Pasaulyje

2018.10.16 23:00

Įstrigusių „Brexit“ derybininkai prašo daugiau laiko

Daugėjant būgštavimų, kad Didžiajai Britanijai teks trauktis iš Europos Sąjungos neturint jokio susitarimo, ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier antradienį pareiškė, kad reikia daugiau laiko norint pasiekti „Brexit“ susitarimą.

Ketvirtadienį Briuselyje Theresa May informuos ES šalių lyderius apie derybų pažangą. Th. May laukia išties nelengvas uždavinys įtikinti valstybės vadovus savo pozicija, juolab, kad ji neturi palaikymo ir namie ne tik opozicijos, bet ir savo kai kurių ministrų, kurie ragina premjerę nedaryti jokių nuolaidų Briuseliui.

Daugiau laiko prašo ir Airijos atstovai, kurių teigimu Airija nepasiekus susitarimo bus viena iš tų, kurie nukentės labiausiai. Apie viltį vis dar susiderėti kalba ir Europos Sąjungos vyriausiasis derybininkas M. Barnier.

„Pastarąsias savaites sunkiai dirbome ir šiomis dienomis su Britanijos atstovais surengėme daug susitikimų, kad sutartume dėl globalių klausimų. Tačiau dar liko svarbių temų. Viena jų – Airijos siena.  Mums reikia daugiau laiko, kad pasiektume susitarimą ir padarytume didelę pažangą, kurios reikia, kad baigtume šias derybas dėl sklandaus Jungtinės Karalystės išstojimo“, – kalbėjo M. Barnier.

Didžiosios Britanijos premjerė kaip išeitį siūlo laikiną trejų metų pasilikimą bendrojoje muitų sąjungoje, per šį laikotarpį esą pavyktų gauti laiko deryboms su kitomis šalimis. Tokį planą ji pristatė Britanijos parlamentarams, tačiau jai nepavyko įtikinti tų, kurie pasisako už „kietąjį“ išstojimą be jokio ES reguliavimo.

„Noriu pasakyti labai aiškiai, kad nežadame likti amžinai  įstrigę bendrojoje muitų rinkoje, negalėdami patys sudaryti prekybos sutarčių“, – sakė Th. May.

Nors Th. May įsitikinimu pereinamasis laikotarpis išspręstu Airijos sausumos sienos problemą, tačiau tokie argumentai, atrodo, neįtikino nei jos oponentų parlamente, nei ES atstovų.

„Deja, bet ataskaita, kurią gavau iš mūsų vyriausiojo derybininko M. Barnier, taip pat vakarykščiai Britanijos debatai parlamente nenuteikia optimistiškai prieš rytojaus viršūnių susitikimą. Aš vis dar viliuosi, bet mums reikia naujų faktų. Rytoj klausiu Britanijos premjerės, ar ji turi konkrečių pasiūlymų. Tik tokie gali nulemti proveržį“, – teigė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Negalime leisti, kad mūsų puošnioji karūna – mūsų vidaus rinka būtų sunaikinta šiuo išstojimu. Štai kodėl reikia subtilumo derybose, jei mums nepavyks tai išspręsti, turėsime toliau derėtis“, – sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Pranešama, kad prieš susitikimą su ES lyderiais, Th. May pakviesta dalyvauti dvišaliame susitikime su viršūnių susitikimo šeimininku D. Tusku, kuris jau anksčiau kritikavo jos Čekerso planą ir šaržavo, kad vyšnių ant deserto nebus.