Pasaulyje

2018.10.28 09:49

Pitsburgo sinagogoje šaudžiusiam šauliui gresia mirties bausmė

15min.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.10.28 09:49

Pitsberge, Pensilvanijoje, esančioje sinagogoje „Tree of Life“ („Gyvenimo medis“) šeštadienį aidėjo šūviai, rašo „The Independent“. Šabo metu į maldos namus įsiveržęs šaulys rėkė „Visi žydai turi mirti“. Pranešama, kad per išpuolį žuvo 11 žmonių, dar 6 buvo sužeisti, tarp jų ir keturi pareigūnai. Šaulys policijai pasidavė pats ir yra gydomas ligoninėje. Jam gresia mirties bausmė.

JAV prezidentas po išpuolio nurodė šalyje iki pusės stiebo nuleisti vėliavas. Tuo metu išpuolį surengusiam vyrui prokurorai pateikė 29 kaltinimus. Žydų antišmeižto lyga teigia, kad tai greičiausiai yra didžiausias išpuolis prieš žydų bendruomenę JAV istorijoje.

Jungtinių Valstijų teisingumo departamentas teigia, kad nusikaltimą įvykdžiusiam Robui Bowersui gresia mirties bausmė. Vyras yra sulaikytas ir gydomas ligoninėje, mat susišaudymo su policija metu buvo sužeistas.

Policija teigia, kad R. Bowersas – 46-erių Pitsburgo gyventojas, anksčiau neteistas, jis turėjo leidimą įsigyti ginklą. Pareigūnų duomenimis, tai darė bent 6 kartus.

Vyras internete dažnai rašydavo antisemitinius komentarus. Liudininkų teigimu, tokius šūksnius rėkė ir sinagogoje šaudynių metu.

Šalies prezidentas Donaldas Trumpas pasmerkė išpuolį bei pabrėžė, kad jei sinagogoje būtų buvusi apsauga, viskas būtų pasibaigę kitaip. Pastaraisiais metais Jungtinėse Valstijose pastebimas antisemitinių išpuolių skaičiaus augimas. 2017-aisiais tokių incidentų fiksuota beveik 60 proc. daugiau nei metais prieš tai.

D. Grybauskaitė pareiškė užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą prezidentui Donaldui Trumpui dėl gyvybes nusinešusio žiauraus išpuolio sinagogoje Pitsburge, Pensilvanijos valstijoje.

Užuojautoje pabrėžiama, kad Lietuva smerkia šį niekingą ir niekaip nepateisinimą neapykantos veiksmą ir reiškia savo solidarumą su JAV žmonėmis.

Šalies vadovė tragiško įvykio akivaizdoje palinkėjo didžiausios stiprybės aukų šeimoms ir artimiesiems, vienybės ir santarvės Pitsburgo ir visos JAV gyventojams, rašoma prezidentūros pranešime.

Sužeistas ir šaulys

Šūviai, JAV žiniasklaidos teigimu, nuaidėjo po 10 valandą ryto vietos laiku sinagogoje, kuri yra Vilkinso ir Šeidžio gatvių sankryžoje, maždaug už 10 minučių kelio nuo Pitsburgo centro.

Pittsburgh.cbslocal.com rašo, kad šaulys pasidavė ropodamas, mat yra sužeistas. Anksčiau pranešta, kad policija su įtariamu šauliu „apsikeitė šūviais“. Teigiama, kad buvo nušauti trys policijos pareigūnai.

Pranešama, kad žuvo 4 žmonės, dar 12 žmonių buvo sužeista. Tuo tarpu vietos žiniasklaida pittsburgh.cbslocal.com praneša, kad žuvo mažiausiai septyni žmonės. Taigi aukų gali būti ir daugiau.

Policija prašė vietos gyventojų likti namuose.

Šeštadienį sinagogoje buvo labai daug žmonių, nes vyko pamaldos.

Policija pranešė sulaukusi kelių skambučių iš žmonių, užsibarikadavusių sinagogoje. Kelis žmones policijai pavyko išgelbėti, dabar bandoma gelbėti kitus.

Netoliese esančio universiteto studentams buvo liepta likti pastato viduje.

Į įvykius sureagavo ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Jis sakė stebįs padėtį. Savo „Twitter“ žinutėje jis paragino žmones pasislėpti ir pridūrė, kad „atrodo, esama ne viena auka“.