Pasaulyje

2017.12.07 21:13

Graikija: R. T. Erdogano vizitas įtampos nemažina

Atėnai šiandien sulaukė Turkijos prezidento, bet pirmasis nuo 1952 m. vizitas greitai virto įprastu santykių aiškinimusi. Jau per pasitikimo ceremoniją Graikijos prezidentas davė atkirtį Recepo Tayyipo Erdogano norui perrašyti sutartį, kuri nustatė dviejų šalių sieną. Turkijos vadovas savo ruožtu pasipiktino 100 tūkst. turkų padėtimi Graikijos regione Vakarų Trakijoje. R. T. Erdoganas taip pat priminė, kad jei ne Turkijos palankumas, NATO nebūtų priėmęs Graikijos atgal po karinės chuntos valdymo.

Graikija – tik antra šalis, pasikvietusi R. T. Erdoganą per pusantrų metų nuo numalšinto perversmo. Tada ėmė šlyti Ankaros santykiai ir su Briuseliu, ir su Vašingtonu. Šis vizitas gali izoliaciją sumažinti.

Bet ir dvišaliuose santykiuose įtampos netrūksta. Turkija apkaltino Graikiją teikiant prieglobstį perversmo rengėjams. Nuo 8-ojo dešimtmečio tris kartus balansavo ties karo slenksčiu, nors yra NATO sąjungininkės. Dešimtmečius neišspręsti nesutarimai dėl salų Egėjo jūroje ir dėl musulmonų mažumos Graikijoje, su kurios atstovais svečias susitiks rytoj.

Graikija irgi turi kuo skųstis: dėl Turkijos okupuoto šiaurinio Kipro, kur vasarą žlugo Jungtinių Tautų derybos ir dėl sąlygų graikiškam kultūriniam palikimui Stambule. Premjeras Alexis Tsipras pakvietė atversti naują puslapį, bet pridūrė – jei nepriimsite, kentės ir dvišaliai santykiai, ir santykiai su Europos Sąjunga, kuri įšaldė derybas dėl Turkijos stojimo.

Graikija buvo tapusi vartais į Europą migrantams iš Turkijos. Ši įsipareigojo juos priimti atgal mainais už Europos Sąjungos paramą, bet priėmė nedaug, ir R. T. Erdoganas sako, kad tai Europa nevykdo savųjų pažadų.

Plačiau apie tai – Vykinto Pugačiausko ir Julijos Petrošiūtės reportaže.