Naujienų srautas

Pasaulyje2019.03.15 17:23

Politologė apie išpuolį N. Zelandijoje: tai kyla iš nenoro priimti kitokius žmones

Penktadienį Naujojoje Zelandijoje buvo surengtas išpuolis dviejose mečetėse, kurio metu žuvo mažiausiai 49 žmonės, dar apie 20 sužeista. „Tai susiję su visuomenėje vykstančiais pokyčiais (...) ir negebėjimu susitaikyti su kitokiais žmonėmis“ , – sakė VU TSPMI docentė Margarita Šešelgytė.

Išpuolį mečetėse surengė dešiniųjų pažiūrų ekstremistas, atvykęs iš Australijos. Prieš tai jis paskelbė manifestą, kuriuo pareiškė savo veiksmais keršijantis už migrantų antplūdį į Europą.

LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjusi politologė M. Šešelgytė sakė, kad įprastai terorizmas asocijuojasi su islamo ekstremizmu, todėl šis atvejis neįprastas.

Anot politologės, susikūrus tokį įvaizdį, lengviau galvoti, kad terorizmas ateina iš išorės. Tačiau atvejai, kai teroristai gyvena mūsų visuomenėse ir yra tokie patys kaip mes, yra sudėtingiau priimti.

„Žmonės dar labiau nesaugūs jaučiasi, nes tokios problemos gali kilti iš visur. Savo visuomenės iššūkiai pradeda gąsdinti“, – sakė M. Šešelgytė.

Politologė priminė, kad šis išpuolis panašus į 2011 metais Norvegijoje Anderso Breiviko įvykdytą teroristinę ataką.

„Praėjo tam tikras laiko tarpas, bet galim pastebėti, kad tokių veiksmų imasi ne vien religinės grupuotės, (…) bet vėl formuojasi kažkokia nauja banga, kuri nesusijusi su religija, su islamu. Ji atspindi tam tikras baimes ir yra kaip atsakas į tam tikrus visuomenėje vykstančius pokyčius“, – sakė M. Šešelgytė.

Ji pabrėžė, kad ateityje gali kilti ne religiniu fundamentalizmu paremtos teroristinės atakos, bet ir radikalios dešinės bei kairės ideologijų sukelti smurto protrūkiai.

Išpuolio organizatorius į Naująją Zelandiją atvyko iš kaimyninės Australijos. Šioje šalyje požiūris į migrantus yra griežtesnis. Tuo tarpu N. Zelandijoje musulmonų bendruomenė sudaro vos 2 proc. šalies gyventojų.

„Zelandija bando save pozicionuoti kaip valstybę, kuri nesikiša į pagrindinius tarptautinius įvykius, kuri yra labai žalia, kovoja prieš klimato atšilimą, remia mažas tauteles ir remia integraciją. Šalies požiūris į imigrantus yra kitoks nei Australijos – ji juos noriai priima“, – komentavo politologė.

Anot M. Šešelgytės, šis teroristinis išpuolis bus politizuotas, tačiau negalime pernelyg sureikšminti problemos masto, nes tokiu būdu tik įgyvendintume tai, ko siekia teroristai.

„Juk toks ir yra teroristų siekis – sukelti baimę, dėmesį ir tai panaudoti“, – sakė VU TSPMI docentė.

Pagrindiniu atakos motyvu politologė įžvelgia žmonių nenorą atsiverti kitos kultūros atvykėliams.

„Tai susiję su visuomenėje vykstančiais pokyčiais ir imigrantų bendruomenėmis, negebėjimu susitaikyti su kitokiais, kitos kultūros žmonėmis ir tų kultūrų matymo kaip didelio iššūkio“, – laidoje sakė M. Šešelgytė.

 

 

 

 

 

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi