Naujienų srautas

Sportas2021.04.10 10:41

Rose Namajunas motyvacijos kovai dėl čempionės diržo semiasi iš Lietuvos istorijos: geriau miręs nei raudonas

Martynas Nesavas, LRT.lt 2021.04.10 10:41

Po pirmojo pokalbio su Rose Namajunas LRT.lt praėjo jau kiek daugiau nei keturi mėnesiai ir šįkart su ja susėdome pasikalbėti visiškai kitokiomis aplinkybėmis. Lietuvių kilmės kovotojos laukia rimtas iššūkis UFC oktagone – balandžio 25 dieną Lietuvos laiku ji susitiks su pajėgia Kinijos kovotoja Zhang Weili ir sieks atimti „strawweight“ čempionės titulą. 

„Viskas yra tikrai gerai. Dabar esu treniruočių stovykloje, nieko ypatingo, naujo nenutiko. Dabar vyksta kovotojos gyvenimas – šiandien turėsiu būti fotosesijoje, kalbėti su kitomis žiniasklaidos priemonėmis, vėliau bus treniruotė. Viskas kaip ir visada, darau tai jau ilgą laiką. Visuomet gali sulaukti siurprizų, bet esu jiems pasiruošusi“, – pokalbį lengva nata pradėjo pašnekovė.

Vėl arti UFC čempionės titulo atsidūrusi Rose Namajunas: aš kovoju dėl laisvės, esu lietuviško kraujo ir turiu amerikietišką svajonę

Pasaulis nenustoja suktis – R. Namajunas ne tik sužinojo, kad turės šansą dar kartą kovoti dėl UFC čempionės titulo, bet ir spėjo padidinti savo, kaip superžvaigždės, statusą – kovotoją buvo galima išvysti ir didžiausio JAV sporto renginio, „Super Bowl“ vadinamamo amerikietiškojo futbolo lygos (NFL) finalo, metu rodytoje reklamoje.

„Buvo smagu. Aš buvau nustebusi, kad tai vis dar toks didelis dalykas. Amerikietiškasis futbolas, be abejo, yra viena populiariausių sporto šakų JAV, bet visi šiomis dienomis taip sunkiai išlaiko dėmesį… Tai vis tiek buvo didelis dalykas, sulaukiau labai daug dėmesio ir žinučių“, – įspūdžiais apie reklamą dalijosi R. Namajunas.

Sportininkės šeimoje ir toliau plečiasi profesionalių kovotojų ratas. Tada, kai kalbėjomės su R. Namajunas, savo debiuto profesionaliame MMA narve laukė ir jos brolis Nojus Namajunas.

„Tai yra smagu. Mano pagrindinis prioritetas šiuo metu yra mano kova – džiaugiuosi dėl jo, bet dabar turiu visą save atiduoti kovai“, – brolio debiutą pakomentavo R. Namajunas.

Kalbantis su R. Namajunas buvo akivaizdu, kad ji nusiteikusi itin rimtai kovai, o visos mintys ir energija nukreiptos į pergalės siekį. Motyvacijos netrūksta ruošiantis bet kuriai kovai, o pati kovotoja teigė, kad šįkart jos semiasi iš lietuviškų šaknų.

„Mano motyvacija yra pergalės, o diržas yra pergalių palydovas. Noras nugalėti man padeda atsikelti kiekvieną rytą ir sunkiai dirbti. Be abejo, būna momentų, kai ego paima viršų, kaip ir kovose su Andrade ir Jedrzejczyk. Atrodo, kad konfrontacija gali padėti motyvuotis, bet iš tikrųjų visada kontroliavau save, niekada nejaučiau neapykantos oponentėms, taip pat nėra taip, kad nekęsčiau Weili.

Jaučiu, kad šį kartą ypač turiu dėl ko kovoti – dėl to, kam ji atstovauja. Bandžiau sau priminti savo šeimos istoriją, iš kur mes esame kilę. Norėjau pamokyti savo treniruočių partnerį Chico Camusą apie lietuvių sunkumus, mūsų istoriją. Pažiūrėjome filmą „Kita svajonių komanda“, kad geriau suprastume, dėl ko kovojame. Peržiūrėjusi filmą dar geriau supratau – „geriau miręs nei raudonas“.

Aš nemanau, kad atsitiktinumas, jog Weili yra raudona, tai yra tai, kam ji atstovauja. Nieko asmeniško prieš ją neturiu, bet tai didžiulė motyvacija man – aš kovoju dėl laisvės, kliaujuosi Jėzumi, esu lietuviško kraujo ir turiu amerikietiškąją svajonę. Visus šiuos dalykus pasiimsiu į šią kovą“, – tvirtai teigė R. Namajunas.

Pergale tiki ne tik R. Namajunas, bet ir kitos kovinio sporto pasaulio žvaigždės. Mike`as Tysone`as savo tinklalaidėje negailėjo pagyrų lietuvei ir teigė, kad šioji gali „sunaikinti“ Zhang Weili.

„Dažniausiai aš bandau atsiriboti nuo kitų žmonių nuomonių – nesvarbu, ar jos geros, ar blogos. Jei kas nors manimi abejoja, stengiuosi tai panaudoti kaip motyvaciją. Bet galų gale visada stengiuosi būti savo kelyje, net jei mane giria Mike`as Tysonas, kurį aš dievinu. Jis yra legenda, amerikietiškosios svajonės viršūnė ir tikra ikona JAV. Jo komplimentai man reiškia tikrai daug, bet aš neleidžiu tam keisti mano pasiruošimo. Aš turiu susitelkti į tai, ką galiu kontroliuoti, – save. Labai lengva pasimesti tokiuose dalykuose, ypač kai mane giria žmogus, kuriuo aš žavėjausi visą gyvenimą.

Iš kitos pusės, kai girdžiu tokius dalykus, galvoju, kad turiu treniruotis dar stipriau, nes mano oponentė tai gali panaudoti kaip motyvaciją. Aš dažniausiai nesu favoritė, net ir šioje kovoje, man regis, mane kiti mato ne kaip favoritę, tad aš žinau, kaip tai gali motyvuoti, turiu likti susikaupusi“, – bokso legendos pagyras įvertino kovotoja.

Kitų žmonių nuomonės nebūtinai išreiškiamos tik žodžiais laidose ar žiniasklaidoje – arenose esantys sirgaliai dažnam kovotojui yra labai svarbūs. Šį UFC 261 renginį Džeksonvilio mieste, nepaisant pandemijos, stebės apie 15 tūkstančių žmonių. Parduoti absoliučiai visi bilietai.

„Viskas bus tik intensyviau. Kova ir taip bus didžiulės svarbos, ypač kai kovosime dėl diržo ir dėl to, ką aš jau esu nuveikusi. Bet viskas, ką padariau praeityje, leido man tam pasiruošti“, – apie žiūrovų svarbą arenoje kalbėjo lietuvė.

Kovoje dėl aukso – itin stiprios kinės barjeras

R. Namajunas jau yra buvusi UFC čempione – 2017 metais ji šį titulą pirmą kartą iškovojo įveikusi Lenkijos kovotoją Joanną Jedrzejczyk. Čempionės titulą jai pavyko apginti, tiesa, vėliau pralaimėjusi Jessicai Andrade kovotoja jį prarado. R. Namajunas prieš šią varžovę jau pasiekė revanšą ir išlaikiusi aukščiausią reitingo poziciją gavo dar vieną šansą grumtis dėl čempionės titulo.

Tarp kovinio sporto analitikų yra paplitęs terminas „kovų matematika“. Tai požiūris į kovas ir jų analizė, remiantis abiejų kovotojų buvusių priešininkų nagrinėjimu: kas kovojo, su kuo, kam pralaimėjo, bandoma rasti priešininkų, su kuriais yra kovoję abu analizuojami kovotojai.

Kovų matematiką galima pritaikyti ir šiai kovai. Tiek Zhang Weili, tiek R. Namajunas oktagone yra susitikusios su J. Jedrzejczyk ir J. Andrade. Abi šias kovotojas yra įveikusios, tiesa, R. Namajunas J. Andrade nugalėjo tik revanšiniame susitikime, o Zhang Weili nokautavo jau pirmame susitikime ir būtent tada iškovojo čempionės titulą.

„MMA kovų matematika mėgsta užsiimti visi, joje kažkas slypi. Be abejo, labai sunku tinkamai atlikti kovų matematiką, nes jei tiesiog žiūrėsi, kas laimėjo, prieš ką ir kaip, tai bus pernelyg siauras požiūris, nes MMA kovose ir kovotojų gyvenime yra tiek daug kintamųjų. Aš visuomet keičiuosi, prisitaikau. Galite pažiūrėti į visas mano revanšines kovas – jose aš esu žymiai geresnė. Jeigu kalbame apie kovų matematiką, kuo daugiau turi informacijos, tuo geresnius spėjimus gali atlikti, bet reikia žiūrėti žymiai plačiau“, – apie praeities varžovių palyginimus ir kovų matematiką kalbėjo R. Namajunas.

R. Namajunas UFC viršūnėje buvo jau tuomet, kai Zhang Weili tik debiutavo organizacijoje UFC. Debiutas buvo sėkmingas ir kovotoja per penkias kovas UFC oktagone dar nėra patyrusi nė vieno pralaimėjimo. Tiesa, kinė R. Namajunas radare atsidūrė ne iš karto.

„Pirmą kartą ją pastebėjau, kai ji kovėsi su Tecia Torres. Manau, Teciai sekėsi gerai, kaip ir su dauguma kovotojų, bet labiausiai įsiminiau vieną dalyką – Zhang Weili buvo šiek tiek stipresnė, šiek tiek didesnė Tecios versija. Manau, Tecia geriau judėjo oktagone, taip pat buvo techniškesnė smūgiuotoja, bet jeigu Zhang Weili pajaučia, kad nėra techniškesnė, ji tinkamą poziciją susikurs jėga ir raumenimis, o tai jai dažnai sekasi. Ji taip pat labai nori laimėti.

Po tos kovos pernelyg daug jos neanalizavau, tik pagalvojau, kad ji visai gera. Kai Zhang Weili laukė kova su Andrade, aš žinojau, kad ji laimės, tik nemaniau, jog tai padarys taip įspūdingai. Po to momento supratau, kad man reikia ją stebėti“, – pirmaisiais įspūdžiais apie Zhang Weili dalijosi R. Namajunas.

Pagrindiniai dalykai, kuriuos pamini dauguma ekspertų, kalbėdami apie Zhang Weili, yra jos jėga oktagone – tiek smūgiuojant, tiek parteryje, tiek klinče. Be to, kinė yra greita ir pakankamai universali kovotoja, turi patirties tiek parteryje, tiek kovose stovint.

R. Namajunas visada giriama už itin technišką smūgiavimą, tinkamą kovos taktiką, taip pat jos arsenale yra ir kitas dažnai pamirštamas ginklas – džiudžicu sugebėjimai. R. Namajunas kalbėjo, kad Zhang Weili jos turėtų saugotis visur.

„Kova gali vykti keliais skirtingais būdais. Aš manau, kad laimėčiau kovą stovint, nors ir ji pati norės, kad ši kova kuo ilgiau taip vyktų. Mano įgūdžiai parteryje visada buvo labai geri, bet pastaruoju metu labai patobulėjau, ypač klinčo situacijose. Dabar mano smūgiavimo įgūdžiai dar geresni – geresni nei bet kada.

Esu pastebėjusi keletą dalykų. Aišku, ji turi būti atsargi dėl daugelio dalykų. Manau, ji padarys viską, kad kova vyktų stovint, bet kai ji pajus mano jėgą, mano gebėjimą kontroliuoti kovą, mano aurą, bandys kovą perkelti į parterį.

Net ir žiūrint į Zhang Weili ir Joanos kovą – Zhang Weili gana gerai sekėsi kovoti stovint, bet ji galiausiai bandė perkelti kovą į parterį. Vos tik ji pradės pralaimėti smūgių kovą, bandys mane parversti. Ji atkakli, tvirta ir aš stengsiuosi susitelkti į savo planą. Nesvarbu, kiek laiko man tai užtruks, aš tai padarysiu“, – užtikrino kovotoja.

Pokalbio pabaigoje paklausta, ar turi viziją, kaip gali pasibaigti ši dvikova, pašnekovė buvo atvira ir atsakė trumpai: „Kaip ir visada – mušti jai į veidą, užkariauti jos nugarą ir užsmaugti. Dabar turiu žymiai daugiau įrankių, galiu kovą užbaigti daugybe skirtingų būdų, bet būtent tai yra pagrindinis mano kovos planas.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi