Pasaulyje

2018.05.13 18:32

Maskvoje – protestas dėl interneto laisvės

BNS 2018.05.13 18:32

Maskvoje sekmadienį vyko protestas „Už laisvą internetą“. Naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas pranešė, kad prie Rusijos sostinės centre įrengtos scenos susirinko žmonių su įvairių opozicinių ir kairiųjų partijų bei judėjimų vėliavomis.

Susirinkusieji skandavo šūkius reikalaudami interneto laisvės ir kritikuodami valdžią.

Žmogaus teises ginančio judėjimo „Atviroji Rusija“ atstovo Aleksejaus Prianišnikovo teigimu, prieš prasidedant su Maskvos merija suderintai protesto akcijai policija konfiskavo judėjimo vėliavas. Jis sakė, kad 14 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku mitinge dalyvavo apie 700 žmonių.

Šiuo mitingu siekiama „atkreipti visuomenės dėmesį į prieigos prie interneto resursų ir instrumentų apribojimus, į baudžiamąsias bylas už „paspaudimus patinka ir pasidalijimus“, į „Roskomnadzor“ (Rusijos ryšių rinkos priežiūros agentūros) veiksmus, ribojančius piliečių konstitucines teises, paraginti atsistatydinti („Roskomnadzor“ vadovą) Aleksandrą Žarovą, išlaisvinti politinius kalinius, represuotus interneto bylose“, sakoma organizatorių pareiškime.

Balandžio 30-ąją Maskvoje į protestą dėl neseniai Rusijoje įvestų interneto laisvės apribojimų buvo susirinkę keli tūkstančiai žmonių.

Rusijos sostinės policijos atstovai spaudai „Interfax“ tada sakė, kad protesto akcijoje dalyvavo 7 500 žmonių. Tuo tarpu protesto organizatoriai tvirtino, kad į renginį susirinko apie 10 tūkst. žmonių.

Demonstrantai per tą akciją ragino panaikinti „Roskomnadzor“, apriboti vyriausybės įtaką internetui bei atšaukti baudžiamojo kodekso straipsnius, pagal kuriuos už savo pranešimus socialiniuose tinkluose persekiojami piliečiai.

Balandį Rusijos pareigūnai ėmė blokuoti populiarią susirašinėjimo programėlę „Telegram“, jos operatorei atsisakius vykdyti Federalinės saugumo tarnybos (FSB) reikalavimą pateikti susirašinėjimo šifravimo kodus programėlės vartotojų žinutėms netrukdomai skaityti.

„Telegram“ kūrėjas rusų verslininkas Pavelas Durovas jau seniai kartoja, kad neleis Rusijos saugumo tarnyboms slapta stebėti programėlės vartotojus. Jis pažadėjo, kad programėlė ir toliau veiks, nepaisant draudimo.

„Roskomnadzor“ jau blokavo milijonus IP adresų, kuriuos vartotojai naudojo, kad apeitų draudimą naudotis „Telegram“, tačiau programėlė Rusijos teritorijoje tebeveikia.