Pasaulyje

2018.07.13 13:45

D. Trumpas būtų patenkintas, jei Th. May poste pakeistų B. Johnsonas

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.13 13:45

JAV prezidentas teigia, kad Jungtinė Karalystė greičiausiai nepasieks prekybos susitarimo su Amerika, jeigu bus vykdomas britų premjerės „Brexit“ planas. Interviu „The Sun“ Donaldas Trumpas teigė, kad Theresos May ketinimai numarintų galimą susitarimą. D. Trumpas taip pat sakė, kad buvęs britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, kuris šią savaitę atsistatydino protestuodamas prieš „Brexit“ planą ir yra laikomas potencialiu varžovu Th. May, būtų „puikus ministras pirmininkas“.

Penktadienį Jungtinėje Karalystėje viešintis D. Trumpas surengs oficialias derybas su šalies premjere Th May ir susitiks su karaliene Elizabeth II. Amerikos vadovui teks taikytis ir su nemaža protestų banga, nes didelė dalis liberaliai nusiteikusių Jungtinės Karalystės piliečių nepritaria D. Trumpo politikai imigrantų atžvilgiu bei agresyviam tonui prekybos srityje.

Jungtinių Valstijų prezidentas atvyko į Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystę ne itin tinkamu metu, nes vietos konservatorių valdžia smarkiai braška, niekaip nesutardama, kaip reikės įgyvendinti „Brexit“. Prezidentas D. Trumpas savo laiku labai gyrė šį britų konservatorių žengtą žingsnį, tikėdamasis, kad būtent Britanija parodys pavyzdį kitoms šalims siekti dvišalių sutarčių dėl prekybos su Jungtinėmis Valstijomis.

Bet Londonas dabar atsidūrė ne itin malonioje padėtyje, nes naujausi premjerės Th. May planai, bent jau prekių judėjimo atžvilgiu, turėtų palikti šalį Europos Sąjungos rinkoje, o tai, radikaliausių „Brexit“ rėmėjų manymu, yra per didelė nuolaida Briuseliui, iš esmės suvaržysianti Britanijos galimybes savarankiškai derėtis dėl prekybos su trečiosiomis šalimis.

Taigi D. Trumpas praleis labai nedaug laiko itin saugomame Londone, kur jį jau sutiko triukšmingos protestuotojų minios. Protestų lyderiai tikisi, kad D. Trumpas visa tai pamatys ir tikrai reaguos bent jau per savo mėgstamą „Twitter“ tinklą.   

„Iš tikrųjų man nėra taip svarbu, ką jis apie mus galvoja. Man labiau rūpi tie, kurie stovi pirmose eilėse ir protestuoja prieš jį Amerikoje, kad jie pajustų paramą iš viso pasaulio. Tai jie yra pirmosiose fronto linijose. Taip pat svarbu, kad ir mūsų vyriausybė nenuspręstų, kad tai visiškai priimtina, normalu ir teisėta tai, ką Trumpas kalba ir daro“, – sakė koalicijos „Stop Trumpui“ įkūrėjas Nickas Deardenas.

Penktadienį vakare, baigęs oficialią vizito dalį, prezidentas D. Trumpas su žmona išvyks į Škotiją, kur turi porą prabangių golfo laukų. Ten jis turėtų praleisti visą savaitgalį ruošdamasis susitikimui su prezidentu Vladimiru Putinu Helsinkyje.

AFP/Scanpix nuotr.

Sukritikavo Londono merą

Prezidentas pridūrė, kad Londono meras Sadiqas Khanas, davęs leidimą protestuotojams penktadienį prie britų parlamento iškelti D. Trumpą su sauskelnėmis vaizduojantį didžiulį balioną, kovodamas su nusikalstamumu „dirba siaubingai“.

Dėl šių komentarų JAV ir Britanijos „ypatingi santykiai“ nusiris į naują duobę, o D. Trumpo derybos su Th. May jos užmiesčio rezidencijoje Čekerse, planuojamos vėliau penktadienį, bus itin keblios.

Ketvirtadienį pradėjęs keturių dienų vizitą Britanijoje, D. Trumpas – didelis „Brexit“ šalininkas – „The Sun“ sakė pataręs Th. May iš ES išstoti kitaip, bet ji jo patarimus ignoravusi.

„Būčiau padaręs visai kitaip. Iš tiesų pasakiau Theresai May, kaip reikia daryti, bet ji nesutiko, ji manęs nesiklausė. Ji norėjo eiti kitu keliu. Aš iš tikrųjų pasakyčiau, kad ji turbūt nuėjo į priešingą pusę. Tai puiku. Ji turėtų derėtis geriausiai, kaip tik moka. Bet labai gaila dėl to, kas vyksta“, – sakė jis.

Turėdamas omenyje ketvirtadienį britų vyriausybės bendrais bruožais pristatytą planą, pagal kurį Britanija siektų išlaikyti tvirtus prekybinius ryšius su ES, D. Trumpas sakė: „Susitarimas, kurį ji nori sudaryti, labai skiriasi nuo to, dėl kurio balsavo žmonės.“

„Tai ne tas susitarimas, kuris buvo referendume. Pastarąsias tris dienas tik tai ir girdžiu. Žinau, kad pas juos buvo daug atsistatydinimų. Tad daugeliui žmonių tai nepatinka“, – pridūrė JAV prezidentas.

Th. May vyriausybėje dėl minimo plano kilo griežtosios „Brexit“ linijos šalininkų maištas, įskaitant B. Johnsono ir „Brexit“ sekretoriaus Davido Daviso atsistatydinimą šią savaitę, tačiau nuosaikieji ir didelės kompanijos reiškė pritarimą.

„Pražudys susitarimą“

Th. May tvirtino, kad pagal jos „Brexit“ planą Britanija galės pati sudarinėti pelningus prekybos susitarimus su tokiomis šalimis kaip JAV, kai jos šalis kitų metų kovą išstos iš ES.

Ji spaudė D. Trumpą dėl tokio susitarimo per iškilmingą ketvirtadienio vakarienę Blenimo rūmuose, kuriuose yra gimęs Antrojo pasaulinio karo laikais Britanijai vadovavęs ministras pirmininkas Winstonas Churchillis.

„Brexit“ sukuria galimybę pasiekti laisvos prekybos susitarimą, kuriantį darbo vietas ir (skatinantį) augimą čia, JK, ir ... Jungtinėse Valstijose“, – sakė ji.

Tačiau D. Trumpo komentaras prilygo šaltam dušui.

„Jei jie sudarys tokį susitarimą, mes turėsime reikalų su Europos Sąjunga, o ne su JK, tad tai turbūt pražudys susitarimą“, – sakė jis.

D. Trumpas į Britaniją atskrido ketvirtadienį vakare, Briuselyje išbaręs NATO sąjungininkes dėl menkų jų išlaidų gynybai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt