Naujienų srautas

Pasaulyje2013.10.11 12:53

Nobelio taikos premija atiteko Cheminio ginklo draudimo organizacijai

LRT.lt, ELTA 2013.10.11 12:53

Nobelio taikos premiją laimėjo Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) už nuolatines pastangas sunaikinti cheminius ginklus. Ši organizacija aktyviai dalyvauja sprendžiant Sirijos cheminio nusiginklavimo klausimus.

Nobelio taikos premiją laimėjo Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW) už nuolatines pastangas sunaikinti cheminius ginklus. Ši organizacija aktyviai dalyvauja sprendžiant Sirijos cheminio nusiginklavimo klausimus.

Cheminio ginklo draudimo organizacija įsikūrusi Hagoje, Nyderlanduose. Ji prižiūri, kaip valstybės laikosi Cheminių ginklų konvencijos ir vykdo cheminių ginklų paiešką bei naikinimą. Nors ji nepriklauso Jungtinėms Tautoms, dirba glaudžiai su ja bendradarbiaudama.

Cheminis ginklas buvo naudojamas per Pirmąjį pasaulinį karą. 1925 metais Ženevos konvencija uždraudė jį naudoti, bet ne gaminti ir kaupti. Per Antrąjį pasaulinį karą cheminis ginklas buvo naudojamas nacių masinio naikinimo stovyklose. Vėliau tokius ginklus naudojo ir valstybės, ir teroristai.

1997 metais įsigaliojo konvencija, draudžianti gaminti ir kaupti cheminį ginklą. Nuo to laiko OPCW vykdydama inspekcijas ir naikindama cheminį ginklą siekė užtikrinti, kad konvencijos būtų laikomasi. Iki šiol konvenciją priėmė 189 šalys. Neseni įvykiai Sirijoje parodė, kad būtina didinti pastangas naikinant cheminį ginklą. Kai kurios valstybės dar nepriklauso OPCW. Kai kurios – nesilaikė termino iki 2012 metų balandžio mėnesio sunaikinti savo cheminius ginklus. Tai ypač taikoma JAV ir Rusijai.

Nusiginklavimas užima didelę Alfredo Nobelio (Alfred Nobel) testamento dalį. Norvegijos Nobelio komitetas teikdamas premijas ne kartą pabrėžė, kaip svarbu atsisakyti branduolinio ginklo. Teikdamas apdovanojimą OPCW komitetas nori prisidėti ir prie cheminio ginklo naikinimo.

Nobelio taikos premija tradiciškai įteikiama gruodžio 10-ąją. Ji laikoma svarbiausiu tarptautiniu apdovanojimu už taikesnio pasaulio siekį. Pernai buvo apdovanota Europos Sąjunga (ES), kuri prisideda prie taikos ir susitaikymo procesų bei demokratijos ir žmogaus teisių užtikrinimo. Premija nuo 2012 metų yra 8 mln. Švedijos kronų (920 tūkst. eurų).

Nuo 1901 buvo įteikti 94 Nobelio taikos premijos. 15 iš jų – moterims.

3 laureatai, skelbiant jų laimėjimą, tuo metu buvo suimti. Tai – Vokietijos žurnalistas Carlas von Ossietzky`s, Mianmaro politikė Aung San Suu Kyi ir Kinijos žmogaus teisių aktyvistas Liu Xiaobo.

Nobelio taikos premijos buvo atsisakyta vieną vienintelį kartą istorijoje. 1973 tai padarė Le Duc Tho iš Vietnamo.

Šiais metais jau įteiktos beveik visos Nobelio premijos – fizikos, chemijos, medicinos, literatūros, taikos. Spalio 14-ąją, pirmadienį, bus paskelbtas ekonomikos prizo nugalėtojas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi