Tavo LRT

2016.03.17 16:27

Lietuvos radijo pradininko dukra: tai buvo didelis įvykis

2016-ųjų birželį bus minimos 90-osios Kauno radijo stoties įkūrimo metinės. Pirmoji lietuviška radijo transliacija įvyko 1926 m. birželio 12 d. Bene daugiausia nuopelnų už tai priskiriama tuomet 30 metų perkopusiam jaunam inžinieriui, Lietuvos kariuomenės karininkui Alfonsui Jurskiui.

Kauno radijo stoties įkūrėjo dukra Snieguolė Jurskytė-Akstinienė teigia, kad studijų Sankt Peterburge metu jos tėvas gavo žinių apie tuo metu dar naują radiotechnikos sritį ir tai, anot jos, nulėmė tolimesnį A. Jurskio susidomėjimą radiju. Po sugrįžimo į Lietuvą 1919 m., vėliau A. Jurskis buvo išsiųstas tobulintis į Paryžių, ten gavo radijo inžinieriaus diplomą ir 1924 m. buvo pakviestas dirbti Eifelio bokšte. Ten toliau tobulino radiotechnikos žinias.

Po kiek laiko A. Jurskis sugrįžo į Kauną, kur ėmė vadovauti savo įsteigtai radijo laboratorijai, o nuo 1926 m. gegužės tapo Kauno radijo stoties viršininku. S. Jurskytės-Akstinienės teigimu, buvo tikimasi, kad su savo žiniomis jis padės sutvarkyti tuo metu dar naują ir todėl ne itin sklandžią radijo veiklą.

Plačiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.