Pasaulyje

2021.12.08 20:57

Briuselis nori riboti trečiųjų šalių šantažą: siūlo revoliucinį mechanizmą, kuris padėtų ir derantis su Kinija

Mindaugas Laukagalis, LRT.lt iš Briuselio2021.12.08 20:57

Europos Komisija (EK) pasiūlė naują mechanizmą, kuris leistų paprasčiau taikyti prekybos sankcijas trečiosioms šalims, kurios šantažuoja Bendriją. Šis siūlymas vadinamas savarankišku, kadangi sankcijoms nereikėtų visų valstybių pritarimo – jas galėtų taikyti EK.

Siūlymas paskelbtas praėjus mažiau nei savaitei po pranešimų apie Lietuvos įmonių sunkumus importuojant prekes į Kiniją. Nors antradienį verslininkų atstovai nurodė, kad trikdžiai su Kinijos muitine išsisprendė, tačiau verslininkai ir toliau praneša apie sunkumus prekiaujant su Pekinu.

Europos Komisija akcentuoja, kad iniciatyva nenukreipta į konkrečią valstybę ar situaciją, bet mano, kad mechanizmas atgrasytų trečiąsias valstybes nuo šantažo taikant muitus europietiškiems produktams ar ribojant jų importą.

„Didėjant geopolitinei įtampai, prekyba vis dažniau naudojama kaip ginklas, o Europos Sąjunga (ES) ir jos valstybės narės tampa ekonominio bauginimo taikiniais. Mums reikia tinkamų reagavimo priemonių. Šiuo pasiūlymu siunčiame aiškią žinią, kad ES ryžtingai gins savo interesus. Pagrindinis kovos su ekonomine prievarta priemonės tikslas – atgrasyti“, – sako už prekybą atsakingas eurokomisaras Valdis Dombrovskis.

Sankcijos leis kaip atsaką taikyti muitų tarifus ar riboti importą iš sankcijas taikančios šalies.

Pastaraisiais metais, ES bent kelis kartus sulaukė spaudimo dėl prekybos.

Kinija į Bendrijos atliekamus technologijų kompanijos „Huawei“ tyrimus atsakė grasinimu riboti prancūziško vyno ir vokiškų automobilių importą.

Jungtinės Valstijos anksčiau apmokestino iš Europos atkeliaujantį plieną ir aliuminį, teigdamos, kad šių prekių importas yra grėsmė nacionaliniam saugumui.

„Nebuvo priemonės, kur Komisija galėtų greitai reaguoti į vadinamąjį ekonominį šantažą. Tai turėjo eiti per Užsienio reikalų tarybą ir tam reikėjo visų šalių pritarimo, dėl to, labai dažnu atveju, sprendimai užtrukdavo gana ilgai. Šiuo atveju, tai leistų reaguoti greičiau. Be jokios abejonės, reagavimas turi būti proporcingas, įvertinant poveikį, tačiau taip, tai yra labai reikalinga priemonė“, – LRT.lt sako eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.

Pasak jo, tokio siūlymo paprašė pačios valstybės narės.

Kaip atrodys galutinis įstatymas nuspręs trišalės derybos, kuriose savo pozicijas pateiks Europos Parlamentas (EP) ir valstybių narių atstovai.

Didžiųjų EP politinių grupių derybininkai, kalbėdami leidiniui „Politico“, teigė pritariantys iniciatyvai, kurią vadina „būtinąja gynybos priemone“.

Tačiau kai kurios šalys abejoja, ar iniciatyva neprieštaraus tarptautinei teisei ir nebus pernelyg protekcionistinė.

LRT.lt kalbintas europarlamentaras, pavaduojantis Tarptautinės prekybos komiteto narys Liudas Mažylis teigia, kad EP tikriausiai palaikys EK siūlymą, bet nuomonių yra įvairių.

„EP, spėju, susikristalizuos nuomonė, kad EP bus už tokias veiksmingas priemones, nes tokiais atvejais reikia griežtai ir aiškiai kalbėti. Bet yra ir tarpinstitucinis galių balansas, nes EK sustiprinama Tarybos atžvilgiu, o Taryboje yra tam tikros valstybės, kurios turi tam tikrų interesų“, – sako L. Mažylis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt