas iš daugumos nepublikuotų jos ir ją supusių artimųjų bei kolegų asmeninių išgyvenimų perspektyvos. Šia paskaita siekiama atskleisti moters tvirtą charakterį ir pasiryžimą, kuris neblėso nepaisant emociškai sunkaus emigrantės gyvenimo, vidinių iššūkių tarp buvimo motina ir mokslininkės gyvenimo būdo ar tuometinių prieštaringų istorijos verpetų.

Antrąjį penktadienį, sausio 29 d., 15.05 val. paskaitos „Deivės kalba. Marijos Gimbutienės archeologinę veiklą prisimenant“ metu doc. dr. Algimantas Merkevičius iš Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Archeologijos katedros apžvelgs kai kuriuos jos mokslinius tyrimus, nuveiktus darbus, atradimus, padariusius milžinišką įtaką Lietuvos ir viso pasaulio archeologijai ir ne tik. Klausytojai turės progą išgirsti kodėl M. Gimbutienės nebuvo tradicinė archeologė ir jos išskirtines metodologijas bei tarpdalykiškumą, kurie ir nulėmė, kad ji tapo daugelio priešistorinės kultūros tyrimų sričių pradininke.

Trečioji paskaita vasario 5 d., penktadienį, 15.05 val. vadinsis „M. Gimbutienės indoeuropiečių kilmės hipotezė ir naujausi paleogenetiniai duomenys“ ir ją ves Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prof. Rimantas Jankauskas. Ši paskaita gvildens M. Gimbutienės suformuluotą Kurganų hipotezę - vieną iš indoeuropiečių protėvynės ir kilmės aiškinimų, paremtą archeologiniais tyrinėjimais, kuriuo vėliau buvo suabejota. Tik vėliau, genetikos mokslui patobulėjus ir atlikus papildomus tyrimus, buvo patvirtinta, kad lietuvės mokslininkės hipotezė buvo teisinga, parodant, kad Marija Gimbutienė buvo labiau pažengusi už savo laikus.

Marija Gimbutienė – viena ryškiausių išeivijos lietuvių, išgarsėjusi JAV ir pasaulyje. Jos tyrinėjimai praplėtė tuometinę archeologiją ir atvėrė kelius archeomitologijai – naujai mokslo šakai, sujungusiai archeologiją, lingvistiką, etnologiją ir religijotyrą.

Šios lietuvių mokslininkės atradimai archeologijos moksle ir gebėjimas drąsiai bei provokuojančiai formuluoti hipotezes, supinti įvairias humanitarikos sritis, pasitikėjimas savimi ir nuolatinis iššūkių ieškojimas laužė stereotipus mokslo srityje ir žymiai praplėtė moters vaidmenį iki tol vyrų dominuotame archeologijos pasaulyje.

Lietuvos Respublikos Seimas 2021 metus paskelbė Marijos Gimbutienės metais paminėti 100 metų nuo jos gimimo 1921 m. sausio 23 d. Vilniuje.

Paskaitų ciklas nuo sausio 22 d. bus transliuojamas per LRT KLASIKĄ. Paskaitų įrašai bus patalpinti ir LRT audiotekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt