Pasaulyje

2017.12.21 21:58

JT Generalinė Asamblėja atmetė JAV sprendimą dėl Jeruzalės

BNS 2017.12.21 21:58

Niujorke posėdžiaujanti Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja ketvirtadienį atmetė Jungtinių Valstijų sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Lietuva balsavo už Jungtinių Tautų rezoliuciją, atmetusią Vašingtono sprendimą pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

Už sprendimą atitinkamą prezidento Donaldo Trumpo paskelbtą sprendimą laikyti „negaliojančiu“ („null and void“) balsavo 128 Jungtinių Tautų narės, prieš buvo devynios šalys, dar 35 valstybės susilaikė.

Vis dėlto šio ketvirtadienio balsavimas, nors ir laikytinas palestiniečių pergale, yra ne toks stiprus kaip tikėjosi rezoliucijos šalininkai, manę, kad ją palaikys mažiausiai 150 šalių. Beje, pažymėtina, kad 21 šalis balsavime nedalyvavo.

Vadinasi, galima sakyti, jog tai yra šioks toks JAV laimėjimas, kai D. Trumpas grasina atsisakyti finansinės paramos šalims, kurios priešinasi jo sprendimui.

Prieš balsavimą JAV ambasadorė Nikki Haley perspėjo apie atsakomuosius Vašingtono veiksmus, jeigu JT balsavimu atmes JAV sprendimą dėl Jeruzalės.

„Jungtinės Valstijos prisimins šia dieną, – pareiškė ji Generalinei Asamblėjai. – Nuo šio balsavimo priklausys kaip amerikiečiai žiūrės į Jungtines Tautas ir kaip mes žiūrėsime į šalis, kurios negerbia mūsų Jungtinėse Tautose“.

Izraelio ambasadorius Jungtinėse Tautose, savo ruožtu, pareiškė, kad jo šalies niekas „neišvarys“ iš Jeruzalės.

„Jokia Generalinės Asamblėjos rezoliucija niekada neišvarys mūsų iš Jeruzalės“, – sakė ambasadorius Danny Danonas per skubiai sušaukta 193 valstybių atstovų sesiją.

Lietuva balsavo kaip dauguma

Lietuvos sprendimą pakomentavęs prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Nerijus Aleksiejūnas teigė, kad „Lietuva nuosekliai laikosi pozicijos, jog Jeruzalės klausimas gali būti išspręstas tik derybų keliu“. Jo komentarą perdavė prezidentės atstovė spaudai.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nusprendė nekomentuoti balsavimo motyvų, BNS nurodė jo atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Lietuva balsavo solidariai su dauguma ES šalių, įskaitant Vokietiją, Prancūziją ir Britaniją, tačiau ES konsensuso nebuvo. Latvija, Lenkija, Čekija, Kroatija ir Rumunija atsižvelgė į JAV sprendimą ir susilaikė. Ukraina balsavime nepasirodė.

Toks Lietuvos balsavimas neatitinka ligšiolinės praktikos – iki šiol šalis buvo viena didžiausių Izraelio diplomatinių rėmėjų ES, daugiausia dėl Lietuvos žydų istorijos ir siekio gauti JAV palankumą.

Daugelis kitų Europos šalių Izraelio atžvilgiu nusistačiusios griežčiau dėl nausėdijų plėtros okupuotame Vakarų krante.

Izraelio ambasadrius nusivylė Lietuvos sprendimu

Izraelį nuvylė netikėtas Lietuvos sprendimas balsuoti už Jungtinių Tautų rezoliuciją, kuria neteisėtu vadinamas JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, pareiškė šios šalies ambasadorius.

„Jeruzalė buvo, yra ir visada bus mano, mūsų amžinoji sostinė. Nuvilia, kad Lietuva nepasekė grupės ES šalių, tarp jų Latvijos, susilaikiusių per šiandienos gėdingą JTGA balsavimą, pavyzdžiu“, – parašė ambasadorius Amiras Maimonas ketvirtadienio vakarą socialiniame tinkle „Facebook“.

Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Lietuva ketvirtadienį ignoravo JAV perspėjimus ir pademonstravo solidarumą su didžiosiomis Europos Sąjungos (ES) šalimis.