Pasaulyje

2018.11.25 09:54

Kas nutiks, jei britų parlamentarai atmes „Brexito“ planą? Septyni scenarijai

15min.lt 2018.11.25 09:54

Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės Theresos May siūlomas „Brexito“ scenarijus neturi daug gerbėjų. Po ilgų derybų britams taip ir nepavyko pasiekti jiems palankaus susitarimo su Europos Sąjunga. 

Konservatorių ministrė pirmininkė bandys įtikinti britų parlamentarus, kad šis susitarimas vertas jų palaikymo, tačiau jau svarstoma, kas nutiks, jei jis bus atmestas. Išskiriami septyni realūs scenarijai. Kokie jie?

Pirmasis. Realistiškiausias scenarijus, kad Theresa May dar kartą pasiūlys balsuoti už tą patį scenarijų. Į kampą įspausti britai nebeturi galimybių iš pagrindų keisti derybinę poziciją.

Antrasis. Th. May atsistatydinimas. Britų ministrė pirmininkė asmeniškai susisaisčiusi su šiuo „Brexito“ siūlymu. Jo atmetimas reikštų ir netiesioginį nepasitikėjimo išreiškimą jos valdymui. Naujasis ministrų kabineto vadovas turėtų galimybę siūlyti naują planą ir švelninti kai kurias pozicijas.

Trečiasis. Rokiruotė konservatorių gretose. Th. May iš posto gali išversti ir jos pačios partiečiai. Į Th. May vietą jau dairosi parlamentaras Jacobas Reesas-Moggas. Jis pabandytų suburti daugumo palaikymą šiek tiek pašvelnintai „Brexito“ pozicijai. 

Ketvirtasis. Th. May skelbia išankstinius rinkimus. Britų ministrė pirmininkė gali pabandyti surizikuoti ir paskelbti naujus rinkimus tam, kad juos laimėjusi patvirtintų turinti gyventojų paramą dabartiniam „Brexito“ planui.

Penktasis. Opozicija gali paskatinti naujus rinkimus. Opozicijoje esantys leiboristai gali iškelti pasitikėjimo Th. May ministrų kabinetu klausimą. Jai pralaimėjus balsavimą konservatoriai turėtų galimybę kelti naują kandidatūrą arba šią teisę perimtų kelis balsus prisidėję opozicijos atstovai. Jei per dvi savaites nepavyktų išrinkti naujo ministro pirmininko, būtų skelbiami išankstiniai rinkimai.

Šeštasis. Antrojo referendumo šansas. Leiboristai gali pabandyti organizuoti dar vieną referendumą dėl „Brexito“. Parlamentinis mechanizmas tokiam dalykui nenumatytas, tačiau jei opozicijai pavyktų suorganizuoti balsavimą ir pritraukti dalį konservatorių narių, Th. May gali persigalvoti ir palaikyti šią iniciatyvą.

Septintasis ir pats sunkiausias. Jokio susitarimo dėl „Brexito“ plano. Britų laikas vis labiau senka ir vis labiau artėja kitų metų kovo 29-oji. Jei Jungtinė Karalystė nepritars Th. May „Brexito“ planui ir neras jam alternatyvų, britai bus išspirti iš ES be jokių susitarimų.