Sportas

2020.11.06 16:37

Į atvirą karą su dziudo federacija stoję sportininkai atiduoda juodus diržus, piktinasi nepagarba ir karjeros griovimu

Paulius Cubera, LRT.lt2020.11.06 16:37

Pastaruosius pora metų kibirkščiuojančioje Lietuvos dziudo bendruomenėje nuo trečiadienio – kone atviras karas. Lietuvos dziudo federacija (LDF) nepatenkinti sportininkai nusprendė surengti viešą akciją feisbuke – vienas po kito pranešė grąžinantys federacijai sunkiu darbu ir juodu prakaitu išsikovotus juodus diržus. Atletai nusprendė tokiu būdu dar kartą priminti federacijai apie jos nuodėmes ir nepagarbą sportininkams.

Grąžinami juodi diržai

„Aš, Radvilas Matukas, daugkartinis Lietuvos dziudo čempionas, protestuodamas prieš sportininkų persekiojimą Lietuvos dziudo federacijoje, grąžinu jiems savo juodą diržą“, – trečiadienį feisbuke parašė sportininkas Radvilas Matukas.

Ši jo žinutė sulaukė daugybės komentarų, buvo pasidalinta daugiau nei 60 kartų ir pradėjo tikrą sniego griūtį. Vienas po kito tiek patyrę ar net karjeras baigę dziudo imtynininkai, tiek jauni ir karjeras tik pradedantys perspektyvūs atletai pasekė kolegos pėdomis.

Aš, Radvilas Matukas, daugkartinis Lietuvos dziudo čempionas, protestuodamas prieš sportininkų persekiojimą Lietuvos dziudo federacijoje, grąžinu jiems savo juodą diržą.

Posted by Radvilas Matukas on 2020 m. lapkričio 5 d., ketvirtadienis

Savo juodus diržus federacijai atidavė tiek opozicinės organizacijos Nacionalinės dziudo asociacijos (NDA) prezidentas, pasaulio ir Europos čempionatų prizininkas, Marius Paškevičius, tiek tokie žinomi atletai kaip Andrejus Klokovas. Miglė Julija Dudėnaitė, Kęstutis Vitkauskas ir kiti.

„Mes taip parodome nepasitenkinimą. Mums rodoma visiška nepagarba iš šios organizacijos, jos duodamas juodas diržas visiškai nieko nereiškia – ir tas atidavimas tai įrodo. Kai atiduodi tiek pastangų, tiek visko aukoji, o tai yra visiškai nevertinama, nepalaikoma, o dar tau trukdoma toliau tęsti veiklą, sportuoti, siekti rezultatų. Tai demotyvuoja“, – apie sprendimą atsisveikinti su juodu diržu LRT.lt sakė A. Klokovas.

M. J. Dudėnaitė teigė, kad sportininkams tiesiog atsibodo federacijos savivalė ir visiška nepagarba sportininkams ir jų darbui.

„Negaliu pasakyti, kuris įvykis buvo kertinis, kuris viską paskatino. Sportininkams tiesiog atsibodo, greičiausiai taip geriau išsireikšti. Paskatino ir tai, kad artėja Europos čempionatai – U-23 ir suaugusiųjų. Jau prieš mėnesį išsiųstas prašymas į pastarąjį čempionatą registruoti Kęstutį Vitkauską, bet jis negauna atsakymo ir turbūt negaus. Jis yra įvykdęs tikrai visus reikalavimus, bet yra tiesiog ignoruojamas“, – LRT.lt pasakojo M. J. Dudėnaitė.

Kai buvau maža, stebėdavau vyresnę sesę ir visas klubo sportininkes didelėmis akimis, spoksodavau į jų Europos...

Posted by Migle Julija Dudenaite on 2020 m. lapkričio 5 d., ketvirtadienis

Vaizdžiai apie šią jaunų sportininkų akcija savo feisbuko paskyroje rašė treneris ir federacijai oponuojančios Nacionalinės dziudo asociacijos (NDA) vykdomojo komiteto narys Linas Šantaras.

„Dziudo sportininkai grąžina savo diržus Lietuvos dziudo federacijai. Kelias iki diržo aplaistytas sportininko prakaitu, o dažnai ir krauju. Kodėl sportininkai vykdo tokią akciją, atsisako diržo – garbės, orumo ir sunkaus darbo simbolio. Todėl, kad šiuo metu tai labiau primena baudžiauninko pančius. Paskutiniu metu manęs klausinėja žurnalistai, draugai. Labai sunku jiems paaiškinti. Man labai sunku tai paaiškinti ir politikams, ir valdininkams, ir net teisėjams teismuose.

Viskas lyg kalbėtum apie lėtą, bet sunkią ir klastingą ligą, daug sudėtingų detalių. Galima bandyti aiškinti medicininiais (supraskit, teisiniais) terminais, bet visa tai nelabai svarbu. Svarbu tai, kad vieną dieną liga pasiekia tokią stadiją, kai ligonis jau nebepaeina, dar blogiau, jam prasideda apatija, jis neturi jėgų emocijai, o aplinkiniams tokia būsena panaši į ramybę, juk neklykia, neverkia, gal viskas ir neblogai. Taip mūsų sportą mato valdininkai ir kiti. Kuo šauni pradėta akcija? Visų pirma stipria emocija. Tai ženklas, kad jaunas organizmas priešinasi. Priešinasi taip ryškiai, kad neįmanoma nematyti – DZIUDO SPORTE BLOGAI“, – rašo L. Šantaras.

Federacijos savivalė: pasirinkai opoziciją – į tarptautines varžybas nevažiuosi

Prieš metus, 2019 metų spalį, didelė dalis Lietuvos dziudo sportininkų protestuodami nedalyvavo LDF organizuotame Lietuvos čempionate. Tai buvo rimtas signalas federacijai ir šios prezidentui Vigmantui Sinkevičiui, kad jo organizacija neatstovauja dziudo bendruomenės.

Vis dėlto jau net 18 metų federacijai vadovaujantis V. Sinkevičius šio ženklo nesuprato. Vietoj daromų išvadų organizacijos vadovas ėmėsi keršto.

Lapkričio 9 dieną Kroatijoje prasidės Europos U-23 dziudo čempionatas, tačiau tiek M. J. Dudėnaitei, tiek L. Šantaro treniruojamam sūnui Dominykui Šantarui, tiek Edvardui Sagalec vietos šiose varžybose neatsirado.

„Mano trenerė asmeniškai siuntė į federaciją raštą, su prašymu mane registruoti į Europos U-23 čempionatą, jie palaukė kelias dienas, kol laikas registracijai baigėsi, ką jie, manau, dabar daro su K. Vitkausku, tada parašė, kad registracija baigėsi.

Tada trenerė atidžiai paskaitė nuostatus, kurie nurodo, kad dėl pandemijos galimas vėlyvas registravimas, sumokėjus vėlavimo mokestį. Trenerė parašė naują raštą su prašymu registruoti su įsipareigojimu sumokėti tą mokestį mums patiems, ji palaukė dar pora dienų ir atrašė, kad manęs neregistruos, nes nedalyvavau praėjusių metų suaugusiųjų Lietuvos čempionate. Jame nedalyvavo 80 proc. sportininkų – buvo toks mūsų protestas.

Mano trenerė klausia, kodėl iš 3 užregistruotų sportininkų U-23 čempionatui, du irgi nedalyvavo tame čempionate. Kitas klausimas – kodėl Lietuvos suaugusiųjų čempionatas apsprendžia, kas dalyvaus jaunimo čempionate. Tai turėtų būti sprendžiama Lietuvos U-23 čempionate. Paprašėme argumentuoto paaiškinimo, kodėl nesu registruojama – jokio paaiškinimo nebuvo. Atsitverta tyla ir ignoravimas“, – apie federacijos veiksmus LRT.lt pasakojo M. J. Dudėnaitė.

Jauna sportininkė negalėjo dalyvauti Lietuvos U-23 dziudo čempionate praėjusių metų kovą, nes buvo traumuota. Tačiau jame dalyvavę ir pirmąsias vietas savo svorio kategorijose užėmę D. Šantaras ir E. Sagalec irgi nebuvo įtraukti į rinktinės sąrašą Europos U-23 čempionatui.

„Pagal visus kriterijus, nustatytus pačios federacijos, jie turėjo būti pirmaisiais numeriais įtraukti į rinktinę. Jie to nepadarė ir mes kreipėmės į ministeriją, į Seimo jaunimo reikalų komitetą, kovo pirmąją dieną susitikome ministerijoje, mums tarpininkavo Kornelija Tiesnesytė. Federacija pasakė, kad tai klaida, neapsižiūrėjimas ir pažadėjo jį ištaisyti.

Rezultatas toks, kad lapkričio 9 jau įvyks Europos U-23 čempionatas Kroatijoje, o jie iki šiol jie nėra įtraukti į rinktinę. Vietoj D. Šantaro pirmu numeriu įrašytas prezidento Sinkevičiaus klubo sportininkas, kuris Lietuvos čempionate užėmė septintąją vietą. Jau nebe pirmas toks kartas. Tai yra Sinkevičiaus asmeninis kerštas visiems, kurie yra susiję su Asociacija“, – teigė L. Šantaras.

Panašią tylią kovą su federacija kovojo ir LRT.lt kalbintas A. Klokovas.

„Praėjusią vasarą, rugpjūčio mėnesį rengiausi pasaulio čempionatui Japonijoje. Visą vasarą stovyklose sportavome ir ruošėmės, bet federacija mums neteikė jokios informacijos, visiškai. Klubas nusiunčia užklausą, kad mus registruotų, o federacija nieko nereaguoja. Asmeniškai nuvažiavau pas prezidentą Sinkevičių, nors per 20 metų sporte nė karto nebuvau su juo bendravęs.

Jis man pribūrė, pripasakojo, kad čia ne jo kaltė, visus apšmeižė. Aš puikiai žinau, kad sprendimai yra jo. Jis man visokių dalykų pripasakojo, išsisukinėjo, kaltę suvertė kitiems. Bet pokalbio pabaigoje sako, kad viskas gerai – jūs važiuosite į pasaulio čempionatą.

Praeina dvi savaitės, ryte treneris susisiekia su generaliniu sekretoriumi, viskas tvarkoje – mes užregistruoti. Po pietų ateina žinutė, net nepaskambina – mes nevažiuojame. Gerai, kad treneriui kažkas su pavedimu neišėjo ir nenusipirko bilietų. Jokių paaiškinimų, nieko“, – pasakojo A. Klokovas.

Sportininkas r dabar rankų nenuleidžia ir rengiasi lapkričio pabaigoje vyksiančiams Europos suaugusiųjų čempionatui. Rengiasi, nors žino, kad federacija greičiausiai vis tiek ras būdų, kaip jam neleisti į ta čempionatą išvažiuoti.

„Kaip sportininkė galiu pasakyti, kiek buvau rinktinėje, turbūt nuo 2014 metų įvairiose amžiaus grupėse, niekada nebuvo sistemos, kartais net nežinojome, kas mūsų rinktinės treneris. Arba turime rinktinės trenerį, kuris neturi jokio išsilavinom – taip buvo jaunimo rinktinėje. Dabar jo statusas pakeistas į misijos vadovo.

Stovyklos organizuojamos uždaros dviem trims žmonėms paties prezidento salėje. Treniruočių stovyklų trūkumas yra žiaurus. Pavyzdžiui Nacionalinė dziudo asociacija šiemet net ir pandemijos metu sugebėjo suorganizuoti bent penkias treniruočių stovyklas, atviras visiems dziudo sportininkams.

Aš niekada taip ir negavau jokio finansavimo, net ir būdama rinktinės narė. Buvo metai, kai pagal rezultatus buvau įtraukta į olimpinės pamainos rinktinę, turėjo būti skiriamas finansavimas, bet aš gavau lygiai nulį – jokio finansavimo. Klausimas, kaip ir kodėl viskas vyksta“, – dziudo pasaulio užkulisius Lietuvoje pravėrė M. J. Dudėnaitė.

Federacijos prezidentas: „sportininkai žemina dziudo sporto vardą“

Su LRT.lt tik elektroniniu paštu bendrauti sutikęs LDF prezidentas V. Sinkevičus apkaltino sportininkus menkinant dziudo vardą.

„Visas ažiotažas yra keliamas tik soc. tinkluose. Mūsų nuomone, šitaip besielgdami sportininkai žemina dziudo sporto vardą, sumenkina dziudo moralės kodeksą, vaikydamiesi vienadienio populiarumo.

Norėtume atkreipti dėmesį, kad dauguma atsisakančiųjų jau seniai dziudo karjerą baigę sportininkai. Tai, žinoma, jų asmeninis reikalas, nors diržas yra iškovojamas jų pačių prakaitu, sunkiu darbu ant tatamio. Šiai dienai Lietuvos dziudo federacijos DAN KYU komisija nėra gavusi nei vieno oficialaus kreipimosi anuliuoti suteiktus DAN‘us.

Diržo spalva ir DAN yra labiau simbolis pabrėžiantis sportininko ar trenerio meistriškumo lygi ar nuopelnus dziudo sportui“, – trečiadienio atletų „akcija“ vertino V. Sinkevičius.

Federacijos prezidentas taip pat pakomentavo ir atskirus sportininkų „neišleidimo“ į tarptautines varžybas sprendimus. Anot jo, M. J. Dudėnaitės tikslas nebuvo dalyvavimas jaunimo Europos čempionate, o savo skundais sportininkė nori sukelti ažiotažą.

„Sportininkė M. J. Dudėnaitė paskutinį kartą dalyvavo Lietuvos dziudo jaunimo U-23 čempionate 2018 m. kovo mėnesi ir užėmė 3 vietą. Taip pat yra dalyvavusi 2017 m. Lietuvos dziudo čempionatuose. Nuo 2018 m. jokių sportinių pasiekimų sportininkė nėra iškovojusi.

Kai šių metų lapkričio 28 d. LDF gavo trenerės mamos Lolitos Dudėnienės prašymą registruoti Miglę į Europos jaunimo U23 čempionatą, LDF generalinė sekretorė Justina Stalionė informavo, jog registracija į Europos čempionatą yra pasibaigusi, taip pat, kad sportininkė nedalyvavo 2019 m. Lietuvos čempionate ir nėra nacionalinės rinktinės narė. Ji neatitinka „Lietuvos dziudo federacijos visų amžiaus grupių nacionalinių dziudo rinktinių sudarymo ir dalyvavimo Europos bei Pasaulio čempionatuose kriterijų“, todėl į Europos čempionatą vykti negali.

Kadangi trenerė mama į LDF kreipėsi tik pasibaigus visiems Europos čempionato rinktinių sudarymo ir registracijos terminams, manytina, kad pagrindinis tikslas ir buvo sukelti ažiotažą viešojoje erdvėje, o ne iš tikrųjų dalyvauti čempionate“, – teigė V. Sinkevičius.

Anot jo, federacijos nustatytų kriterijų neatitinka ir kiti šiame straipsnyje aprašyti sportininkai, tad jie į tarptautines varžybas neregistruoti laikantis visų federacijos taisyklių.

„D. Šantaras ir E. Sagalec paskutinį kartą oficialiose dziudo varžybose dalyvavo 2019 m. kovo mėnesį. Nuo to laiko rinktinės vyr. treneris nebuvo informuotas apie jų treniruočių procesą, nėra sulaukęs sportinio pasirengimo plano, ar kokio kito intereso iš sportininkų ar jų trenerių siekiant dalyvauti tarptautinėse varžybose, nei 2019 m., nei 2020 m.

K. Vitkauskas ir A. Klokovas negali dalyvauti Europos čempionate, kadangi nėra Lietuvos dziudo rinktinės nariai ir neatitinka kriterijų. Rinktinės yra sudaromos vadovaujantis „Lietuvos dziudo federacijos visų amžiaus grupių nacionalinių dziudo rinktinių sudarymo ir dalyvavimo Europos bei Pasaulio čempionatuose kriterijais“, – teigė V. Sinkevičius.