Pasaulyje

2018.01.11 20:50

ES ragina JAV išsaugoti branduolinį susitarimą su Iranu

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.01.11 20:50

Didžiosios Europos Sąjungos šalys remia su Iranu pasirašytą susitarimą, ribojantį Teherano branduolinę programą. Tai Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos ir Europos Sąjungos diplomatijos vadovai pareiškė Jungtinių Valstijų prezidentui svarstant galimybę trauktis iš sutarties arba keisti jos sąlygų.

2015-aisiais priimtu vadinamuoju „branduoliniu susitarimu“ ES ir JAV Iranui panaikino sankcijas mainais į Teherano pažadą smarkiai riboti savo branduolinės programos apimtis. JAV vadovas, atsižvelgdamas į tai, ar šalis vykdo įsipareigojimus, padėtį vertina kas keturis mėnesius ir atitinkamai priima sprendimą – laikyti sankcijas atšauktas ar imtis kitų priemonių. 

Donaldas Trumpas, nors nurodymą atšaukti sankcijas pratęsė jau dukart, susitarimą nuolat kritikavo, teigdamas jog jis „blogiausias iš įmanomų“, o šį rudenį pareiškė, kad Teherano elgesys neatitinka „susitarimo dvasios“.

D. Trumpui penktadienį ketinant priimti sprendimą dėl sutarties, 2015-ųjų derybose dalyvavusių valstybių diplomatai prezidentą ragina jo neatšaukti. Britų užsienio reikalų sekretorius sutartį vadina „svarbiu diplomatiniu pasiekimu“ ir tikina, kad Iranas įsipareigojimų laikosi. Jam pritaria ir ES užsienio reikalų įgaliotinė, anot kurios, susitarimas padeda užkirsti kelią ginklavimosi varžyboms regione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.