Sveikata

2020.10.08 09:36

Disleksija – sutrikimas visam gyvenimui: tėvų teigimu, neretai jie paliekami su tuo kovoti vieni

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.10.08 09:36

Disleksija – specifinis „skaitymo“ sutrikimas, kurį Lietuvoje, skaičiuojama, turi apie 5 tūkstančių moksleivių, visuomeninės organizacijos sako, kad tokių vaikų yra dešimteriopai daugiau. Tėvų teigimu, neretai jie yra palikti vieni kovoti su šiuo sutrikimu, o medikai primena, kad labai svarbi ankstyva diagnostika, nes su disleksijos sukeltais nepatogumais teks kovoti visą gyvenimą. 

Suderinti gitaros stygas „Teatriuko“ aktoriui Žilvinui Ramanauskui yra gerokai lengviau, nei bet kurią dainą ar pjesę perskaityti – jis turi skaitymo sutrikimą – disleksiją.

„Užduočių perskaityti nespėju, apie knygas nėra kalbos, nes skaitau lėtai. Visi sako „skaityk namie daug“. Skaitau daug, bet man tai nenatūralu, man tai per daug sunku. Paimti ir skaityti – pavargsta. Tekstas liejasi, nes verkiu. Tais laikais net nebuvo tokio sutrikimo, dabar, kada pradėjau gaudyti informacijos nuotrupas apie disleksiją, supratau, kad tai apie mane“, – sako „Teatriuko“ aktorius.

Vyras šypteli, kad ir kaip norėtų daugiau skaityti, tačiau jam bet kokio teksto perskaitymas trunka 6 kartus ilgiau nei kitiems. Medikai sako, kad tokiems žmonėms padėti įmanoma, jei šis sutrikimas diagnozuotas ankstyvame amžiuje.

„Galima pastebėti ankstyvajame amžiuje, kada vėluoja vaikų raida, sunkiai skiria dešinė ir kairę, sunku nusakyti kryptį. Mokykloje dažniausiai tai pastebi mokytojai, nes vaikai sunkiai pažįsta raides, keičia jas, jungia į skiemenis, į žodžius“, – sako Santaros klinikų vaikų logopedė Lina Janušaitė.

Disleksija – sutrikimas visam gyvenimui: medikai primena – ypatingai svarbu diagnozuoti anksti

Pastebėjus šiuos požymius reikėtų kreiptis į psichologinę-pedagoginę tarnybą, o ten jau nustatys, ar vaikas turi šį ar kokį kitą dėmesio sutrikimą. Lietuvoje disleksija nustatyta 5 000 vaikų, tačiau visuomeninės organizacijos skaičiuoja, kad jų yra dešimteriopai daugiau.

„Vaikai ir paaugliai, jiems laiku nesuteikus pagalbos jie patiria sociemocinių problemų ir pasekmių. Šiandien kalbėdami apie kolegijas ir aukštąjį išsilavinimą, turime irgi nelabai linksmą statistiką – jeigu tokių vaikų 10 proc., tai aukštosiose mokyklose lieka tik 1 proc. Reiškia, didesnė dalis tiesiog nuleidžia rankas ir gyvena tą nepilnavertį gyvenimą“, – sako Mokymosi ypatumų centro „Labirintas“ vadovė Asta Blažinskienė.

Švietimo mokslo ir sporto ministerija pripažįsta, kad ne tik šiai grupei, bet ir kitiems specialių poreikių turintiems vaikams užtikrinti visavertį mokymąsi trūksta specialistų, o rekomendacijos rengiamos.

„Kad tų specialistų pagalbos trūksta, žinome. <...> Nuo spalio į mokyklas bus papildomai priimta 150 mokytojų padėjėjų, kurie padės ne tik tiems vaikams ir teiks pagalbą. Numatytos didelės lėšos – 173 milijonai eurų per 4 metus. Šiuo metu rengiamas priemonių planas, iki gruodžio pradžios turime jį parengti“, – LRT TELEVIZIJAI teigia švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plikšnys.

Su disleksijos sutrikimu žmonėms tenka taikstytis visą gyvenimą. Šie žmonės itin kūrybiški, todėl dažniausiai jis nustatomas būsimiems menininkams.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, disleksiją turi 10–15 proc. pasaulio gyventojų. Kiekvienoje Lietuvos mokyklos klasėje yra maždaug 1 – 3 vaikai, kuriems gali iškilti sunkumų mokantis būtent dėl šio sutrikimo. Visgi apie 80 proc. asmenų, turinčių disleksiją, šis sutrikimas taip ir nėra nustatomas.

Disleksija – tai specifinis rašymo ir tarimo sutrikimas, kuris gali būti priskiriamas genetinių ir neurologinių ligų grupei. Jis pasireiškia apsunkintu grafiniais simboliais – raidėmis ar skaičiais išreikštos informacijos priėmimu ir analizavimu.

Nors disleksija ir gali atrodyti kaip didelė kliūtis, bet su šiuo sutrikimu sėkmingai gyveno ir kūrė tokie garsūs žmonės kaip: telefono išradėjas Aleksandras Grehamas Belas, astronomas, fizikas, prisidėjęs prie teleskopo kūrimo Galilėjo Galilėjus, atlikėjas Džonas Lenonas, aktorė Dženifer Aniston, režisierius Stevenas Spielbergas ir kiti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt