Pasaulyje

2018.02.27 21:10

Čekijos teismo sprendimas paleisti Sirijos kurdų lyderį išprovokavo Turkijos įsiūtį

ELTA 2018.02.27 21:10

Čekijos teismui antradienį paleidus į laisvę iškilų Sirijos kurdų lyderį Salehą Muslimą, kurį Turkija kaltina terorizmu, Ankara į tai reagavo įsiūčiu ir pareiškė, kad toks Čekijos žingsnis rodo, jog ji „remia terorizmą“.  

Pirmadienį Turkija pranešė oficialiai paprašiusi Čekijos jai išduoti vieną iš ryškiausių Sirijos kurdų veikėjų. Savaitgalį Turkijos prašymu jis buvo sulaikytas Prahoje.

„Teisėjas nusprendė paleisti S. Muslimą. S. Muslimas, savo ruožtu, pažadėjo neišvykti iš Europos Sąjungos (ES) ir reaguoti į teismo prašymą prisistatyti“, – naujienų agentūrai AFP sakė teismo atstovė Marketa Puci.

S. Muslimo teisininkas Miroslavas Krutina žurnalistams sakė, kad S. Muslimas pažadėjo bendradarbiauti, jei bus pradėta Turkijos reikalaujama ekstradicijos procedūra.

Ankara kaltina S. Muslimą dėl 2016-ųjų vasarį Turkijos sostinėje įvykdyto sprogdinimo prie karinės vilkstinės, pareikalavusio 30 žmonių gyvybių. Jei Turkijos teismas jį pripažintų kaltu, jam grėstų 30 laisvės atėmimo bausmių iki gyvos galvos. Pats kurdų lyderis tokius kaltinimus neigia.

Teismui paskelbus S. Muslimui palankų verdiktą, Turkija užsipuolė Čekijos institucijas. Pavyzdžiui, ministro pirmininko pavaduotojas Bekiras Bozdagas reporteriams pareiškė, kad Praha parodė „remianti terorizmą“ ir kad tai „neigiamai atsilieps“ dvišaliams santykiams.

Čekijos užsienio reikalų ministerija, savo ruožtu, atkirto „griežtai atmetanti teiginius, kad šis nepriklausomo teismo priimtas sprendimas prieštarauja Čekijos Respublikos įsipareigojimui kovoti su tarptautiniu terorizmu“.