Naujienų srautas

Pasaulyje2018.07.01 22:31

A. M. Lopezas Obradoras: „užsispyręs“ kairuolis, žadantis pakeisti Meksiką

BNS 2018.07.01 22:31

„Užsispyręs“ – tai vienas iš daugelio epitetų, kuriuos kritikai žeria Andresui Manueliui Lopezui Obradorui, pagrindiniam favoritui Meksikos prezidento rinkimuose.

Tačiau šalį žadantis pakeisti kairuolis laiko tokį apibūdinimą komplimentu.

Kaip „AMLO“ žinomas politikas dalyvauja jau trečiuose Meksikos prezidento rinkimuose ir žada pasinaudoti savo stipriu charakteriu, kad inicijuotų meksikiečių laukiamus pokyčius.

„Aš esu užsispyręs. Tai gerai žinomas faktas“, – sakė A. M. Lopezas Obradoras.

„Su tokiu pačiu užsidegimu dirbsiu kaip prezidentas, (...) užsispyrusiai, atkakliai, nepaliaujamai, būsiu ties beprotybės riba tam, kad panaikinčiau korupciją“, – pridūrė politikas.

Tai gali patvirtinti artimiausi jo šalininkai

„Kalbame apie žmogų, kurio stipriausia pusė yra tvirtybė“, – naujienų agentūrai AFP sakė meksikiečių rašytojas ir istorikas Paco Ignacio Taibo II.

64-ių A. M. Lopezas Obradoras yra vienas labiausiai skaldančių Meksikos politikos veikėjų: kritikai jo nekenčia taip pat karštai, kaip myli jo šalininkai.

Vis dėlto jo pažadai radikaliai pakeisti Meksiką sulaukė žmonių palaikymo šalyje, kurioje nesiliauja korupcijos skandalai ir karinės kampanijos prieš narkotikų kartelius paskatintas smurtas.

Buvęs Meksikos meras rinkimų apklausose pirmauja daugiau nei 20 procentų.

Reuters/Scanpix nuotr.

Ugnis ir ledas

A. M. Lopezo Obradoro aršios atakos prieš šimtmetį Meksiką valdžiusias Institucinę revoliucinę partiją (PRI) ir konservatyvią Nacionalinio veiksmo partiją atitiko tai, kas sukosi daugelio rinkėjų galvose.

Vis dėlto politikui pavyko parodyti ir labiau atsipalaidavusią savo pusę, kai į kritiką jis atsakinėjo humoru ir juokėsi iš perspėjimų, kad ketina sužlugdys antrą pagal dydį Lotynų Amerikos ekonomiką.

Kai oponentai apkaltino „AMLO“ ryšiais su Rusija, kitą kartą jis viešumoje pasirodė su rusiška kepure „ušanka“ ir pavadino save Andresu Manuelovičiumi.

Kai kiti kandidatai prezidento rinkimuose puolė A. M. Lopezą Obradorą per debatus, jis išsitraukė popieriaus lapus.

„Nenoriu girtis, bet nuolankiai pristatau jums naujausias apklausas“, – pareiškė politikas.

Nežinia

Visi kandidatai Meksikos prezidento rinkimuose vienas už kitą garsiau kalbėjo, kaip kovos su korupcija, bet šiuos debatus taip pat laimėjo A. M. Lopezas Obradoras.

Išrinkimo atveju jis žada perpus susimažinti prezidento atlyginimą, gyventi ne rezidencijoje, o kukliame savo name, taip pat parduoti prezidentinį lėktuvą.

„Net D. Trumpas neturi tokio lėktuvo“, – yra sakęs politikas.

A. M. Lopezas Obradoras kampanijos metu riejosi su Meksikos verslo bendruomene, kai kuriems kritikams perspėjant, kad jis sieks į Venesuelą panašaus socialistinio valdymo.

Siekdamas sumažinti įtampą, politikas įdarbino verslą palaikančius patarėjus. Jis taip pat atsiėmė daugiausiai prieštarų sulaukusius pasiūlymus.

Faktiškai kol kas sunku atspėti, kokios politikos A. M. Lopezas Obradoras laikytųsi.

Daugelis meksikiečių nėra tikri, kam šis politikas atstovauja. Jie žino tik tiek, kad tai – kažkas naujo.

Tačiau šiuose rinkimuose to gali pakakti.

Reuters/Scanpix nuotr.

„La Chingada“ arba „Eik velniop“

Vis dėlto A. M. Lopezas Obradoras kartais sugeba šauti sau į kojas.

2006 metais kandidatuodamas prezidento rinkimuose jis ilgą laiką pirmavo apklausose, tačiau galiausiai prarado šaltą protą ir įžeidė tuometinį prezidentą Vicente Foxą (Vicentą Foksą), pavadindamas jį plepiu.

Daugelis stebėtojų teigia, kad būtent dėl to politikas pralaimėjo rinkimus.

A. M. Lopezas Obradoras tada atsisakė pripažinti savo pralaimėjimą, pasiskalbė save „teisėtu prezidentu“ ir įkūrė protesto stovyklą Meksikos sostinės centre.

Jis niekada nevengė deginti politinių tiltų.

Pietinėje Tabasko valstijoje gimęs politikas karjerą pradėjo 1970-aisiais valdančiojoje PRI partijoje. Jam padedant, 1980-aisiais nuo partijos atskilo kairioji atšaka PRD.

1994 metais A. M. Lopezas Obradoras nesėkmingai dalyvavo Tabasko gubernatoriaus rinkimuose, o 2000 metais buvo išrinktas Meksiko meru.

Jis šias pareigas paliko 2006 metais tam, kad galėtų dalyvauti prezidento rinkimuose. Po antrų nesėkmingų rinkimų 2012 metais politikas paliko PRD ir įkūrė savo partiją „Morena“. Ši politinė jėga, panašu, po rinkimų taps dominuojančia jėga Meksikos politikoje.

A. M. Lopezas Obradoras yra pareiškęs, kad tai jo paskutinė kampanija. Pralaimėjimo atveju jis žada išvykti gyventi į šalies pietuose esančią rančą „La Chingada“.

Šis pavadinimas yra dar vienas pokštas – jis reiškia „Eik velniop“.

Buvęs našlys A. M. Lopezas Obradoras antrą kartą susituokė 2006 metais. Jis turi keturis sūnus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi