Pasaulyje

2017.12.05 22:01

ES patvirtino „mokesčių rojaus“ valstybių sąrašą

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.05 22:01

Europos Sąjunga patvirtino „juodąjį“ „mokesčių rojaus“ valstybių sąrašą. Į jį įtraukė 17 valstybių, kurios skatina atvykti mokesčių vengiančius verslininkus ir juos pridengia. Optimistai mano, kad toks gėdos sąrašas sudrausmins mokesčių vengimą skatinančias valstybes. Kritikai pabrėžia, kad ES praleido progą sudaryti kur kas ambicingesnį sąrašą, nes tada į jį įtraukti reikėtų ir pačias bendrijos valstybes, tokias kaip Liuksemburgas, Kipras bei panašias.

Kol kas tai „juodasis“ sąrašas tik gėdos, ne sankcijų prasme. Tačiau ES viliasi, kad gėdindama sudrausmins 17 į sąrašą įtrauktų valstybių. Dažniausia egzotiškų ir nedidelių. Bet tarp jų ir reikšmingesnės – Panama, Pietų Korėja, Jungtiniai Arabų Emyratai, Mongolija, Tunisas. Dar pusšimtis valstybių įtraukta į „pilkąjį sąrašą“. Jis nuo „juodojo“ skiriasi tuo, kad „pilkosios“ valstybės pateikė planus, kaip su mokesčių vengimu kovoti. O „juodosios“ tokių planų neturi.

„Manome, kad šis sąrašas yra šansas Europos Sąjungai imtis lyderio vaidmens kovojant su mokesčių vengimu. Tačiau šiek tiek bijome, kad tokie veiksmai iš tikrųjų gali išplauti „mokesčių rojaus“ valstybes. Girdime, kad toks „mokesčių rojus“ kaip Šveicarija nebus įtrauktas į „juodąjį sąrašą“. Pasauliui taip sakoma, kad Šveicarija nėra „mokesčių rojus“ ir tai kelia nerimą, nes tada  pokyčius tokiose šalyse skatinti yra sunkiau“, – sakė OXFAM organizacijos atstovė Aurore Chardonnet.

ES pagrindinis kriterijus „mokesčių rojaus“ etiketei priskirti nėra įstatymai, kurie vilioja verslininkus itin žemais ar net nuliniais mokesčiais. Bendrija vertina ar valstybės rašo vietos įstatymus, skatinančius kurti painias lengvatinio apmokestinimo bendroves ir slepia per jas pėdsakus mėtančius bendrovių savininkus. Šia prasme Europos valstybės esą neprilygsta „juodojo sąrašo“ šalims.

Tačiau kritikai mano, kad bendrija save pervertina ir turėtų pirmiausia išsišluoti vidinį kiemą – tik po to mokyti kitas, ypač skurdesnes, besivystančias valstybes.

„Yra vengtinų praktikų su kuriomis reikia kovoti ir Europos Sąjungos viduje. Tačiau negalime sakyti, kad kuri Europos šalis yra toks pat „mokesčių rojus“ kaip į sąrašą įtrauktos valstybės“, – teigė Europos Komisijos narys, atsakingas už finansus, Pierre`as Moscovicis.

Prancūzija norėtų „juodojo sąrašo“ valstybėms taikyti rimtesnių finansinių sankcijų. Tačiau kitos narės skeptiškos, ir vien sudaryti šį sąrašą jau buvo nemenkas politinis išbandymas. Prieš jį kovojo Didžioji Britanija, mat jai priklausančios egzotiškos salos irgi kelia daug abejonių dėl mokesčių vengimo skatinimo.