Sportas

2015.09.08 13:45

A. Guoga: susiklosčiusi situacija LKF primena vaikų darželį

Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Iš pareigų traukiasi beveik visa Lietuvos krepšinio federacijos vadovybė, išskyrus generalinį sekretorių Mindaugą Balčiūną. Atsistatydina federacijos prezidentas Arvydas Sabonis, viceprezidentas Antanas Guoga, vykdantysis direktorius Paulius Motiejūnas ir vyrų krepšinio rinktinės treneris Jonas Kazlauskas. Kas iš tikrųjų nutiko krepšinio federacijoje LRT laidoje „Dėmesio centre“ Edmundas Jakilaitis diskutavo su Antanu Guoga.

Iš pareigų traukiasi beveik visa Lietuvos krepšinio federacijos vadovybė, išskyrus generalinį sekretorių Mindaugą Balčiūną. Atsistatydina federacijos prezidentas Arvydas Sabonis, viceprezidentas Antanas Guoga, vykdantysis direktorius Paulius Motiejūnas ir vyrų krepšinio rinktinės treneris Jonas Kazlauskas. Kas iš tikrųjų nutiko krepšinio federacijoje LRT laidoje „Dėmesio centre“ Edmundas Jakilaitis diskutavo su Antanu Guoga.

Pone Guoga, ar aš teisingai supratau, kad federacijos prezidentas traukiasi dėl kritikos žiniasklaidoje? Jis konkrečiai įvardino vieną naujienų portalą „basketnews.lt“ ir ten publikuotus straipsnius. Perskaičiau šiandien tas publikacijas, na, taip, ten kritikos netrūksta, tačiau ar dėl to reikia atsistatydinti A. Saboniui?

Tiesiog šokas. Šis sprendimas tikrai nelabai logiškas. Kritikos daug gaunam, aš taip pat jos gaunu nemažai ir įvairiose gyvenimo situacijose. Tačiau iš kritikos mokomės, tobulėjam, sužinom, kas yra gerai, kas negerai. Žinoma, dar geriau tokių komentarų neskaityti. Visada yra kas paskaitys ir tau pasakys. Matot, A. Sabonis yra „dūšios“ žmogus. Jis gyvena rinktine, jis su ja buvo visą laiką, padėjo žaisti. Akivaizdu, kad A. Sabonis labai jautriai reaguoja į kritiką, treneris J. Kazlauskas taip pat labai jautriai priima ją (kritiką – LRT). Aš, pavyzdžiui, neskaičiau tų straipsnių.

Na, ten yra mintis, kad matematikai turi mokyti matematikos, treneriai – žaisti krepšinį. Taip, galbūt galima tai vertinti įvairiai. Ypač atsižvelgiant į tai, kad, kaip supratau iš J. Kazlausko, federacija tarsi moka pinigus tam portalui kaip savo, tarsi, padaliniui. Vis dėlto ar tai yra priežastis atsistatydinti? Arvydui Saboniui?

Iš tiesų čia nėra logikos. Mes susitikome trise po čempionato dar Slovėnijoje, surengtoje šventėje. Jau tuomet treneris išsakė mintį, kad galbūt komandos vadovas ar kas kitas turėtų susodinti visą žiniasklaidą, perskaityti, ką jie nori parašyti ir duoti leidimą spausdinti.

Tai juk absurdas.

Na, gal kai pripranti Kinijoje ar Rusijoje... gal matai tam tikros logikos tame. Tose šalyse tai įmanoma, tačiau Lietuvoje – ne. Reikia suprasti, kad būtent mikroklimatas komandoje, trenerio, A. Sabonio tam tikrų dalykų supratimas skiriasi nuo mūsų supratimo. Ta kritika ir tas visas vykstantis šou yra dalis džiaugsmo. Be kritikos nebūtų taip įdomu. Jeigu tik gražiai visi rašytume, žmonės netikėtų tuo, nesidomėtų. Yra daug nuomonių, daug klaidų. Gaila, kad kai kurie žmonės taip skaudžiai viską priėmė. Matyt, tai buvo riba.

Pone Antanai, jūs pats tikite, kad čia yra tik užgautų ambicijų klausimas? Skamba neįtikėtinai. Šarūnas Marčiulionis komentuoja, kad jam šie argumentai yra juokingi.

Aš kalbėjau ir su krepšininkais. Broliai, pavyzdžiui, tikrai labai jautriai į viską reagavo. Sako, va, „chebra“ pasakė tą, pasakė aną. Kažkodėl labai reagavo į tai, kas ką pasakė. Tačiau reikia suprasti, kad tai tęsėsi tris savaites, čempionatas labai ilgas. Buvo didelis spaudimas. Krepšininkai žaidžia ne už pinigus. Dauguma jų turi puikius kontraktus ir dalyvavimas čempionate jiems tik didina riziką, gali sugadinti karjerą. Krepšininkai žaidžia Lietuvai ir už Lietuvą. Ir kai gauni tokią didelę dozę kritikos, galbūt gali juos suprasti. Negalima mąstyti tik kaip mes mąstom, reikia pabūti jų kailyje, suprasti, ką reiškia žaisti rinktinėje.

Siūlau pasiklausyti, ką prieš išvykdymas į Kiniją telefonu kalbėjo Jonas Kazlauskas. 

J. Kazlauskas (telefonu): gaila, kad ne tie laimėjo. Šiaip kalbėjome daug su Arvydu apie šią situaciją ir visa kita. Aš galvoju, kad jis yra per daug doras žmogus ir nenori daryti didelės revoliucijos prieš tuos žmones, kurie jį pakvietė. Turiu omenyje Mindaugą Balčiūną. Todėl jis traukiasi pats.

Treneri, ar jūs sakote, kad A. Sabonis pralaimėjo M. Balčiūnui?

Na, laimėjo pralaimėjo – čia garsios frazės. Bet paprasčiausiai Sabonis turbūt nebenori būti tose intrigose, dalyvauti tokiuose dalykuose.

Kas nulėmė jūsų sprendimą?

Jeigu jūs galvojate, kad išėjus Saboniui ir Motiejūnui aš liksiu su Balčiūnu – tai būtų keista.

Jūs sprendimą priėmėte jau žinodamas, ką darys A. Sabonis? Ar jūsų sprendimas yra pasekmė?

Jau anksčiau kalbėjomės ir sakėm, kad jeigu Arvydas išeina – tai išeiname visi. Nėra dėl ko daugiau ten likti. Aš turėčiau kai ką paaiškinti. Galbūt aš mažiau skaitau, stengiuosi žaidėjus apsaugoti nuo to, kas rašoma. Į sveiką kritiką reaguoju normaliai, tačiau čempionato metu „basketnews.lt“ buvo keletas straipsnių, kurie, mano nuomone, buvo užsakyti. Jie tikrai labai įžeidžiantys. Tačiau jeigu čempionato metu federacijos žmogus organizuoja tokius dalykus? To negali būti. Tas žmogus jau nebesivaldo. Jis visus įžeidinėja, su visais susipykęs. Teismuose bylinėjosi su Marčiulioniu, pralaimėjo bylą ir nesugebėjo atsiprašyti. Garsiai pareiškė, kad matematikai turi mokyti matematikos, o krepšinio treneriai – treniruoti. Kas jis toks?

Iš jūsų suprantu, kad M. Balčiūnas įveikė A. Sabonį?

Aš manau, kad krepšinio bendruomenė irgi taip suvokia. Aš mačiau, kas rinktinei yra A. Sabonis. Jam nereikia ateiti ir sakyti: „aš federacijos prezidentas“. Jį visi puikiai žino, jis yra autoritetas. Kur toliau bus ta mūsų jėga Europoje, pasaulyje, kai tokie žmonės išeina?

O jūs pats pritariate A. Sabonio sprendimui?

Tai yra jo sprendimas. Nei pritariu, nei nepritariu. Kiekvienas turi daryti savarankiškus sprendimus.

Taigi tokie komentarai. Pone Guoga, Jūs irgi atsistatydinot, ne tik A. Sabonis. Kokie jūsų argumentai?

Mes visi turime skirtingų priežasčių. Paulius Motiejūnas pasitraukia, nes be darbo federacijoje yra ir „Žalgirio“ vadovas. Tai yra interesų konfliktas ir jis turėjo pasitraukti daug anksčiau. Dėl Jono Kazlausko, manau, tai yra tiktai dėl konflikto su Mindaugu Balčiūnu. Ir tai yra apgailėtina... Gaila, kad mes Lietuvoje taip nemokame suderinti visų asmeniškumų. Visi skiriamės ir nesame idealūs. Gal kartais ir konfliktiški, ir ne tą žodį pasakome, ar pasakome, ko nereikėtų, bet širdis federacijos buvo ta pati. Labai gaila, kad mes nesusivienijom į vieną kumštį.

Dabar jau to nebepavyks padaryti? Viskas?

Aš irgi išeinu, kad parodyčiau pavyzdį. Manau, visi turėtų pasitraukti ir federacijos vadovybė turėtų būti renkama iš naujo. Reikia rasti naujus lyderius, pamatyti, kuo labiausiai pasitikima ir tikima. Turbūt akivaizdu, kad A. Sabonis negrįš. Bet reikia jam padėkoti už nuopelnus. Per dvejus metus tikrai nuveikta daug: tiek Venesuelos olimpiadoje, dabar čempionate. Mindaugas Balčiūnas taip pat atidavė daug jėgų krepšiniui. Jo indėlis taip pat labai svarbus. Jis daugiausiai dirbo organizuojant krepšinio čempionatą Lietuvoje. O jis buvo geriausias per čempionatų istoriją. Taigi labai gaila, kad dviejų žmonių nesugebėjimas išspręsti asmeninių konfliktų priveda prie tokios situacijos.

Na, bet A. Sabonis turėjo šią problemą spręsti, o ne nuo jos bėgti?

Taip, galėjo spręsti. Manau, kad tai, kas įvyko šiandien yra didelis praradimas. Po A. Sabonio išėjimo visi turėtų kristi, nes mes kaip komanda, vadinasi, kažką darėme ne taip. Vos ne iki ašarų prašiau A. Sabonio likti, viską apmąstyti. Tačiau man nepavyko jo perkalbėti, todėl ir aš traukiuosi.

Pone Guoga, ar Jūs pats tikite, kad įsižeidimas dėl straipsnių ir komentarų palyginti mažame portale, kuris tikrai neformuoja visos Lietuvos nuomonės, yra priežastis, dėl kurios atsistatydina visa krepšinio federacijos vadovybė, taip pat ir Jūs?

Aš tikrai dėl to neatsistatydinu, nes aš net neskaičiau tų straipsnių. Tačiau jeigu karalius krenta, mes turime kristi kartu. Bus nauji rinkimai, ir žmonės pasakys, ką jie nori matyti krepšinio vadovybėje. Jeigu nuomonė jau išreikšta, jeigu jau neįmanoma įkalbėti mūsų prezidento likti, tai mes turime išeiti kartu su juo. Dabar vykdomasis komitetas yra laisvas, ir reikia iš naujo pradėti dirbti nuo balto lapo. Kai yra tokie aukšti rinktinės pasiekimai ir visi išeina, yra rimta problema. Aš išėjau dėl to, kad nesugebėjau A. Sabonio įtikinti pasilikti.

Bet kol kas tai atrodo ne problema, o nesąmonė.

Aš prisiimu atsakomybę, kad nesugebėjau įtikinti A. Sabonio. Esu dėl to kaltas, ir tai reiškia, kad savo darbą dirbu blogai. Mes visi blogai dirbame, jei prarandame prezidentą.

Telefonu: Mindaugas Balčiūnas, Lietuvos krepšinio federacijos generalinis direktorius

Sunku suvokti tokius teiginius. Treneris Jonas Kazlauskas nuomonę apie mane jau yra išsakęs dar nepradėjęs eiti pareigų. Man tai nieko nauja. Jis sakė, kad M. Balčiūno problemą išspręsime. Jeigu buvo koncentruojamasi į tai, manau, tai neįeina į gerbiamo trenerio pareigas. O su Arvydu nebuvo  jokių problemų, dirbome gerai. Manau, jis tik pats gali pasakyti savo nuomonę ir argumentus.

Kaip Jūs vertinate Jono Kazlausko mintį, kad laimėjo ne tie. Ar reikėtų suprasti, kad M. Balčiūnas laimėjo, o A. Sabonis pralaimėjo?

Negaliu vertinti pasisakymų, kurių iki galo nelabai suvokiu. Treneris turi savo nuomonę, jeigu kažkam reikėtų atleisti generalinį sekretorių, tai yra vieno sprendimo reikalas –  prezidento ir vykdomojo komiteto. Mes kiekvienas atliekame savo darbą. Jei atliekame gerai, turime palaikymą, jei ne – neturime. O visa kita yra tik emocijos, daugiau nieko.

Jonas Kazlauskas sako, kad interneto portalas „ basketnews.lt“ turi kontraktą su Federacija ir yra vertinamas kaip jos padalinys. Kaip tame portale atsirado kritiški straipsniai Jono Kazlausko atžvilgiu?

Neįsivaizduoju, kaip tai paaiškinti. Taip, ir šis portalas, ir kitos žiniasklaidos priemonės yra Federacijos partneriai, bet mes jų nei kontroliuojame, nei nurodinėjame, ką jiems rašyti. Manau, Lietuvoje yra spaudos laisvė, ir kiekvienas turi teisę išsakyti savo nuomonę. O jeigu rašiniai vieniems patinka, kitiems nepatinka, Federacija už tai tikrai negali atsakyti.

O Jūs pats kritiškų straipsnių apie Joną Kazlauską neinicijavote?

Mūsų Federacijos gyvenimas priklauso nuo rinktinės sėkmės. Mes stengiamės jai padėti sudarydami sąlygas, sutvarkydami draudimus, darydami viską, kas padėtų rinktinei. Galima negatyvi įtaka šiuo atveju net nesvarstytina, ji nelogiška. Manau, reikėtų paklausti pačių žurnalistų, kurie rašė tuos straipsnius, ir galbūt jie įvardintų, kaip viskas vyko. Man sunku tai net komentuoti.

Pone Guoga, manau daugelis, paklausę kas vyksta, greičiausiai turi vienintelį komentarą: vaikų darželis. Kažkas kažką pasakė, kažkas įsižeidė, kažkas neišgirdo...

Aš asmeniškai nesu įsižeidęs, nepykstu, toliau trejus metus remsiu Federaciją, mano meilė krepšiniui liko tokia pati. Tačiau aš nematau priežasčių likti Federacijoje, jeigu joje nėra A. Sabonio. Aš jį įkalbėjau ateiti į Fderaciją, jis yra autoritetas visai Lietuvai. Taigi aš Federacijoje be A. Sabonio neliksiu. Turiu trauktis kartu su juo, buvau jo komandoje ir labai šį žmogų gerbiu. Labai gaila, kad jis priėmė tokį sprendimą, nes jo krepšiniui labai reikia. Siūliau jam įvairius variantus. Klausiau, jeigu M. alčiūnas išeina, ar tu liktum? Tačiau A. Sabonis patikino, kad konflikto tarp jo ir M. Balčiūno nėra. Tai yra M. Balčiūno ir trenerio J. Kazlausko reikalas. Jie susiplakė.

Ir A. Saboniui teko rinktis? J. Kazlauskas viešuose pasisakymuose leido suprasti, kad yra išsakęs sąlygas Arvydui Saboniui ir ta sąlyga buvo, kad neva neliktų M. Balčiūno. Ir A. Sabonis, užuot daręs sprendimą ir pasirinkęs, nusprendė jokio sprendimo nedaryti?

M. Balčiūnas irgi prašė A. Sabonio ateiti į Federaciją dirbti. Tai irgi reikia įvertinti. O A. Sabonis yra doras, principingas žmogus. Jam tikrai sunku priimti sprendimą ir atsikratyti M. Balčiūno. Jis suprato, kas turi aukoti save. Turime suprasti, kad ne visi vienodai mąsto ir nori dalyvauti intrigose ar nesuprantamuose žaidimuose. Gal M. Balčiūnas yra stipresnis žmogus ir, kaip vadybininkas, mąsto kitaip. Gal kartais kritika ir padeda, tačiau šį kartą nepavyko. Labai gaila.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt