Pasaulyje

2016.11.09 10:31

Amerikietis dėstytojas apie rinkimus: JAV jaunimas galėtų pasimokyti iš lietuvių

Lietuvoje gyvena, mokosi ir dirba nemažai Jungtinių Amerikos Valstijų piliečių. Kokios jų nuotaikos prieš rinkimus ir kokių skirtumų pastebi Amerikoje ir Lietuvoje?

„Balsuojame, net jeigu nepatinka nė vienas kandidatas“, – sako Alliso Germain, Fulbraito stipendininkė, šiuo metu Lietuvoje atliekanti doktorantūros tyrimą. Pašnekovė stebėjo mūsų Aeimo rinkimus. Ji mano, kad lietuviai taip stipriai neprisiriša prie vienos politinės jėgos ar kandidato.

„Jungtinėse valstijose turime dviejų partijų sistemą, todėl kartais juokais sakome, kad į politiką žiūrime kaip į sportą – tu pasirenki vieną komandą. Taip atsiranda stiprus emocinis ryšys, rezultatai tampa labai svarbūs. Mano nuomone, tai turi ir neigiamų padarinių, nes žmonės kategoriškai atmeta galimybę balsuoti už kitą pusę. Pavyzdžiui, respublikonas visada balsuos už respublikonus, nes tai jo „komanda“. Lietuvoje viskas vyksta kiek kitaip – turite daug pasirinkimų, todėl taip stipriai neprisirišate“, – sako mokslininkė A. Germain.

Centrinės Floridos universiteto dėstytojas, šiuo metu paskaitas skaitantis ir Lietuvoje, Thomas Bryeris pastebi nemažą Lietuvos Lietuvos jaunimo aktyvumą. Jis sako, kad Jungtinėse valstijose jaunus žmones sudominti – kur kas sudėtingiau.

„Skirtumai tarp rinkimų JAV ir Lietuvoje gana ryškūs. Buvau čia, kai vyko Seimo rinkimai, stebėjau ir rinkimus Amerikoje. Mane labai nustebino tai, kad Lietuvoje balsavo daug jaunimo, nerimauju, kad Jungtinėse Valstijose tokio jaunimo aktyvumo gali ir nebūti. Per šiuos rinkimus turės didelę reikšmę tai, ar ateis balsuoti jaunimas, ir ką jis pasirinks. Galbūt Lietuvoje nesitikėta, kad taip aktyviai balsuos jauni žmonės, bet tai labai žavi, mūsų jaunimas JAV galėtų pasimokyti iš lietuvių“, – sako Centrinės Floridos universiteto dėstytojas, Fulbrighto stipendininkas dr. T. Bryeris.

Daugiau apie amerikiečių įpročius – reportaže.