Sveikata

2021.10.01 19:26

Iš skrandžio daugiau kaip kilogramą svetimkūnių pašalinę medikai: žmogus juos rijo apie mėnesį, kai kurių dydis – ir 10 cm

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.01 19:26

Šiomis dienomis Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) medikai atliko neeilinę operaciją – iš paciento skrandžio operacijos metu pašalino daugiau kaip kilogramą vinių, varžtų, veržlių, peiliukų, medvaržčių ir kitų svetimkūnių. Pasak medikų, atvejai, kai žmonių organizmuose aptinkami svetimkūniai, nėra reti, tačiau šįkart nustebino aptiktų daiktų kiekis. Per metus medikai sulaukia apie poros dešimčių pacientų, kurių skrandžiuose ar kitose kūno vietose aptinkami įvairūs daiktai.

Svetimkūnius valgė apie mėnesį

Pacientas, kurio skrandyje atlikus rentgeno nuotrauką, į KUL greitosios pagalbos automobiliu buvo atgabentas dėl pilvo skausmų. Apie tai, jog kurį laiką rijo vinis, varžtus, veržles, peiliukus, medvaržčius ir kitus panašius daiktus, žmogus medikams neprasitarė.

„Pats atvejis unikalus. Patys svetimkūniai nėra labai reta patologija, bet toks kiekis – unikalus atvejis“, – sakė KUL Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyriaus chirurgas Šarūnas Dailidėnas.

Anot mediko, įprastai apie 80 proc. žmonių organizmuose aptinkamų svetimkūnių pasišalina natūraliu būdu, bet apie 10–20 proc. tenka traukti endoskopiniu būdu ir tik apie 1 proc. tokias patologijas turinčių žmonių tenka operuoti.

„Tas kiekis šių svetimkūnių yra unikalus. Operacija atlikta dar ir dėl to, kad buvo klinikinis įtarimas, kad visi šie svetimkūniai perforavo arba, paprastai tariant, prakiurdė skrandį“, – pastebėjo operaciją atlikęs chirurgas.

Anot pašnekovo, chirurgine prasme tokia operacija nėra sudėtinga, tačiau šiuo atveju truko ilgėliau – apie tris valandas – nes kontroliuojant rentgenu teko „sužvejoti“ visus paciento skrandyje buvusius svetimkūnius, kurių dydis siekė nuo 10 cm iki 2 mm dydžio.

Š. Dailidėnas teigė, jog išvydęs, kas yra paciento skrandyje, labai nenustebo.

„Buvo sekmadienio rytas. Taip ir sureagavau: bus darbelio. Man labai didelės nuostabos nesukėlė. Man tai tiesiog įprasta darbo diena. Tokių unikalių situacijų pasitaiko gana dažnai. Jos skirtingos ir savaip unikalios“, – sakė medikas.

Pats į medikus pagalbos kreipęsis pacientas nebuvo kalbus, tačiau specialistams pavyko išsiaiškinti, kad svetimkūnius žmogus rijo apie mėnesį laiko. Svetimkūniai buvo pažeidę priekinę skrandžio sieną, tad žmogaus gyvybei grėsė pavojus.

Po operacijos paciento būklė stabili, jis toliau stebimas ir gydomas ligoninėje, žmogui teikiama psichologinė pagalba.

Dažniausias radinys – centai

KUL medikai pabrėžia, kad svetimkūniai virškinamajame trakte nėra retas dalykas. Kasmet užfiksuojama apie pora dešimčių tokių atvejų.

„Endoskopuotojai galbūt susiduria dažniau. Tai yra antra pagal dažnumą patologija sutinkama endoskopuotojų skubios pagalbos skyriuje“, – pastebėjo Š. Dailidėnas.

Neretai medikams iš žmonių virškinamojo trakto tenka traukti įvairius maisto likučius – ašakas, kaulus.

KUL Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyriaus vedėjas, abdominalinės chirurgijos gydytojas Algirdas Šlepavičius pastebėjo, kad pastaruoju metu sulaukiama žmonių, kurie, pavyzdžiui, siūdami ar ką adydami yra pratę tarp lūpų laikyti adatą, tačiau netyčia užsimiršę ir prakalbę tą adatą nuryja. Tuomet tenka šauktis greitosios medicinos pagalbos ir vykti į ligoninę.

„Dažniausiai randame centus. Ypač vaikai žadžia, suaugę taip kažkaip nuryja“, – nurytų daiktų sąrašo viršuje esančius įvardijo A. Šlepavičius.

Jis taip pat prisiminė, jog kai buvo jaunas chirurgas, kaliniai ar į tardymo izoliatorus patekę ir ten likti nenorėję žmonės neretai prarydavo įvairių daiktų taip tikėdamiesi bent kuriam laikui ištrūkti iš laikymo ar įkalinimo vietos.

„Jie rydavo šaukštus, šakutes ir juos atveždavo pas mus. Atsimenu labai daug tokių atvejų, bet mes pradėdavome traukti endoskopu ir tie žmonės turėdavo grįžti atgal. Tai jie paskleidė žinią, kad nebeapsimoka taip daryti kažkaip pastaruoju metu nebeturime tokių atvejų“, – pastebėjo A. Šlepavičius.

Svetimkūnius traukia ne tik iš virškinamojo trakto

Dabar medikams neretai tenka traukti svetimkūnius ne tik iš žmonių virškinamojo trakto, bet ir iš kitų kūno vietų.

„Gana dažnai traukiame svetimkūnius iš tiesiosios žarnos. Kai žmonės kiša tūbeles nuo aerozolio. Jiems masturbuojantis tas balionėlis įlenda į žarną ir nebegali jo išimti“, – pasakojo A. Šlepavičius.

Medikas pastebėjo, kad dažnai žmonėms taip nutinka netyčia, tačiau patiriami nemenki sužalojimai.

„Mūsų ligoninėje ir Lietuvoje yra buvę tokių atvejų, kai narkotikų transportuotojai, vadinamieji mulai, praryja į prezervatyvą suvyniotus narkotikus ir praeina per patikrinimo punktus, o paskui tai pasišalina natūraliu būdu. Ir taip juos praveža. Mes esame turėję tokių atvejų, kai reikėjo išimti, nes tie paketai buvo per dideli ir įstrigo skrandyje. Aišku, jeigu jie suplyšta, žmogus miršta labai greitai. Esame turėję ir tokių atvejų“, – pasakojo A. Šepavičius.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – didžiausia chirurgijos klinika Vakarų Lietuvos regione. Ligoninėje per metus įprastai iš viso atliekama virš 30 tūkst. Operacijų. Iš jų – virš 3 tūkst. Pilvo ir endokrininės chirurgijos klinikoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt