Lietuvoje

2021.07.29 10:24

Kauniečiai apie nesiskiepijančiųjų nušalinimą nuo darbo: jeigu nenori žmogus saugoti kitų, tai tegul apsaugo nuo savęs

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.07.29 10:24

Premjerei Ingridai Šimonytei užsiminus apie siūlymą, kad darbdaviai galėtų nušalinti darbuotoją, jeigu šis ne dėl medicininių priežasčių nenori skiepytis nuo COVID-19, LRT.lt kalbinti kauniečiai mano, kad tokios taisyklės nepakenktų. Laisvės alėjoje sutikti žmonės taip pat svarstė, kad nenorintis skiepytis kolega vėliau galėtų būti atleidžiamas iš darbo, nes, galima manyti, kelia grėsmę kitiems.

Kiek laiko būtų nušalintas žmogus?

Vaikų darželyje auklėtoja dirbanti Lina mano, kad siūlymas nušalinti, o ne atleisti iš darbo, jei žmogus nenori skiepytis nuo COVID-19, yra racionalus. Vis dėlto jai kyla klausimas, ką daryti, jei nušalintas žmogus ir toliau nesutiks skiepytis.

„Ar tai reiškia, kad jis bus lyg prastovose kiek norės ir gaus algą? Manyčiau, tas nušalinimas turėtų būti laikinas, pavyzdžiui, dviem savaitėms. Jei ir tada žmogus nenorėtų skiepytis, būtų galima galvoti apie atleidimą“, – rėžė Lina.

Ji taip pat palaikytų siūlymą, jei kontaktų su klientais turintys darbuotojai būtų privalomai paskiepyti. Lina pripažino, kad pati stengiasi naudotis vakcinuotų specialistų paslaugomis.

„Paauglys sūnus sakė, kad jo kirpėja nusistačiusi prieš skiepus. Ką gi – teko naujos ieškoti“, – šyptelėjo kaunietė.

Padavėju dirbantis Tomas kalbėjo, kad nenorėtų dar vieno karantino, nes vėl tektų būti be darbo. Todėl jis palaiko griežtesnes taisykles tiems, kurie atsisako skiepytis nuo COVID-19.

„Antivakseriai sako, kad karantinas riboja jų laisves, bet patys ir prisišauks tuos ribojimus. Nemanau, kad jie to norėtų. Norėčiau, kad ir čia būtų kaip užsienyje, kad tik imunitetą įgiję žmonės galėtų kur nors eiti, ką nors veikti ar dirbti“, – teigė Tomas.

Ar tai nebūtų diskriminacija? Vyras atsakė neigiamai.

„Girtam žmogui draudžiama vairuoti, nes gali sužaloti kitus. Lygiai taip pat nesiskiepyjęs ir COVID-19 užsikrėtęs žmogus gali sužaloti kitus. Nematau skirtumo. Mes skiepijamės ne tik dėl savęs, bet ir dėl kitų“, – aiškino kaunietis.

Nesaugios darbo sąlygos

Vertėja dirbanti Sigita mano, kad siūlomos taisyklės nepakenktų. Nors ji pati skiepyta, jaustųsi nesaugiai, jeigu tektų dirbti su žmogumi, kuris tiesiog nenori skiepytis. Mergina minėjo, kad dėl COVID-19 neteko artimo žmogaus, todėl dabar labai piktai žvelgia į tuos, kurie nenori skiepytis ir saugotis.

„Arba galėtų toks žmogus vien iš namų dirbti, jei įmanoma. Jeigu nenori žmogus saugoti kitų, tai tegul bent jau apsaugo nuo savęs“, – besijuokdama tarė Sigita.

Jei darbuotojas būtų nušalintas, tačiau vis tiek nesutiktų skiepytis, ką tada reikėtų daryti? Kaunietė atsakė, kad nematytų kito varianto kaip tik atsisveikinti su tokiu darbuotoju, bet neaišku, ar teisiškai tai yra leistina.

„Atleidžiami žmonės, kurie kalti dėl nesaugių darbo sąlygų. Manau, kad nesiskiepijimą ir viruso platinimą lygiai taip pat galima traktuoti“, – svarstė Sigita.

Statybininkas Vilius mano, kad gal kiek per griežtai atrodytų nušalinimas nuo darbo, jei žmogus nenori skiepo. Kauniečio teigimu, reikėtų apeliuoti ne į darbą, o į pramogas, kaip nutarė kai kurios kitos šalys.

„Jei žmogus nesiskiepija ne dėl sveikatos priežasčių, tikrai galėtų neiti į barą ar parduotuvę. Dirbti daug kas gali ir iš namų, bet kirtis per laisvalaikį, manau, gerai paskatintų vakcinavimą“, – aiškino Vilius.

Jis pridūrė, kad pats nenorėtų, jog jį gydytų ar aptarnautų neskiepyti žmonės. Vilius pasiskiepijęs nuo COVID-19, bet tikino, kad nenori sirgti liga, kuri nežinia kaip paveiktų jo kūną.

Panašiai mano ir pensininkė Jūratė. Rizikos grupei priklausanti kaunietė taip pat yra pasiskiepijusi, bet mano, kad tie, kurie dirbdami turi kontaktų, turėtų būti privalomai skiepijami. Todėl siūlymas nušalinti žmogų nuo darbo, jei šis nenori skiepytis, Jūratei atrodo logiškas.

„Ar eisiu pas gydytoją, ar meistrą į namus pakviesiu – norėčiau, kad būtų paskiepytas ir saugus žmogus. Aš juk sena, bet vakcinuota, tai jei susirgčiau – kieno kaltė būtų?“ – svarstė senjorė.

LRT.lt taip pat sutiko ir praeivių, kurie nenorėjo skiepytis, tačiau jie nesutiko komentuoti žiniasklaidai savo pozicijos.

Premjerė I. Šimonytė trečiadienį teigė, kad siūlo Seimui teikti įstatymo pakeitimo projektą, kuris numatytų galimybę darbdaviui nušalinti darbuotoją nuo darbo, jeigu šis nesutinka skiepytis ne dėl medicininių priežasčių. Ji taip pat teigė, kad skiepytis būtų privaloma kontaktines paslaugas teikiantiems darbuotojams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.