Pasaulyje

2018.04.03 22:12

Rusijoje vis mažiau miestų, kuriuose merai renkami tiesiogiai

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.04.03 22:12

Ketvirto pagal dydį Rusijos miesto Jekaterinburgo gyventojai prarado teisę patys rinkti merą. Rusijos miestus, kur dar rengiami tiesioginiai mero rinkimai, dabar galima suskaičiuoti ant pirštų.

Ketvirtadienį Sverdlovsko srities taryba didele persvara, 42 – už, o 4 – prieš, balsavo panaikinti tiesioginius Jekaterinburgo mero rinkimus. Valdančiosios partijos motyvas neva tai leis sutaupyti lėšų ir paspartins sprendimų priėmimą.

Balsavimo išvakarėse mieste buvo surengtas negausus demokratijos rėmėjų mitingas, kuriame dalyviai reikalavo palikti tiesioginius mero rinkimus. Protestuotojai laikantys rankose raudonus balionus, skandavo norą turėti merą, o ne marionetę.

Būtent po to kai Jekaterinburge 2013-aisiais netikėtai laimėjo ne valdančiosios partijos statytinis Jevgenijus Roizmanas, jo penkerius metus trukusi mero kadencija spėjo įkyrėti Kremliaus režimui – J. Roizmanas išgarsėjo kritikuodamas Vladimirą Putiną ir palaikydamas opozicionierių Aleksejų Navalną. Sverdlovsko taryba šį nepatogumą nutarė išspręsti panaikindama tiesioginius mero rinkimus.  

„Mes – paprastas Europietiškas miestas, lygus su kitais Europos miestais, o jei tai atimsime, žengsime žingsnį atgal“, – sako Jekaterinburgo meras J. Roizmanas

Šiame mieste per rinkimus rugsėjo pradžioje balsuos nebe gyventojai, o miesto dūmos deputatai, rinksiantys iš specialios komisijos sudaryto sąrašo.

Liko mažiau nei 10 Rusijos miestų, kuriuose mero rinkimai vyks tiesiogiai.

Kremlius atsisako komentuoti Jekaterinburgo teisėjų sprendimą, argumentuodamas vietos prerogatyva ir nenoru kištis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt