Sportas

2018.09.20 21:24

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L. Messi?

Savaitgalį Lietuvą aplankysiantis popiežius Pranciškus tikrai nespės apsilankyti Lietuvos futbolo A lygos favoritų rungtynėse penktadienį Vilniuje, bet Šventasis Tėvas turi įdomių sąsajų su futbolu. Kitaip ir būti negali, juk jis kilęs iš dėl futbolo pamišusios šalies – Argentinos.

Dabartinio popiežiaus pirmtakai irgi nebuvo abejingi futbolui.

Jonas Paulius II žaidė vartininku jaunystėje Lenkijoje, o vėliau liko užkietėjęs Krokuvos „Cracovia“ komandos aistruolis. Buvęs popiežius Benediktas XVI garsėjo kaip Miuncheno „Bayern“ gerbėjas, pats augęs Bavarijos regione. Dabartinis Vatikano vadovas nėra išimtis.

Futbolo kamuolys prie kojų nelipo

Bendraudamas su Romoje jį aplankiusiais vaikais popiežius Pranciškus yra pripažinęs, kad jaunystėje futbolą įprastai žaisdavo stovėdamas vartuose, nes niekada nebuvo itin stiprus aikštėje.

„Kai aš buvau jūsų amžiaus, aš žaidžiau futbolą, bet nebuvau geras futbolininkas, – 11-mečiui berniukui pasakė popiežius.

Jis pasakojo, kad dėl futbolo išprotėję tėvynainiai skirdavo pravardę tiems, kuriems futbolas nelipdavo: „pata dura“ (sustingusios kojos).

„Aš buvau „pata dura“, todėl įprastai būdavau vartininkas, kad nereikėtų daug judėti“, – neslėpė popiežius Pranciškus.

Nepaisant to, kad trūko įgūdžių futbolo aikštėje, Pranciškus yra žinomas kaip Buenos Airių futbolo komandos „San Lorenzo“ sirgalius.

„San Lorenzo“ 2014 metais laimėjo Pietų Amerikos futbolo klubų pirmenybes „Copa Libertadores“, o tarpžemyniniame čempionų turnyre pasiekė finalą, kur nusileido Madrido „Real“. Lyg tyčia, geriausius rezultatus per klubo istoriją „San Lorenzo“ futbolininkai pasiekė tuo metu, kai popiežiumi buvo išrinktas jų tėvynainis.

Kai argentinietis, kurio tikrasis vardas ir pavardė yra Jorge Mario Bergoglio, gavo naują darbą Romoje, „San Lorenzo“ klubas ne tik laimėjo „Copa Libertadores“, bet ir po 7 metų pertraukos triumfavo Argentinos pirmenybėse, nors sezoną prieš tai kovojo dėl išlikimo lygoje.

Kiek vėliau popiežius buvo susitikęs su savo mylima komanda Vatikane, kur „San Lorenzo“ jam pristatė trofėjų.

Šventas Tėvas savo ruožtu išsakė komplimentus futbolininkams. „Aš sveikinu „San Lorenzo“ čempionus, – sakė jis, valiūkiškai šypsodamasis. – Šis klubas yra dalis mano kultūrinės tapatybės.“

Apie rezultatus informuoja sargybinis

Įdomu tai, kad dėl savo vertybių ir elgesio bene žemiškiausiu visų laikų popiežiumi laikomas argentinietis nėra matęs geriausio pasaulio futbolininko aikštėje.

Argentinos laikraščiui „La Voz Del Pueblo“ popiežius pripažino, kad yra dusyk sutikęs savo garsųjį tautietį Lionelį Messi, tačiau niekada nematęs jo žaidžiant.

„Jūs labiau Messi ar Mascherano stiliaus popiežius?“ – buvo paklaustas Šventasis Tėvas, su mintimi, kad L.Messi garsėja kaip nuostabus kūrėjas atakuojat, o jo tautietis ir buvęs komandos draugas Barselonos klube Javieras Mascherano labiau pasižymi kieta gynyba.

Popiežius nuoširdžiai atsakė, kad nežino, nes niekada nematė jų žaidžiant.

Priežastis paprasta. Popiežius nežiūri televizijos nuo 1990 metų.

Sprendimo gyventi be televizijos priežastį Šventasis Tėvas yra apibūdinęs lakoniškai: „Tai ne man, – sakė jis „La Voz del Pueblo”. – Aš nežiūriu nieko. Yra Šveicarijos sargybinis, kuris man praneša rezultatus ir kaip mums sekasi turnyrinėje lentelėje.“

Popiežius turėjo galimybę darsyk sutikti L.Messi šiemet, nes prieš 2018 metų pasaulio čempionatą buvo planuojamas Argentinos rinktinės vizitas Vatikane.

Tačiau Argentinos komandos pasirengimo planai pasikeitė ir ji neiškeliavo į Romą. Sėkmė iš aukščiau Argentinai nebūtų pakenkusi – planetos pirmenybėse Rusijoje ji vos išsikapstė iš grupės ir krito aštuntfinalyje po pralaimėjimo Prancūzijai.

L. Messi geresnis už D. Maradoną ir Pelę

Nors popiežius nėra matęs L. Messi žaidžiančio, jis turi tvirtą nuomonę apie geriausią pasaulio futbolininką.

Jis neieškojo diplomatiško atsakymo ir nekalbėjo, kad visi yra vienodai geri. „Man Messi yra geresnis nei Maradona ir Pele“, – 2016 metais pareiškė Pranciškus, per vieną susitikimų su jaunimu.

AFP/Scanpix nuotr.

Regis, D. Maradona neįsižeidė. Argentinos futbolo legenda, kurio jo įvartis 1986 metų pasaulio čempionate į anglų vartus iki šiol vadinamas „Dievo ranka“, nes buvo įskaitytas po teisėjo klaidos, buvo susitikęs su popiežiumi, kai Vatikane prieš futbolo labdaros mačą šis priėmė ir daugiau futbolo garsenybių: brazilą Ronaldinho, italą Francesco Totti.

D. Maradona tikrai nepretenduoja į šventuosius savo gyvenimo klystkeliais, bet ir jis negalėjo atsisakyti priėmimo Vatikane.

„Esu su popiežiumi Pranciškumi, jam aš visada atviras, – sakė D. Maradona. – Jis dirba didžius darbus Vatikane, tai vertina visi katalikai. Aš ilgai laikiausi atokiau nuo bažnyčios dėl daugybės priežasčių, bet popiežius Pranciškus privertė mane sugrįžti.“

Taktiškumą futbole popiežius Pranciškus pademonstravo kitą sykį, kai Romoje draugiškas rungtynes žaidė Italijos ir Argentinos rinktinės.

Paklaustas, ar palaimins savo gimtąją komandą, jis sakė: „Man bus tikrai sunku dėl savo šaknų, bet laimė tai – draugiškas mačas, kurio rezultatas neatsilieps turnyro lentelėje.“