Pasaulyje

2018.05.08 09:33

D. Trumpas skelbs Irano susitarimo likimą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.05.08 09:33

Jungtinių Valstijų prezidentas antradienį žada paskelbti, ar pasitrauks iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos. Įtikinti Donaldą Trumpą mėgino ir Prancūzijos, ir Vokietijos, ir Didžiosios Britanijos vadovai, bet jo valstybės sekretorius yra perspėjęs, kad jei susitarimas nebus pakeistas iš esmės, D. Trumpas tikriausiai įvykdys pažadą ir pasitrauks. Iranas grasina, kad Amerika netrukus labai pasigailės, o Europos šalys įspėja, kad prasidės pavojinga karo eskalacija.

Europa išgirs, ko verti buvo mėginimai perkalbėti D. Trumpą – emocijomis ir argumentais – kad nieko geresnio už labai netobulą branduolinį susitarimą nėra. Visų trijų didžiųjų Europos šalių vadovai kalbėjosi, bet visi abejojo, ar perkalbėjo Amerikos prezidentą.

D. Trumpas giriasi kaip sandorio meistras, bet prieš trejus metus pasiektą sandorį su Iranu kritikavo per visą rinkimų kampaniją ir žadėjo iš jo trauktis. O kaip pripažino Prancūzijos prezidentas, D. Trumpas lengvai prognozuojamas: vykdo viską, ką žadėjo prieš rinkimus.

Pasitraukimas ir sankcijų grąžinimas Iranui gali sukelti didžiausią D. Trumpo Amerikos ir Europos skilimą. Kitos susitarimą pasirašiusios šalys desperatiškai mėgino rasti kūrybiškų išeičių iki D. Trumpo gegužės 12-osios termino susitarimui pataisyti. Jos sako, kad be susitarimo pasaulis taps mažiau saugus, o Iranas arčiau Europos negu Amerikos.

„Mes pasiryžę branduolinį susitarimą tęsti, nes jis užtikrina, kad Iranas neplatins branduolinio ginklo ir yra būtinas įrankis užtikrinti, kad Iranas negaus branduolinio ginklo. Susitarimą būtina išsaugoti, ir mes tai darysime, nesvarbu, koks bus Amerikos sprendimas“, – sako Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yves Le Drianas.

Iranas sako, kad turi visus planus, kaip elgsis, o pirmadienį užsiminė, kad gali susitarimo laikytis su kitomis šalimis, jeigu jos užtikrins Irano interesus be Amerikos.

Išsamiau apie Irano branduolinį susitarimą – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt