Sportas

2020.11.15 15:00

Neeilinius rinkimus siūlantis dziudo vadas iškart skelbiasi ir neabejotinu jų laimėtoju – kodėl?

Paulius Cubera, LRT.lt2020.11.15 15:00

Dziudo sporto bendruomenę ne pirmus metus skaldant nesutarimams Lietuvos dziudo federacijos (LDF) prezidentas Vigmantas Sinkevičius teigia, kad neeilinius rinkimus galėtų surengti bet kada ir neabejotinai juos laimėtų. Kodėl LDF vadovas toks užtikrintas pergale? Viskas paprasta: daugiau nei 18 metų federacijai vadovaujantis V. Sinkevičius yra sukūręs tokią struktūrą, kurią išardyti net ir teisiniu būdu – sudėtinga.

„Esu pasiūlęs opozicijos lyderiui susitikti, kalbėtis, dalyvauti komandoje, esu siūlęs ir viceprezidento postą, tačiau to žmogaus tai netenkina. Tenkina tik vienas neargumentuotas pasakymas, kad turėčiau pasitraukti. Mielai galėčiau surengti neeilinius rinkimus ir dar kartą pasitikrinti, kas labiau priimtinas dziudo bendruomenei, o kas ne. Net neabejoju, kad laimėčiau tuos rinkimus“, – LRT TELEVIZIJOS žurnalistei Brigitai Virbalytei kiek anksčiau užtikrintai sakė V. Sinkevičius.

Kodėl dabartinis federacijos prezidentas, vadovaujantis jai nuo 2002 metų, yra toks užtikrintas savo pergale, suprasite perskaitę šį LRT.lt tekstą.

Opoziciją Lietuvos dziudo federacijai (LDF) nuo 2018 metų sudaro imtynininko olimpiečio Mariaus Paškevičiaus įkurta Nacionalinė dziudo asociacija (NDA). Abi šios organizacijos veikia asociacijų principu, tačiau tik LDF pripažįstama tarptautinių dziudo organizacijų kaip Lietuvos atstovė.

Karas dziudo bendruomenėje: žymūs kovotojai skelbia, kad atiduoda sunkiai iškovotus juodus diržus

Dalis klubų – prezidento kišenėje

Štai 2018 metais vykusiuose LDF rinkimuose iš 36 balso teisę turinčių federacijos narių (šiuo metu narių, pasak LDF svetainės judo.lt, yra 37) 24 palaikė V. Sinkevičių, o 10 balsavo už dabar NDA vadovaujantį M. Paškevičių. Būtent po šių rinkimų opozicionieriams galiausiai trūko kantrybė ir buvo įkurta NDA.

Dziudo federacijos prezidentą, kaip ir daugumoje kitų federacijų, renka klubai nariai. Kiekvienas narys turi vieną balsą, o organizacijos vadovas išrenkamas paprastosios daugumos principu.

NDA skaičiavimu, federacijoje yra tik 12 narių, kurie nepritaria dabartiniam prezidentui V. Sinkevičiui ir jo veiklai. Tie 12 narių yra ir opozicinės NDA nariai (2018 metų rinkimuose balsavo už M. Paškevičių). Tiesa, remiantis judo.lt pateikiamu narių sąrašu, tokių federacijoje liko 11-a.

Kiti klubai pritaria V. Sinkevičiui arba yra jo kišenėje, t. y. valdomi paties V. Sinkevičiaus arba kitų federacijos valdymo organuose esančių asmenų.

Pats LDF prezidentas V. Sinkevičius savo organizacijos rinkimuose turi net penkis balsus. Jis yra Kauno dziudo klubo ir Kauno dziudo federacijos prezidentas, baikerių klubo „Big Gang MC“ prezidentas, dziudo apranga ir aksesuarais prekiaujančios įmonės „Judo Fashion“ direktorius bei LDF labdaros ir paramos fondo direktorius.

Visos šios penkios organizacijos yra LDF narės, žinoma, keisčiausiai čia atrodo baikerių klubas, bet federacijos prezidentui tai neatrodo keista.

„Aš esu Lietuvos dziudo federacijos prezidentas ir nekreipkite dėmesio, kad kas nors kur nors mane priskiria. Visokių užsiėmimų turiu: ir ženkliukus kolekcionuojame, ir pašto ženklus“, – dar 2009 metais „Kauno dienoje“ buvo cituojamas V. Sinkevičius.

Dar 4 klubams nariams vadovauja federacijos Vykdomojo komiteto nariai. Štai federacijos sporto direktorius Igoris Olchovičius yra Vilniaus miesto dziudo federacijos prezidentas, sporto direktorė Rasa Steponaitytė yra Kauno rajono dziudo klubo „Dziudistas“ direktorė, dar vienas sporto direktorius Žygimantas Rybinas yra Kauno dziudo klubo „Karys“ prezidentas, o LDF atsakingasis sekretorius Rolandas Lukoševičius yra Alytaus rajono dziudo klubo DO prezidentas.

Kauno veteranų dziudo klubo prezidentas Vasilijus Rybinas yra LDF trenerių tarybos narys.

Bent vieno klubo vadovą su federacijos prezidentu sieja draugystė motociklų pasaulyje. Štai Biržų dziudo klubo „Rooni“ prezidentu puslapyje rekvizitai.lt yra nurodomas Arūnas Braždžionis (Brazdžionis). Anot dar 2013 metais portale „Delfi“ publikuoto straipsnio, kuriame kalbinta jo žmona Justina Grumšlytė-Brazdžionis, jos vyras yra (ar tuomet buvo) baikerių grupuotės „Big Gang MC“ Los Andželo klubo prezidentas. Jis buvo ir V. Sinkevičiaus klasės draugas mokykloje.

Kaip teigė NDA generalinė sekretorė L. Dudėnienė, JAV gyvenantis A. Braždžionis federacijos rinkimuose niekada nedalyvauja, o savo balsą atiduoti įgalioja kokį nors baikerių klubo „Big Gang MC“ narį, kuris, žinoma, irgi palaiko V. Sinkevičių.

Taigi be jokios agitacinės veiklos V. Sinkevičius savo kišenėje prieš bet kokius rinkimus turi mažiausiai 11 balsų iš 37-ių (30 proc. balsų).

Dar mažiausiai 3 balsus dabartiniam prezidentui atneša ukmergiškis LDF viceprezidentas Rimas R. Čepelionis, netiesiogiai valdantis visus tris Ukmergės klubus narius – Ukmergės dziudo federaciją, Ukmergės veteranų klubą ir Ukmergės dziudo klubą.

Dviejų klubų – Kėdainių dziudo ir „Lifosos“ dziudo – prezidentu oficialiai nurodomas federacijai prielankus Rimantas Pakštaitis.

Vilniaus dziudo klubą „Banga“ įkūrė dziudo federacijos vyriausiuoju rinktinės treneriu paskirtas Eduardas Techovas, o jo sūnus valdo VšĮ „Olimpinė viltis“.

Šakių dziudo klubas „Audra“ priklauso dabar jau buvusiam Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkui Kęstučiui Smirnovui, kuris yra geras V. Sinkevičiaus bičiulis, anksčiau buvęs federacijos viceprezidentu.

Taigi, surinkome dar 8 balsus, kuriuos rinkimuose gauna V. Sinkevičius. Taip turime jau 19 iš 37, arba 51 proc. To pakanka, kad V. Sinkevičius, kaip pats sako, užtikrintai nors ir rytoj laimėtų dar vienus rinkimus į Dziudo federacijos prezidento postą.

Neoficialiai kalbama, kad V. Sinkevičius į savo pusę moka patraukti ir daugiau federacijos narių: kam padovanoja dziudo aprangų ar atributikos iš savo parduotuvės „Dziudo Fashion“, kam pažada kitokių gėrybių. Be to, yra klubų, kurių vadovai tiesiog nori ramiai gyventi, o ne pyktis su valdžia.

Nuversti prezidentą – misija neįmanoma

Tiesiausias kelias į pokyčius federacijoje – naujas prezidentas, kuris gali būti išrinktas tik demokratiniu būdu. Norint surinkti daugumą rinkimuose, opozicijai reikėtų į federaciją atvesti daugiau klubų, kurie nepalaiko dabartinio prezidento V. Sinkevičiaus.

2018 metų rinkimuose iš 36 tuomet federacijoje buvusių narių už M. Paškevičių balsavo tik dešimt.

Štai Nacionalinė dziudo asociacija savo puslapyje nurodo turinti net 46 narius, iš jų tik 11-a yra ir LDF nariai. Vadinasi, M. Paškevičiaus vadovaujama opozicija turi net 35 klubus, kurie galėtų tapti federacijos nariais ir rinkimuose lengvai pakreiptų persvarą į savo pusę.

Vis dėlto tai padaryti kone neįmanoma, nes dėl naujų narių priėmimo į federaciją sprendžia pati federacija, t. y. jos Vykdomasis komitetas. Be to, stojant į federaciją klubui reikia sumokėti net 1 000 eurų stojamąjį mokestį. Kaip teigė NDA generalinė sekretorė L. Dudėnienė, kiti klubai tokių pinigų tiesiog neturi.

Tačiau net ir turint pinigų įstoti į federaciją nebūtinai pavyks.

Kaip portalui LRT.lt pasakojo dziudo sportininkas ir treneris Erikas Cchovrebovas, jo įkurtas dziudo sporto klubas „Ardonas“ į federaciją mėgino stoti dar 2017 metais – prieš 2018-ųjų prezidento rinkimus. Federacija jo norą ignoravo.

„Turėjau galimybę išvykti į pajūrį, tapti treneriu ir 2017 metais pradėjau dirbti Palangoje. Lapkričio mėnesį į LDF išsiunčiau prašymą dėl stojimo į narius. Prašymą išsiunčiau elektroniniu paštu ir Lietuvos paštu registruotu laišku. Mano laiškas grįžo – jis iki šiol pas mane guli. Neišpakuotas, su spaudais, kad jo niekas neatsiėmė“, – LRT.lt pasakoja dziudo sporto klubus Kretingoje ir Palangoje įkūręs treneris, NDA viceprezidentas integracijai.

E. Cchovrebovas federaciją bandė informuoti dėl noro tapti nariu ir klausė, koks yra stojamasis mokestis, koks yra nario metinis mokestis, į kokią sąskaitą reikia pervesti pinigus ir kada reikia atlikti mokėjimą, kad jo klubas nariu taptų jau 2018 metais.

LDF įstatai skelbia, kad „Vykdomojo komiteto sprendimas dėl juridinio asmens narystės federacijoje privalo būti priimtas per vieną mėnesį nuo juridinio asmens prašymo su visais privalomais priedais gavimo dienos“.

Vis dėlto federacija nusprendė sau nepalankaus E. Cchovrebovo prašymo net nenagrinėti ir išsisuko nuo registruoto laiško atsiėmimo. Taip E. Cchovrebovas net negali apskųsti sprendimo nepriimti jo į narius – tokio sprendimo paprasčiausiai nėra.

Dviejuose E. Cchovrebovo klubuose iš viso sportuoja apie 100 dziudo sportininkų.

Lygiai tokia pati yra Šilutėje dziudo veteranų klubą įkūrusio Simo Knapkio istorija. Šis dėl stojimo į LDF narius kreipėsi 2018 metų sausio mėnesį – taip pat tiek elektroniniu paštu, tiek registruotu laišku. Viskas baigėsi sugrįžusiu laišku ir be atsakymo elektroniniu paštu.

E. Cchovrebovas portalui LRT.lt pasakojo, kad 2018 kovą, kai vyko federacijos rinkimai, jis atvyko į vietą ir bandė savo registruotą laišką su dokumentais ir prašymu priimti į federacijos narius įteikti asmeniškai prezidentui ar kam nors iš Vykdomojo komiteto narių. Jis buvo tiesiog neįleistas į salę, motyvuojant tuo, kad nepriklauso federacijai, todėl negali dalyvauti ir rinkimų konferencijoje.

„Kai pasibaigė konferencija ir V. Sinkevičius buvo perrinktas, vienas iš viceprezidentų man pasakė, kad dabar galėsiu atsiųsti savo laišką“, – teigė E. Cchovrebovas.

Dalis klubų nevykdo jokios veiklos

NDA skaičiuoja, kad bent 14-a federacijai priklausančių klubų nevykdo jokios su dziudo sportu susijusios veiklos. Vadinasi, užsiima kita veikla arba yra neveiksnūs, mirę klubai.

Tarp tokių yra jau minėtas baikerių klubas „Big Gang MC“, V. Sinkevičiui priklausanti dziudo reikmenų parduotuvė „Judo Fashion“ bei LDF paramos ir labdaros fondas. Įdomu, kad ši įmonė kartu su Lietuvos dziudo federacija bei klubu „Big Gang MC“ yra registruoti lygiai tokiu pat adresu Kaune – Aušros g. 42A.

Be šių trijų organizacijų, dar bent devynios LDF narės nevykdo jokios su dziudo susijusios veiklos, tai yra per 2017 metus neparengė nė vieno sportininko, kuris dalyvautų kurios nors amžiaus grupės nacionaliniame dziudo čempionate.

Tai 2017 metų duomenys, nes po 2018-ųjų Dziudo federacijos rinkimų buvo įkurta alternatyvi opozicinė organizacija – Nacionalinė dziudo asociacija. Pradėjusi nuo vos trijų narių 2018 metais, ji dabar vienija 46 dziudo klubus, organizuoja įvairių amžiaus grupių Lietuvos čempionatus, o juose dalyvauja kur kas daugiau sportininkų nei LDF varžybose.

Pavyzdžiui 2019 metais federacijos surengtame Lietuvos čempionate, kurį NDA boikotavo ir jame nedalyvavo šios organizacijos klubų sportininkai, iš viso buvo 44 dalyviai. Analogiškame NDA čempionate – 103 dalyviai.

2019-ųjų Lietuvos moksleivių dziudo čempionate, kurį surengė federacija, dalyvavo vos 138 sportininkai, o analogiškose asociacijos varžybose – 449.

Didžiausia bėda – federacijos savivalė ir neaiškūs finansai

Atrodo, kad įkūrus Nacionalinę dziudo asociaciją federacija sportininkams ir treneriams neturėtų būti reikalinga. Taip yra tik iš dalies.

Visų pirma federacija gauna biudžeto lėšas už laimėjimus, prie kurių neprisideda. Tik 6 LDF nariai, pritariantys federacijos veiklai, 2017 metais pelnė balus, kurie į federaciją atneša finansavimą biudžeto lėšomis. Šie šeši klubai surinko 89,82 balo.

Tuo metu 10 klubų, kurie yra LDF nariai ir reikalauja V. Sinkevičiaus atsistatydinimo, per 2017 metus surinko dešimt kartų daugiau – 822,74 balo.

Štai 2018 metais iš KKSD lėšų Dziudo federacijai atiteko šiek tiek daugiau nei 94 tūkst. eurų.

Kam šie pinigai panaudoti, V. Sinkevičiui oponuojantys treneriai ir sportininkai sužinoti negali, nors jiems tai leidžia pačios Dziudo federacijos įstatai. Anot jų, kiekvienas organizacijai priklausantis klubas turi teisę susipažinti su visais federacijos dokumentais.

Kaip LRT.lt sakė NDA generalinė sekretorė L. Dudėnienė, dabar opozicija su teisininkų pagalba siekia gauti priėjimą prie finansinių federacijos dokumentų.

Dziudo bendruomenė galėtų sėkmingai funkcionuoti ir be federacijos bei V. Sinkevičiaus, tačiau prezidentas savo rankose laiko galingą galios skeptrą – sportininkų registraciją į tarptautines varžybas, tokias kaip Europos ir pasaulio čempionatai, atrankos turnyrai į olimpines žaidynes ir pan.