251-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Rusija į Baltarusiją galimai perkėlė didelių balistinių raketų. Kaip rašo „Sky News“, tai savo naujausioje, antradienį paskelbtoje žvalgybos duomenų suvestinėje pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija. Be to, užsienio žiniasklaidoje pasirodė naujų pranešimų, kad Iranas ketina Rusijai perduoti dar daugiau ginkluotės. Savo ruožtu Prancūzija žada padėti Ukrainai išgyventi žiemą ir sustiprinti oro gynybos sistemą.
JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai antradienį teigė, kad Rusijos pareigūnai okupuotoje Chersono srityje blogina gyvenimo sąlygas, galimai tam, kad vietiniai gyventojai būtų priversti evakuotis. Taip pat, anot ISW, Rusijos Gynybos ministerija tikėtina mėgins sustabdyti mobilizacijos vengimą apgaudinėdama rusus, kad tie, kurie buvo pašaukti rudenį, nebus išsiųsti kovoti.
Žemiau pateikiamas naujausias ISW sudarytas teritorijų Ukrainoje kontrolės žemėlapis.
#Russian forces conducted another massive wave of missiles strikes targeting critical #Ukrainian infrastructure across the country on October 31, likely in an attempt to degrade Ukraine’s will to fight as temperatures drop.https://t.co/Az6SxXsDfz pic.twitter.com/LeIebD7EMi
— ISW (@TheStudyofWar) November 1, 2022
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šiandien pažadėjo padėti Ukrainai ištverti žiemą. Po telefono skambučio su Volodymyru Zelenskiu jis pasakė, kad Prancūzija taip pat padės taisyti vandens ir energetikos infrastruktūrą, sugadintą per Rusijos atakas.
E. Macronas tikino, kad padės sustiprinti Ukrainos priešlėktuvinę gynybą ir sutiko gruodžio 13 dieną Paryžiuje surengti tarptautinę konferenciją, skirtą padėti Ukrainos civiliams žiemą. Gruodžio 12 d. vyksiančia dvišale konferencija taip pat bus siekiama padidinti Prancūzijos įmonių paramą Ukrainai, sakoma E. Macrono pranešime.
Savo ruožtu Iranas ruošiasi nusiųsti į Rusiją apie 1000 papildomų ginklų, įskaitant trumpojo nuotolio balistines žemė-žemė raketas ir apie 400 bepiločių orlaivių kamikadzių, pranešė CNN, remdamasi neįvardytais Vakarų pareigūnais.
Siunta yra atidžiai stebima, nes tai būtų pirmasis atvejis, kai Iranas į Rusiją siųstų pažangių tiksliai valdomų raketų, „o tai galėtų suteikti Maskvai esminį postūmį mūšio lauke“.
Kyjivas patikino, kad numušė tris šimtus Irane pagamintų bepiločių orlaivių „Shahed-136“, kuriuos Rusija pradėjo naudoti Ukrainoje. Šeši iš jų buvo numušti naktį į lapkričio 1 d., pranešė Ukrainos oro pajėgos.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas pranešė, kad per 24 valandas rusų taikiniais tapo per 50 gyvenviečių – paleista per 60 raketų.
Rusija nuo visapusiškos invazijos pradžios vasario 24-ąją Ukrainoje jau neteko apie 72 470 karių (+650 per pastarąją parą), antradienį pranešė naujienų agentūra „Ukrinform“, remdamasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generaliniu štabu.
Štabo duomenimis, iki lapkričio 1-osios Maskvos pajėgos taip pat neteko 2 698 (+12) tankų, 5 501 (+16) šarvuotosios kovos mašinos, 1 730 (+2) artilerijos sistemų, 383 daugkartinio paleidimo raketų sistemų, 197 priešlėktuvinės gynybos sistemų, 276 (+1) lėktuvų, 257 (+4) sraigtasparnių, 4 143 (+15) automobilių ir degalų cisternų, 16 laivų, 1 415 (+2) dronų, 154 specialiosios technikos vienetų ir 397 (+45) sparnuotųjų raketų.
Šie duomenys tikslinami. Jų rinkimą sunkina besitęsiančios intensyvios kautynės.
Naktį į antradienį Poltavos srities gubernatorius pranešė, kad šią naktį buvo numušti trys rusiški bepiločiai orlaiviai. Pasak pareigūno, virš regiono vis dar skrenda dar keli nepilotuojami lėktuvai, gyventojai raginami likti slėptuvėse. Mieste girdimos perspėjimo sirenos bei sprogimų garsai. Vėliau pranešta, kad šie dronai buvo iranietiški.
251-oji Rusijos karo Ukrainoje diena
- Rusija pirmadienį raketomis atakavo Kyjivo ir kitų Ukrainos miestų infrastruktūros objektus, todėl kai kurios sostinės dalys liko be elektros ir vandens.;
- Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pažymi, kad virš Ukrainos būtina pastatyti „oro skydą“;
- Per Rusijos atakas viena raketa nukrito Moldovos kaime, esančiame netoli šalies sienos su Ukraina;
- Juodojoje jūroje atnaujintas ukrainietiškų grūdų eksportas;
- Pirmadienį buvo sulaikytas asmuo, kuris Rusijos įsakymu planavo eilės politikų ir kariškių nužudymus;
- Turkijos prezidentas artimiausiomis dienomis kalbėsis su Rusijos ir Ukrainos lyderiai apie grūdų susitarimą;
- Ukrainos duomenimis, nuo karo pradžios Rusija jau neteko apie 72 470 karių;
- TATENA pradėjo nepriklausomą tyrimą dėl Rusijos pareiškimų apie nešvarią bombą Ukrainoje;
- JK žvalgyba: Rusija į Baltarusiją galimai perkėlė didelių balistinių raketų;
- Maskvos primesta valdžia plečia „evakuacijos zoną“ Chersono srityje.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad Ukraina pradeda pasirašyti deklaracijas su visomis NATO narėmis dėl šalies euroatlantinės integracijos. Ukrainoje pirmadienį lankantis Čekijos premjerui, su juo buvo pasirašyta pirmoji speciali deklaracija. Pasak V. Zelenskio, Čekija patvirtino, kad rems Ukrainos narystę NATO.
Prieš mėnesį Ukrainos prezidentas pasirašė prašymą dėl pagreitinto įstojimo į Aljansą.
Tarptautinės atominės energijos agentūros vadovas tvirtina, kad vadinamosios „nešvarios bombos“ patikrinimas baigsis šią savaitę. Rafaelio Grosio teigimu, inspektoriai, Ukrainai prašant, dabar dirba dviejuose objektuose, kuriuose tariamai galėtų būti surinkta tokia bomba - tai yra, derinant įprastus sprogimo komponentus ir radioaktyvias medžiagas.
Rusija yra apkaltinusi Ukrainą sukūrus tokią bombą. Kyjivas tai griežtai neigia.
Papildyta 00.40
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad svarbu užtikrinti ilgalaikį grūdų eksporto Juodąja jūra koridoriaus saugumą. Rusijai savaitgalį paskelbus, kad traukiasi iš susitarimo dėl grūdų gabenimo iš Ukrainos uostų, sutriko produkcijos išvežimas. Trečiadienį Juodąja jūra plukdyti laivų su ukrainietiškais grūdais neplanuojama. Tai pranešė Stambule įsikūręs Jungtinis koordinavimo centras, prižiūrintis susitarimo įgyvendinimą. Pirmadienį ir antradienį keli laivai su grūdais išplaukė.
Papildyta 00.10
Dronai „Shahed-136“ pastebėti Dniepropetrovsko srityje. Užfiksuota judėjimo kryptis – Poltavos sritis, skelbia „U. A. Insider“.
Kiek vėliau pranešta apie sprogimus Kremenčugo regione. Kol kas apie nuostolius informacijos nėra.









