Pasaulyje

2018.07.31 21:47

JAV teismas pradeda nagrinėti buvusio D. Trumpo kampanijos vadovo bylą

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas keičia taktiką dėl Rusijos tyrimo: Donaldas Trumpas pareiškė, kad sąmokslas nėra baudžiamasis nusikaltimas, nors ir vėl paneigė, kad tokio sąmokslo būta. Antradienį pradėtas teisti pirmas iš 4 apkaltintų jo komandos narių ir vienintelis, nepripažįstantis kaltės. Ilgametis Viktoro Janukovyčiaus ir pasaulio diktatorių padėjėjas Polas Manafortas, vadovavęs D. Trumpo kampanijai, teisiamas dėl finansinių nusikaltimų, su Rusija tiesiogiai nesusijusių, bet susijusių su Ukraina.

Specialiojo prokuroro tyrimas dėl Rusijos įtakos trunka jau 14 mėnesių, ir kaltinimai jau pateikti 32 asmenims, tarp jų keturiems buvusiems D. Trumpo patarėjams. P. Manafortas teisiamas pirmas. 18 kaltinimų gali jam atnešti šimtus metų kalėjimo, bet tai anaiptol negarantuota. Prokurorams teks įrodyti skeptiškam teisėjui, kodėl jie pasuko tirti finansinių nusikaltimų, kai tyrimo tikslas – ieškoti Rusijos pėdsakų.

Prokurorai sako, kad šiame procese nė neištars žodžio „Rusija“. Bet Ukraina bus minima dažnai.

Dešimtmečius dirbęs respublikonų lyderiams, Afrikos ir Azijos diktatoriams, P. Manafortas prieš 12 metų įsitvirtino Kijeve, ir V. Janukovyčių iš Donecko bandito, tualete vogdavusio kepures, pavertė prezidento rinkimų laimėtoju. Bet Ukrainoje jis liko dirbti net kai V. Janukovyčius pabėgo.

JAV prokurorai vakar suskaičiavo, kad Ukrainoje jis uždirbo 60 mln. dolerių, ir didžiąją dalį nuslėpė nuo mokesčių tarnybų, 30 mln. išplovė.

Šis procesas – visų pirma apie paties P. Manaforto prašmatnų gyvenimą – kostiumus iš brangiausios pasaulio siuvyklos, kilimus, 0,5 mln. vien sodui sutvarkyti. Kaltinimai dėl ryšių su Rusija turės palaukti kito teismo – rugsėjį Vašingtone.

Pagrindinis P. Manaforto bendražygis Kijeve – Rusijos karinės žvalgybos karininkas, tapęs ne mažiau įtakingu už patį bosą, bet taip vengiantis viešumo, kad tėra vos kelios Konstantino Kilimniko nuotraukos. P. Manafortas prieš pusmetį, kai jau buvo sulaukęs kaltinimų, sučiuptas, kai su juo derino straipsnį, turintį išplauti jo mundurą. Tai pažeidė namų arešto sąlygas, ir teisėjas nusiuntė kadaise įtakingą ir D. Trumpui artimą turtuolį į kalėjimą laukti teismo.

Nors kaip tik duomenys iš Kijevo apie slaptas išmokas privertė P. Manafortą palikti D. Trumpo komandą, tyrimas pačioje Ukrainoje netikėtai nutrauktas, kai jos prezidentas apsilankė pas D. Trumpą. Pasak BBC šaltinių, prieš tai patarėjams sumokėjus apie 0,5 mln. dolerių už susitikimą D. Trumpo advokatui. Abi pusės tai neigia.

Prieš P. Manafortą liudys kitas buvęs Trampo patarėjas Rickas Gatesas, kaltinimų sulaukęs tuo pat metu, ir sutikęs bendradarbiauti. Kaltės nepripažįsta vienintelis P. Manafortas, gal tikisi prezidento malonės. O kadangi su prokurorais nebendradarbiauja, jiems sunkiau siekti jo liudijimų prieš D. Trumpą.

P. Manafortas, tuo metu vadovavęs D. Trumpo rinkimų kampanijai buvo vienas iš 3 jo aplinkos žmonių, prieš 2 metus Trumpo dangoraižyje Niujorke surengusio susitikimą su Kremliui artima Rusijos advokate ir kitais lobistais, kurie žadėjo atvežti purvo prieš Hillari Clinton. Dabar šis susitikimas – prokurorų dėmesio centre, kai jau 3 asmenys sako, kad D. Trumpas turėjo apie jį žinoti, o tai ir galėtų būti ženklas, kad D. Trumpo kampanija susimokė su Rusija. Šis daugybę kartų tai neigė, neigia ir šiandien, bet pirmą kartą sako, kad susimokymas nėra nusikaltimas.

„Sėdėjau ir Federaliniame kodekse ieškojau susimokymo kaip nusikaltimo. Susimokymas nėra nusikaltimas. Viskas, kas paskelbta iki šiol, rodo, kad prezidentas visiškai nekaltas“, – sakė D. Trumpo advokatas Rudy Giulianis.

Tiesa, sako teisės ekspertai, bet žodis „susimokymas“ tėra tik etiketė, ji gali slėpti daugelį tikrų nusikaltimų iš baudžiamojo kodekso, vyriausybės apgaulę, bendrininkavimą nusikaltimuose ar rinkimų kampanijos pažeidimus.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.