Sveikata

2021.08.03 20:47

Gausėjant besiskiepijančiųjų tam skirtuose autobusuose, Kaunas kol kas neplanuoja užverti vakcinavimo centro

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.08.03 20:47

Kaune šiuo metu pertvarkyti du autobusai, kuriuose galima pasiskiepyti nuo COVID-19. Pasak Kauno savivaldybės atstovės, į juos ateina ir senjorų, ir įstaigų darbuotojų per pietų pertrauką. Autobuso savo darbuotojams laukia ir kone trys dešimtys įmonių. Artėjant rugsėjui ketinama keliauti ir arčiau akademinių centrų, kad galėtų skiepytis atvykstantys studentai. Vis dėlto vakcinavimo centro uždaryti neketina, nes, kaip teigiama, ir ten ateina daugiau norinčiųjų pasiskiepyti.

Skiepo ateina per pietų pertrauką

Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Milda Labašauskaitė LRT.lt minėjo, kad per kiek daugiau nei mėnesį – nuo birželio 29 d. iki rugpjūčio 2 d. – mobiliuosiuose vakcinavimo punktuose nuo COVID-19 paskiepyta beveik 6 tūkst. kauniečių ir miesto svečių.

Pasak jos, skiepai arčiau namų ar darbovietės itin populiarūs: lyginant su pirmomis savaitėmis, ateinančiųjų skiepytis į autobusus skaičius išaugo trigubai. Be to, sulaukiama gyventojų pasiteiravimų, kur ir kada bus skiepų autobusas.

„Čia vis dažniau sulaukiame nepasiskiepijusių senjorų, negalios paliestų žmonių, kurie mieliau renkasi gerai pažįstamą aplinką. Mobilusis skiepų kabinetas taip pat populiarus tarp darbingo amžiaus kauniečių – prie netoliese sustojusio skiepų autobuso jie ateina per pietų pertrauką ar iš karto po darbo“, – komentavo M. Labašauskaitė.

Jos teigimu, laukiamiausia vakcina yra „Janssen“, nes užtenka vos vienos dozės ir nereikia laukti revakcinacijos antruoju skiepu. Tačiau Kaunui tenkantis „Janssen“ vakcinos dozių skaičius yra nedidelis ir greitai sunaudojamas, todėl mobilieji vakcinavimo centrai visomis dienomis vežiojasi „Vaxzevrios“ („AstraZenecos“) ir „Comirnaty“ („Pfizer-BioNTech“) vakcinos. Apie 70 proc. žmonių pasirenka būtent pastarąją vakciną.

„Besiskiepijančių „AstraZenecos“ vakcina gyventojų dalis siekia apie 10 proc., o „Spikevax“ („Moderna“) paklausa tokia maža, kad skiepijimo komanda jos dozių vežasi ir jas siūlo tik tais atvejais, kai lankomos įmonės“, – pridūrė M. Labašauskaitė.

Tiesa, antradienį Kauno miesto savivaldybė pranešime žiniasklaidai paskelbė, kad nuo trečiadienio tiek vakcinavimo centre, tiek mobiliuosiuose vakcinavimo punktuose bus galima pasirinkti ir „Janssen“ vakciną.

Ar vakcinavimo autobuse paskiepytas žmogus antrą kartą galės vakciną gauti ten pat? Pašnekovė atsakė, kad toks žmogus registruojamas vakcinavimo centre, jam nurodyta data ir laikas, tačiau, jei jam patogu, gali apsilankyti bet kurioje skiepų autobuso stotelėje.

Svarbiausia, kaip sakė M. Labašauskaitė, kad būtų paisomi intervalai tarp revakcinacijos: po „Spikevax“ („Moderna“) – 28 dienos, po „Comirnaty“ („Pfizer-BioNTech“) – 21 diena, po „Vaxzevrios“ („AstraZeneca“) – nuo 4 iki 12 savaičių.

Mobilusis skiepų kabinetas taip pat populiarus tarp darbingo amžiaus kauniečių – prie netoliese sustojusio skiepų autobuso jie ateina per pietų pertrauką ar iš karto po darbo.

M. Labašauskaitė

Lauks atvykstančių studentų

Kur daugiausia ir mažiausiai sulaukta norinčiųjų vakcinuotis? Kaip teigė M. Labašauskaitė, prie didelių prekybos centrų, pavyzdžiui, „Akropolio“, „Megos“ ar „Urmo“, per dieną pasiskiepija per 400 žmonių. Mažiausi skaičiai buvo vos tik pasirodžius skiepų autobusams: prie „Žalgirio“ arenos per 4 valandų pamainą apsilankydavo nuo 50 iki 100 žmonių.

„Žmonės pirma ateidavo apsižiūrėti, kaip vyksta skiepijimas, pasiklausinėti, kokias vakcinas turi. Autobusui pradėjus kursuoti po miestą padidėjo ir pasiskiepyti norinčiųjų skaičius“, – minėjo Kauno miesto savivaldybės atstovė.

Reguliariai autobusas stoja Laisvės alėjoje, šalia rekonstruojamo Miesto parko, Rotušės aikštėje ir prie anksčiau minėtų didžiųjų prekybos vietų. M. Labašauskaitė taip pat atskleidė, kad, bendradarbiaujant su „Iki“, „Maxima“ ir kitais prekybos tinklais, vykstama į miegamuosius mikrorajonus.

Be to, praėjusią savaitę skiepų autobusas apsilankė pliaže Lampėdžių kempinge, taip pat stovėjo Studentų skvere per festivalį „Kaunas Jazz 2021“.

„Šiuo metu intensyviai bendradarbiaujame su akademine bendruomene ir deriname skiepų autobuso stovėjimo vietą, laiką ir datą, kad pasiskiepyti galėtų į Kauną studijuoti atvykstantys jaunuoliai. Pirma tokia stotelė bus rugpjūčio 10 dieną prie Kauno kolegijos“, – užsiminė pašnekovė.

Praėjus mėnesiui nuo pirmo skiepų autobuso išriedėjimo, Kaune buvo paleistas antrasis. Pasak M. Labašauskaitės, jis pirmadieniais, antradieniais ir penktadieniais išskirtinai vyksta į miesto įmones, o kitomis dienomis kursuos po miesto mikrorajonus.

Pašnekovė minėjo, kad susidomėjimą išreiškė ir verslo atstovai, norintys, kad skiepų kabinetas ant ratų atvyktų tiesiai į jų darbovietę. Skiepų autobusas jau spėjo aplankyti dešimt įmonių, dabar eilėje laukia kiek daugiau nei 30 įmonių. Anot M. Labašauskaitės, mobilusis vakcinavimo punktas keliauja tiek į biurus, tiek į gamyklas.

Vakcinavimo centro neplanuoja užverti

Kauno miesto savivaldybės atstovės teigimu, pastarosiomis savaitėmis daugiau norinčiųjų skiepytis atvyksta ir į Ledo rūmuose įrengtą vakcinavimo centrą. Darbo dienomis ateina apie 2 tūkst. žmonių, o per visą liepos mėnesį ten skiepą nuo COVID-19 gavo 39,4 tūkst. gyventojų.

M. Labašauskaitė sakė, kad, atėjus vasaros sezonui, vakcinavimo apimtys buvo sumenkusios, bet dabar daugiau žmonių čia ateina be išankstinės registracijos: tą galima padaryti kiekvienos darbo dienos pavakare – nuo 15 iki 19.30 val.

Vilniuje nuo rugpjūčio planuota užverti parodų rūmuose „Litexpo“ įrengtą vakcinavimo centrą, tačiau gyventojai, remiantis sostinės savivaldybės informacija, ten dar yra laukiami. Ar neketinama uždaryti Kaune, Ledo rūmuose, veikiančio centro?

„Vienintelis atvejis, kai galėtų būti svarstoma uždaryti Ledo rūmų vakcinavimo centrą, – srauto sumažėjimas iki tokio lygio, kai patalpų išlaikymo kaštai neatsvertų gyventojams teikiamos naudos. Tokiu atveju ieškotume efektyvesnių skiepijimo sprendimų, tačiau bent jau artimiausiu laiku toks scenarijus mažai tikėtinas. Turint omenyje, kad Vyriausybė svarsto tam tikrų grupių revakcinaciją trečiuoju skiepu, tokio objekto poreikis ir toliau išliks itin svarbus“, – atsakė M. Labašauskaitė.

Be to, Vilnius savaitgalį nutarė leisti skiepytis žmonėms neišlipus iš automobilio: adatos dūriui pakanka atraitoti rankovę prie atverto lango. Kaune kol kas neplanuojama kartoti panašios minties, nes, anot M. Labašauskaitės, žmonės noriai naudojasi esamais variantais – vakcinavimo centru ir autobusais. Be to, namuose vis dar skiepijami gyventojai, kurie negali savarankiškai judėti, o specifinės pacientų grupės vakcinuojamos miesto ligoninėse ir poliklinikose.

Vienintelis atvejis, kai galėtų būti svarstoma uždaryti Ledo rūmų vakcinavimo centrą, – srauto sumažėjimas iki tokio lygio, kai patalpų išlaikymo kaštai neatsvertų gyventojams teikiamos naudos.

M. Labašauskaitė

Remiantis Statistikos departamento duomenimis, iš viso paskiepyti 159 874 kauniečiai, tai yra 54,5 proc. visų miesto gyventojų. Per pastarąją parą šiame mieste vakciną gavo 1 702 žmonės.

Per praėjusią parą Kaune nustatyti 49 koronaviruso atvejai, o šiuo metu, remiantis Statistikos departamento informacija, COVID-19 liga serga 527 kauniečiai. Iš viso 32 436 kauniečiai buvo sulaukę COVID-19 teigiamo rezultato, 30 832 iš jų pasveiko. Nuo COVID-19 Kaune užfiksuotos 467 mirtys, o dar 422 mirtys siejamos su šia liga, bet mirties priežastis yra kita.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.