Pasaulyje

2018.10.21 20:23

JAV prezidentas kaltina Saudo Arabiją melavus apie J. Khashoggi nužudymą

BNS 2018.10.21 20:23

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas apkaltino Saudo Arabiją melavus dėl žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo. Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad jo šalies valdžia nežino, kur yra nužudyto žurnalisto kūnas.

Tai yra griežčiausias jo komentaras šia tema, augant spaudimui JAV administracijai užimti tvirtesnę poziciją žurnalisto nužudymo klausimu.

Interviu „Washington Post“ šeštadienio vakarą D. Trumpas atsitraukė nuo ankstesnės pozicijos, kad Saudo Arabijos paaiškinimas dėl J. Khashoggi nužudymo yra patikimas, tačiau toliau tvirtino pasitikintis Rijado sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu.

„Čia akivaizdžiai būta apgaulės ir čia būta melavimų“, – sakė JAV prezidentas.

Saudo Arabijos pareigūnai iš pradžių sakė, kad spalio 2 dieną į šalies konsulatą Turkijoje užėjęs J. Khashoggi iš pastato išvyko nenukentėjęs.

Tačiau penktadienį jie paskelbė, kad žurnalistas konsulate žuvo po muštynių.

„Jų pasakojimai yra visur“, – kalbėjo D. Trumpas.

Saudo Arabija sekmadienį susidūrė su augančia nepasitikėjimo banga, galingosioms pasaulio šalims reikalaujant atsakymų.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pažadėjo atskleisti „nuogą tiesą“ dėl žurnalisto nužudymo.

Prezidentas Stambule teigė, kad detaliau šia tema pasisakys kitą savaitę.

Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija bendru pareiškimu paragino Saudo Arabiją detaliau paaiškinti, kaip J. Khashoggi buvo nužudytas, pateikiant patikimus to įrodymus.

Reuters/Scanpix nuotr.

Rijadas nežino, kur yra J. Khashoggi kūnas

Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Adelis al Jubeiras sekmadienį pareiškė, kad jo šalies valdžia nežino, kur yra nužudyto žurnalisto J. Khashoggi kūnas. Vis dėlto ministras tvirtino, jog žurnalisto žūtis šalies konsulate Turkijoje yra „didžiulė klaida“.

A. al Jubeiras „Fox News“ sakė, kad Saudo Arabijos vadovybė iš pradžių manė, jog J. Khashoggi išvyko iš konsulato Stambule spalio 2 dieną.

Tačiau, pasak jo, po „pranešimų, kuriuos gavome iš Turkijos“, Saudo Arabijos pareigūnai pradėjo tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad J. Khashoggi buvo nužudytas konsulate.

„Kalbant apie detales, mes nežinome, kaip. Mes nežinome, kur yra kūnas“, – sakė Saudo Arabijos ministras.

Jis pridūrė, kad šalies prokurorai nurodė sulaikyti 18 asmenų, o tai yra „pirmas ilgos kelionės žingsnis“.

A. al Jubeiras tvirtino, jog žurnalisto nužudymas yra „didžiulė klaida“, bet ji neturėtų smarkiai pakenkti Rijado ir Vašingtono santykiams.

„Tai padarę žmonės viršijo savo įgaliojimus. Tai akivaizdi didžiulė klaida ir bandymas ją nuslėpti ją dar labiau apsunkino“, – kalbėjo Saudo Arabijos diplomatijos vadovas.

„Tai nepriimtina jokioje Vyriausybėje. Tai, deja, nutiko. Mes norime užtikrinti, kad tie, kurie yra atsakingi, bus nubausti, ir norime užtikrinti, kad turime procedūras, neleisiančias tam pasikartoti“, – pridūrė jis.